Skip to content

Špatná zpráva pro astronauty: Léky ve vesmíru ztrácejí účinnost!

Člověk, který míří v kosmické lodi do vesmíru, by měl být zdravý na sto procent. Jenže pokud lidstvo hodlá kolonizovat alespoň nejbližší okolí naší planety, astronauti budou na orbitě trávit docela dlouho dobu.

A nějaký ten zákeřný bacil se na kosmické stanice jistě dostane…

2
Na kosmické stanici ISS tráví astronauti dlouhé měsíce.

I banální rýma může být ve vesmíru velký problém. Tím spíš, že výzkum badatelů z amerického Johnsonova vesmírného střediska ukázal, že běžné léky ztrácejí ve vesmíru svou účinnost… Zboží, které si občas přineseme z lékárny, má nejen přesné dávkování ale i určitou záruční lhůtu.

Farmaceutické společnosti navíc zpravidla varují, že jejich výrobek musí být skladován třeba ve tmě nebo v chladu. Jenže tyto zákonitosti ve vesmíru nefungují.

3
Farmaceutický průmysl má o čem přemýšlet.

Že léky v kosmu nezabírají tak, jak by měly, ukázal i jeden experiment. Na mezinárodní kosmickou stanici ISS byly dopraveny čtyři krabice dohromady obsahující 35 různých druhů léků. Kontrolní vzorek, ve kterém byly uloženy stejné medikamenty, byl zatím uschován v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu v americkém státě Texas.

A aby byl výzkum ještě zajímavější, léky se z ISS na Zemi vracely v různých intervalech; první krabice přistála již po dvou týdnech. Jiná strávila na oběžné dráze více než dva roky.

4
Léky a kosmické prostředí se příliš nekamarádí.

Resumé? Léčiva v kosmickém prostředí přicházejí o svoji účinnost. Výzkumníci s tímto výsledkem tak trochu počítali, a dokonce jej předpovídaly i počítačové simulace. Vždyť na kosmické stanici panují výrazně odlišné podmínky, než na jaké je běžný smrtelník zvyklý.

Mikrogravitace, vysoký stupeň radiace, vyšší obsah oxidu uhličitého, kolísání teplot, tím vším se ISS může pochlubit. A v takovém prostředí se léčivé látky cítí prachmizerně. „Snížení účinnosti testovaných léků nastalo dříve, než byla uváděná doba trvanlivosti u mnoha z nich.

To naznačuje, že skladovací podmínky unikátní pro prostředí vesmírných plavidel mohou ovlivnit stabilitu farmak ve vesmíru,“ uvedli autoři studie.

5
Hrdinové nímku Intestellar také konzumovali léky, Například dramamin proti nevolnosti.

Pro budoucí vesmírný program se rozhodně nejedná o příznivou zprávu. Nejvíce byla poškozena antibiotika a analgetika, neboli látky tišící bolest. Mezi ně patří třeba i „obyčejný“ Paralen. Pokud se lidstvo tedy skutečně odhodlá k pilotované misi na Mars, má na krku další závažný problém.

Ovšem taková cesta se podle střízlivých odhadů dříve než v roce 2035 neskuteční, takže výzkumníci mají ještě spoustu času, jak trable s léky vyřešit.

Foto: NASA, ESA, telegraph, etat-du-monde-etat-d-etre
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …