Domů     Španělská chřipka zabila víc lidí než první světová válka
Španělská chřipka zabila víc lidí než první světová válka
18.2.2025
wikipedia, Otis Historical Archives, veřejné dílo

Španělská chřipka na přelomu desátých a dvacátých let minulého století let řádila de facto všude, a tak před ní nebylo úkrytu.

Lékaři neměli ohlašovací povinnost, proto nejsou známy přesnější počty případů, ovšem jejich obrovský počet rozhodně nemohl nikomu uniknout. Rakousko a české země přitom patřily mezi nejvíce zasažené.

Pozornost veřejnosti se po větší část roku 1918 upínala k první světové válce. Zuřila už čtvrtým rokem a vybrala si miliony obětí. Ženy se doma bály o své syny, bratry i partnery, a kromě toho ještě řešily nedostatek potravin i dalších důležitých potřeb.

Do života jim, stejně jako ostatním, však postupně začala vstupovat další hrůza – pandemie španělské chřipky.

Dokonalé podhoubí

V tom samém roce byly ze zajateckých táborů v Rusku propuštěny statisíce válečných zajatců a miliony vojáků se přesouvaly na nové pozice. Pohyb lidí byl tedy enormní, čímž virus španělské chřipky získal ideální prostředí pro to, aby se mohl šířit.

Nemoc se pomalu rozpínala, ale nikdo tomu nevěnoval přílišný zájem. Dokonce o ní kolovaly vtipy.

Plakát varující před španělskou chřipkou (Alberta, Kanada)
Plakát varující před španělskou chřipkou (Alberta, Kanada)

Přestože už v červnu tento druh nemoci zabíjel, zmínky o prvních obětech se v tisku objevily až na podzim.

Kromě dětí a starších osob, které jsou vždy nejohroženější skupinou epidemií a pandemií, se španělská chřipka stala osudnou velkému počtu původně zdravých a silných jedinců.

Tvůrci dokumentárního filmu Španělská chřipka tento fakt ilustrovali na příběhu spisovatele Franze Kafky, který nemoc přežil přesto, že ho trápila tuberkulóza, kdežto jeho zdravá sestřenice Irma jí podlehla.

Hrát roli u ní mohlo případné těhotenství, protože ženy v očekávání a maminky v šestinedělí byly dalšími častými oběťmi.

Silné bolesti

Nikdo nebyl v bezpečí, ani mladí zdraví lidé z vesnic a měst, ani vysoká společenská vrstva, která si mohla dovolit nadstandardní zdravotnickou péči. Nemoc a její postup byly zkrátka nepředvídatelné.

Pacienty trápily nesnesitelné bolesti hlavy, rukou a nohou, objevila se u nich vysoká horečka, slabost a dušnost. Smrt přicházela po několikadenním utrpení. V nemocnicích se dokonce objevovaly případy sebevražd, vedoucích k jeho ukončení, často skokem z okna.

Lékařům nezbývalo nic jiného než bojovat se symptomy, lék na španělskou chřipku jako takovou neexistoval. Snižovali proto horečku a tlumili bolest, nic moc dalšího dělat nemohli.

Pouze chirurgové přišli na to, že někomu ještě mohou zachránit život operací vnitřních zánětů, které by jinak nemocní neměli šanci přežít.

Zajímavost

Profesor porodnictví Georg August Wagner, který působil v pražské porodnici U Apolináře, svým pacientkám do svalu vpichoval adrenalin. Šlo sice o doposud nevyzkoušenou metodu, nicméně jí předešel mnoha úmrtím.

Kde se vzala?

Dodnes není úplně jasné, kde se španělská chřipka poprvé objevila, ale kalkulovat můžeme se třemi teoriemi. Jednou z nich je, že se ohnisko nacházelo v Číně, odkud dělníci za prací cestovali do Evropy a Severní Ameriky.

Druhá hovoří o americkém státu Kansas, kde nemoc udeřila už na jaře roku 1918, a to ve vojenských zařízeních, jako byly tábory rekrutů. Prokázaným případem je onemocnění kuchaře, který se dostal na marodku právě s příznaky, připomínajícími klasickou chřipku. Jenže ty se šířily dál, až postihly celou základnu a vybíraly si svou daň.

Třetí možností je samotná Evropa. Vždyť miliony vojáků trávily čas na bojištích a v zajateckých táborech, mnohdy v hrozných hygienických podmínkách, kde navíc ve své bezprostřední blízkosti mívali hospodářská zvířata.

Opatření

Nošení roušek se objevilo jen v některých zemích, v Evropě hlavně v západních. Někteří lékaři je ale považovali za zastaralý způsob ochrany zdraví, vhodný leda pro středověk.

V USA, kde roušky pandemii skutečně a prokazatelně pomáhaly brzdit, se po čase bouřili sami lidé, protože už je nosit nechtěli. Časté byly samozřejmě i karantény, i když to přinášelo mnoho paradoxů.

Třeba u nás se zavíraly školy, ale divadla, restaurace a obchody byly dál otevřené. Lékaři doporučovali hlavně dostatek čerstvého vzduchu.

Příslušníci policie v Seattlu s rouškami
Příslušníci policie v Seattlu s rouškami

Víte že…

Proti španělské chřipce se lidé snažili bránit různými, často bizarními způsoby. Chvíli se tak věřilo že ji zahání červená barva, že ji lze porazit alkoholem nebo cibulí zavěšenou na krku.

Je to virus!

Dne 8. září 1918 noviny Prager Tagblatt informovaly, že „chřipka vyhasla“. Jenže opak byl pravdou, navíc nákazu lidé stále podceňovali, a to včetně odborníků. Ti si navíc mysleli, že jde o bakteriální onemocnění.

Vycházeli z výzkumu německého lékaře Richarda Pfeiffera, který už v 90. letech 19. století ohlásil, že zjistil původce chřipky – tyčinkovou bakterii.

S postupem pandemie však sílily názory, že se musel zmýlit. Lékaři přicházeli na to, že u mnoha pacientů, kteří zemřeli na španělskou chřipku, nejsou schopni Pfeifferem stanoveného původce najít.

Díky tomu zjistili, že ji způsobuje virus, navíc tak maličký, že prochází filtry. Jeho podobu se podařilo zachytit mikroskopem až v 50. letech minulého století.

Vlna za vlnou

Když 11. listopadu 1918 definitivně skončila první světová válka, přeživší vojáci se začali vracet ke svým rodinám, což znovu vedlo k šíření nemoci.

Její další vlna přišla v první polovině roku 1919. I přes počty obětí byla znovu brána na lehkou váhu a znovu také po čase veřejnost obestřel pocit, že je konečně vše zažehnáno.

O to větší šok znamenal další nárůst nakažených na začátku roku 1920, tehdy už mnozí věřili, že se španělské chřipky svět nikdy nezbaví. Jenže na jaře nákaza konečně začala slábnout, až odezněla docela – stačila si však vyžádat mezi 50–100 miliony obětí.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.history.com, www.bbc.com
Úvodní foto: wikipedia, Otis Historical Archives, veřejné dílo, FOTO 2: wikipedia, Alberta Board of Health, veřejné dílo, FOTO 3: wikipedia, volné dílo
Související články
Historie
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo! Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…   Nedaleko šumí řeka Tibera, […]
Historie
Pryč s Turky: Řecký boj za nezávislost
Povstání řeckých poddaných v Osmanské říši proti turecké nadvládě je známé jako řecká osvobozenecká válka, na jejímž konci vznikl samostatný řecký stát. Válečný konflikt začal v březnu 1821, kdy vůdce řeckého povstání Alexandros Ypsilanti navázal spojení s rumunskými rolníky a srbskými vzbouřenci a vtrhl na území osmanské říše. Sami Řekové však zahájili povstání až po […]
Historie
Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
To, že ženy mohou volit, dnes považujeme za samozřejmost. Vždy tomu tak ale nebylo. A doba, kdy volit nemohly, neskočila zase tak dávno. Vždyť třeba Portugalsko umožnilo ženám volit teprve v roce 1974. Pojďme se podívat na cestu žen k jejich volebnímu právu. Byla dlouhá a trnitá, ale na jejím konci se ženy po celém […]
Historie
Pád Konstantinopole otevřel Turkům bránu do Evropy
Konstantinopol byla kdysi nádhernou a slavnou metropolí. Znalosti a moudrost si zde podávaly ruku s pravoslavnou vírou a bohatstvím. To vše ale skončilo, když se osmanský sultán Mehmed II. spolu se svým vojskem utábořil před jejími hradbami. Konstantinopol, česky také Cařihrad, dnes Istanbul, byla kdysi hlavním městem Východořímské říše. Po jejím rozpadu se stala hlavním […]
reklama
záhady a tajemství
Kensingtonský kámen: Byli Vikingové v Americe?
„Tady jsou nějaké značky, tati!“ ukáže světlovlasý chlapec na kámen, který jeho otec s pomocníky právě vytáhli ze země. Muž si otře čelo a sehne se ke kusu pískovce. Mžourá na nápis. Zřejmě nějaké indiánské záznamy… Pak se podívá pořádně a vytřeští oči. To jsou severské runy! Kde se tady vzaly?! Vikingové dodnes fascinují svým […]
Letiště jako symbol Nového světového řádu?
Podle konspirátorů je jedním z jasných důkazů o existenci Nového světového řádu mezinárodní letiště v americkém Denveru. Nejen že se jeho výstavba významně protáhla a spolykala o dvě miliardy dolarů více, než byl původní předpoklad, ale vizuálně prý připomíná hákový kříž. Konfigurace letových drah, ale i další údajné nacistické symboly, které zde mají být skrytě […]
Tajemní Olmékové: Jaké jsou záhady jejich civilizace?
Olmécká kulutra vznikla jako první z kultur na pobřeží Mexického zálivu, v oblasti Veracruz, která byla příznivá pro zemědělství. K největšímu rozkvětu této kultury došlo kolem roku 950 př. n. l., kdy Olmékové začali stavět monumentální chrámy a mohyly. Praktikovali rituální pouštění krve i kanibalismus a lidské obětiny. Na druhou stranu byli dobrými matematiky a astronomy, znali nulu […]
Rodina Rockefellerů a další slavné klany: Tahají za nitky nejmocnější v zákulisí?
Rodina Rockefellerů. Snad každý o nich slyšel, je o nich však známo jen málo informací. Patří mezi nejmocnější rodiny na světě. V roce 1870 založili firmu Standard Oil Company a o 10 let později už vlastnili více než 90 % americké naftové produkce. Svoje zisky z ropy rozšířili i na pole bankovnictví a následně věnovali peníze […]
reklama
svět zločinu
Strýce dnešního britského krále zabila IRA
Louis Mountbaten je britský šlechtic a člen širší královské rodiny, je strýcem dnešního britského krále Karla III. Sloužil v armádě za první i druhé světové války a v jejím závěru velel spojeneckým námořním vojskům v jihovýchodní Asii a jako takový je široce uznávanou postavou. Zemře však po výbuchu na svém člunu a stane se jednou z obětí rozbrojů mezi […]
Alkoholička Irina: Kvůli pití vraždí babičky
Alkoholu propadne už jako dítko na prahu dospívání a její matka s otcem jsou následně zbaveni rodičovských práv. Rusce Irině Gajdamačukové (*1972) to ale dvakrát nevadí. S pocitem volnosti se přestěhuje do Sverdlovské oblasti, kde si časem najde i manžela. Budou mít dvě děti, ale… Irina všechny peníze utrácí jen za alkohol. Nakonec jí muž […]
Monsignor Pětistovka: Jak se perou špinavé peníze?
Po kapsách má vždycky pár pětistovkových bankovek. Vyslouží si za to u kolegů v sutaně přezdívku Monsignor Pětistovka. Knězem se stane až v 80. letech, předtím pracuje v bance. Jak se ukáže, je to pro Nunzia Scarana (*1952) zásadní profesní štace. V červnu roku 2013 je totiž zadržen na palubě italského vládního letounu, jak se […]
Zmizení Emanuely Orlandiové: Přes 40 let po ní není ani vidu, ani slechu
Teprve 15letá Emanuela Orlandiová se vrací z lekce hry na flétnu v hudební škole při Papežském institutu duchovní hudby. Domů už ale nedorazí. Její zmizení vyvolá ve Vatikánu bouři. Stala se obětí mafie? Došlo na území svatého státu k sexuálnímu zločinu, nebo k nesvatému rituálu? Proč policie nic nevyšetřila? Rodina zmizelé, zejména její bratr Pietro, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz