Domů     Souš, vzduch, voda: Jaká jsou nejrychlejší zvířata planety?
Souš, vzduch, voda: Jaká jsou nejrychlejší zvířata planety?
24.12.2018

Příroda je v mnoha směrech fascinující a nad některými fyzickými výkony zvířat člověk může jen žasnout. V jaké rychlosti se pohybují tvorové na souši, ve vodě nebo ve vzduchu? Může se k nim člověk vůbec přiblížit?

Nejrychlejší na souši

Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus)

Výskyt: Afrika

Řád: šelmy

Hmotnost: 21–72 kg

Délka: 105–152 cm, 65–90 cm ocas

Výška: 70–94 cm

Rychlost: 120 km/h

Gepard patří mezi nejrychlejší sprintery na Zemi. Vždyť na trati o délce půl kilometru je schopen dosáhnout rychlosti kolem 96 km/h! Jak je to možné?

Za vše vděčí své unikátní stavbě těla, a to především neobyčejně ohebné páteři, která se při běhu chová jako pružina. Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem nemá zcela zatažitelné drápy, které mu pomáhají se dobře odrážet od země.

Rovnováhu koriguje pomocí dlouhého ocasu, díky kterému dokáže manévrovat i při velmi vysoké rychlosti. Gepard se pak při běhu prakticky nedotýká země a pohybuje se až 7 metrů dlouhými skoky.

Sprintuje ale pouhých pár desítek vteřin, jelikož se jeho tělo extrémně přehřívá a gepard je po chvíli zcela vyčerpaný.

+ porovnání člověka: Usain Bolt: 44,72 km/h

Vidloroh americký (Antilocapra americana)

Výskyt: Severní Amerika

Řád: sudokopytníci

Hmotnost: samci až 60 kg

Délka: 140 cm

Výška: 100 cm

Rychlost: 100 km/h

Pokud se gepard řadí mezi nejrychlejší sprintery, pak vidloroh je rekordmanem na středně dlouhé, až dlouhé vzdálenosti. Vidloroh představuje přechod mezi čeleděmi jelenovitých a turovitých a patří mezi nejstarší savce na světě.

Studie prokázala, že na 1,5 km dlouhé trati udrží rychlost 68 km/h a osm kilometrů dokáže v kuse běžet tempem 65 km/h. To mu umožňují především velké plíce, objemné srdce a široká průdušnice.

Specialitou vidlorohů jsou také vysoké výskoky na místě, kterými varují ostatní před nebezpečím. Například pumu jsou schopni spatřit na 6 km daleko.

Tato zvířata bohužel potkal po příchodu bělochů na kontinent podobný osud jako bizony a velká část z nich byla pozabíjena. Momentálně žije v Severní Americe přibližně 400 000 jedinců.

Vidloroh dokáže běžet tempem 65 km/h.
Vidloroh dokáže běžet tempem 65 km/h.

Pštros dvouprstý (Struthio camelus)

Výskyt: Afrika

Řád: pštrosi

Hmotnost: 90–130 kg

Délka krku: 90–95 cm

Výška: 1,8 až 2,75 m

Rychlost: 100 km/h

Pštros dvouprstý je nejen největším nelétavým ptákem na světě, ale patří i mezi nejrychlejší běžce. Vděčí za to svému zvláštnímu vzhledu, dlouhému krku, a především silným nohám. Díky tomu pak může dosáhnout až téměř stokilometrové rychlosti.

Pštrosi stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu a umožňuje těmto ptákům i běh na dlouhé trati. Po dobu jedné hodiny mohou běžet rychlostí kolem 50 km/h. Za den jsou schopni urazit i kolem 40 km.

Není ale radno se s nimi potkat, jsou klasifikováni jako nebezpečná teritoriální zvířata, která se nezdráhají zaútočit i na člověka pomocí svých silných nohou.

Díky svým nohám může pštros vyvinout rychlost až 110 km/h.
Díky svým nohám může pštros vyvinout rychlost až 110 km/h.

Nejrychlejší ve vzduchu

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

Výskyt: po celém světě kromě Antarktidy

Řád: sokoli

Hmotnost: 500–750 g

Délka: 35–50 cm

Výška: 47–56 cm

Rozpětí křídel: 85–115 cm

Rychlost: 389 km/h (při střemhlavém letu)

Podle všech dostupných měření je sokol nejrychlejším tvorem planety a patří mezi rozšířený druh dravých ptáků. Má dlouhá, špičatá křídla, kterými rychle mává (plachtí pouze v krátkých úsecích).

Tito ptáci loví téměř výhradně v letu a na svou kořist útočí svými pařáty. Při střemhlavém letu dolů dosahují neuvěřitelné rychlosti, více než 300 km/h! Svou kořist si sokol hledá z velké výšky, do které se dostává krouživým stoupáním.

Při útoku přitáhne křídla k tělu a na svou budoucí potravu začne doslova padat. Aby se v této rychlosti ale sám nezranil, snaží se zasáhnout především křídlo kořisti.

+ porovnání člověka: při volném pádu lidské tělo dosáhne přibližné rychlosti 180 km/h

Tadarida guánová (Tadarida brasiliensis)

Výskyt: Severní, Střední a Jižní Amerika

Řád: letouni

Hmotnost: 13 g

Délka: cca 9 cm

Rozpětí křídel: 28 cm

Rychlost: 160 km/h

Vědci už po staletí zkoumali ptačí tělo jako vzor stroje na létání. Mezinárodní studie zkoumající netopýry ale prokázala, že brazilský netopýr tadarida se dokáže pohybovat vzduchem rychlostí až 160 km/h.

Této extrémní rychlosti dosahují netopýři kombinací mnoha faktorů – mají výjimečně aerodynamický tvar těla a dlouhá štíhlá křídla. Stali se tak rekordmany ve vodorovném létání. Vědci z počátku těmto údajům nevěřili.

Průměrně netopýři létají rychlostí 75 km/h a s použitím echolokace loví do otevřené tlamy drobný hmyz. Při výzkumu ale samička tohoto druhu netopýra vyvinula rychlost kolem 160 km/h.

Sokol má dokonalý zrak, který mu umožňuje zaostřovat až na 8 km.
Sokol má dokonalý zrak, který mu umožňuje zaostřovat až na 8 km.

Rorýs obecný (Apus apus)

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie

Řád: svišťouni

Hmotnost: 34–52 g

Délka: 17–19 cm

Rozpětí křídel: 42–48 cm

Rychlost: 170 km/h

V ptačí říši se rorýsi řadí mezi vůbec nejlepší letce a na první pohled je lehce rozpoznáme. Jejich let je totiž výrazně rychlý, svištivý a prudký. Charakterizují ho také rychlé nárazy křídel.

Tito ptáci žijí v migrujících skupinách a vyskytují se téměř na celém světě. S výjimkou hnízdění se zdržují pouze ve vzduchu, kde i spí, pijí a páří se. Svůj svižný let kombinují s plachtěním, během kterého mohou nabrat výšku až dvou kilometrů.

Během klesavého letu pak často upadají do mikrospánku. Aby nedošlo ke zranění, vypíná při tom jen jedna polovina mozku, druhá kontroluje let. Denně nalétají tyto ptáci až 900 km, přičemž nejdelší let rorýse byl změřen v délce 10 měsíců.

Rorýsi stráví většinu času ve vzduchu.
Rorýsi stráví většinu času ve vzduchu.

Nejrychlejší ve vodě

Plachetník širokoploutvý (Istiophorus platypterus)

Výskyt: většina světových oceánů

Řád: ostnoploutví

Hmotnost: 90 kg

Délka: 170–300 cm

Rychlost: 110 km/h

Tato modrošedě zbarvená ryba, podobná mečounovi, patří mezi vodní rychlíky. Jedná se o dravce, který loví při hladině nebo ve středních hloubkách. Plachetníkova rychlost se přibližuje 110 km/h, takže by stometrový bazén zdolal v čase kolem 4,8 sekundy.

Dá se velice snadno rozpoznat díky vztyčené hřbetní ploutvi, která se mu táhne po celé délce hřbetu.

Pro dosažení kýžené rychlosti se pak tato ploutev během plavání složí dolů a ke straně, aby plachetníka nebrzdila.  Dalším nápadným znakem je také dlouhý rypec, pomocí kterého ryba loví drobnější ryby nebo sépie.

Plachetníkovi pomáhá k plavání jeho ploutev.
Plachetníkovi pomáhá k plavání jeho ploutev.

+ porovnání člověka: Michael Phelps plave rychlostí okolo 10 km/h.

Kosatka dravá (Orcinus orca)

Výskyt: Tichý oceán, pobřeží Kanady, Island, Norsko

Řád: kytovci

Hmotnost: cca 10 tun

Délka: 9 metrů

Rychlost: 55 km/h

Kosatka dravá je největším zástupcem čeledi delfínovitých a současně jde o nejrychlejšího savce ve vodě. Název „orca“ získal tento dravec od starých Římanů, v překladu znamená démon pocházející z pekla.

Tito snadno rozpoznatelní kytovci vděčí za své plavecké umění především svému dokonalému hydrodynamickému tvaru, ale také neobvyklé stavbě kůže, která je hladká a nezvykle pružná.

Průměrně se pohybují rychlostí 10 až 13 km/h, dokážou ale vyvinout rychlost až 55 km/h. Kosatky si navíc k rychlosti dopomáhají speciálním plaveckým stylem.

Plavou těsně pod hladinou vody, pak se nad ní rychle zvednou a zase se ponoří, a to vše v jednom rychlém pohybu. Tato technika pak pomáhá kosatkám zachovávat potřebnou energii.

Kosatka patří mezi nejrychlejší vodní savce.
Kosatka patří mezi nejrychlejší vodní savce.

Tučňák oslí (Pygoscelis papua)

Výskyt: Antarktida

Řád: tučňáci

Hmotnost: 9 kg

Výška: až 90 cm

Rychlost: 40 km/hod

Tučňák oslí se vyskytuje kolem jižního polárního kruhu. Jedná se o společenský druh, který hnízdí v různě početných koloniích o desítkách, ale i tisícovkách párů.

Dlouhodobě se řadí mezi nejrychlejší zástupce svého druhu pod vodou, přičemž vyvíjejí rychlost až 40 km/h. Díky své unikátní anatomii patří mezi vynikající potápěče, dokážou se ponořit do hloubky kolem 170 metrů.

Zato na souši se pohybují značně nemotorně, jelikož mají končetiny úplně na konci těla, aby nepřekážely při plavání, ale sloužily jako kormidlo.

Tučňáci jsou výborní potápěči.
Tučňáci jsou výborní potápěči.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.