Jistý Joseph Walker překročí 3. října 1849 muže ležícího na chodníku. Je namol opilý a zdrogovaný. Blábolí nesmysly, cosi jako „Ea Eda Poe…“ Teprve po chvíli Walker z nesouvislých zvuků vyrozumí, že muž se jmenuje Edgar Poe.
„Ten tedy má dost,“ pomyslí si znechuceně. Přesto se mu snaží pomoci.
Americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe (1809–1849) v roce 1845 publikuje svoji slavnou báseň Havran. Veřejnost je v šoku. Spisovatel zažívá krátké období, kdy je lvem salónů.
Bez jeho přítomnosti se neobejde žádná významnější společenská událost. On sám je na svůj úspěch jaksepatří pyšný. Říká o Havranovi, že je to „nejvýznamnější báseň, jaká kdy vznikla“. Jenže ani díky obrovskému úspěchu si na žádné velké peníze nepřijde.
Báseň totiž otiskne v novinách The New York Evening Mirror. Podle tehdejšího autorského zákona ji pak může přetiskovat každý a všichni to také dělají. Když se Poe konečně rozhodne vydat si ji sám jako knihu, je pozdě. Skoro nikdo ji nekupuje, protože ji už všichni mají.
Opilec pod vlivem drog
Literární úspěch po vydání Havrana ale neudrží básníka a spisovatele nad vodou. Jako už tolikrát ve svém životě, i tentokrát skončí v osidlech alkoholu a s ním spojených depresích.
Navíc jeho milovaná manželka, životní láska Virginie, onemocní tuberkulózou a roku 1847 umírá. Poe se tím víc opíjí a navíc užívá i opium.
Tulák se dovolává pomoci
Když se na konci září 1849 spisovatel vydává do New Yorku, rozhodne se vzít to přes Baltimor. Na dlouhých pět dní úplně zmizí. 3. října 1849 najde zdejší tiskař Joseph Walker na chodníku poblíž irské Ryanovy hospody blouznícího muže.
Je namol opilý a zdrogovaný. Oblečený je do roztrhaných šatů, které na první pohled vypadají, že nejsou jeho. Nesrozumitelně blábolí. Walker po delším úsilí vyrozumí, že se otrhaný a špinavý tulák jmenuje Edgar Poe a volá lékaře.
Ten ho nechává převézt do Washingtonovy univerzitní nemocnice. Tam Poe upadá do deliria.
Z deliria už se neprobere
„Prožeňte mi hlavou kulku!“ poručí prý Johnu Moranovi, muži, který se v nemocnici stane jeho ošetřujícím lékařem. Spisovatel se už z deliria neprobere, aby vysvětlil, co se s ním stalo.
Některé teorie proto tvrdí, že se možná stal obětí machinací s volebními hlasy, protože v Rayenově hospodě byla volební místnost. Nákupčí hlasů tehdy mají svérázné metody.
Chytají osamělé muže a pak je zpracované drogami a alkoholem a vozí je do různých volebních místností, kde je nutí házet do uren volební lístky strany, která si zaplatila podporu. Aby nedošlo k odhalení podvodu, chycené voliče převlékají.
To by vysvětlovalo Poeovy nepasující šaty. Ať už bylo příčinou jeho konce cokoli, spisovatel umírá 7. října 1849 v pět hodin ráno na intoxikaci alkoholem a drogami.