Sport má v lidských životech nejrůznější role. Svou úlohu ale sportovní utkání hrají často i ve vysokých politických bojích a mezistátních akcích.
Možná nejlépe to dokazují vztahy mezi Spojenými Státy Americkými a Čínou, které v osmdesátých letech minulého století zachránil ping-pong.
V roce 1949 došlo v Číně ke státnímu převratu a nová čínská komunistická vláda urychleně ukončila veškeré vztahy se Spojenými státy. Veškeré komunikační spoje pak na dlouhá léta mezi oběma státy zůstaly hluché.
Vše se změnilo až v roce 1971, a největším iniciátorem této změny byly právě národní ping-pongové týmy jednotlivých zemí. Tyto dvě ping-pongové velmoci se totiž v tomto roce setkali na neutrální půdě mistrovství světa v Japonsku.
Čínský národní tým si chtěl po mistrovství s Amerikou zahrát znovu a proto učinil odvážný krok, pozval zámořský národní tým do Číny. A ten nakonec, s povolením presidenta Nixona, vyrazil na cestu.
Spolu s ping-pongovým týmem do Číny vyrazil také diplomat Henry Kissinger, ten se s čínskou vládou pokoušel domluvit další návštěvu, tentokrát však už oficiální státní.
A to úspěšně, dalším Američanem, který po reprezentantech ve stolním tenisu, komunistickou Čínu navštívil, byl pak právě prezident Nixon. Ještě téhož roku vyrazil ping-pongový tým Číny na oplátku do Ameriky a vztahy mezi oběma státy se dostaly do mnohem přátelštější úrovně.
A mohli za to právě sportovní nadšenci.