Solární panely prošly zeštíhlovací kúrou. Naordinoval ji čínský vědec Zhengrong Shi, kterému přezdívají Sluneční král, protože díky solárním taškám získal pohádkovému bohatství.
Nyní jeho tým přichází s novými solárními panely, které jsou neuvěřitelně flexibilní a o 80 % lehčí než ty klasické křemíkové. Shi tvrdí, že jde o největší inovaci v solární průmyslu za posledních 10 let. Má pravdu, nebo jde jen o nafouknutou bublinu?
Proč by mohly nové solární panely od základů překopat solární byznys? Revoluční solární tašky eArche jsou vyrobeny z ultralehkého a ultratenkého kompozitního materiálu.
Podobná hmota se používá také v oknech letadel. Díky flexibilitě a nízké hmotnosti se dají tyto panely položit téměř kamkoli, protože instalace není omezena potřebou silné a pevné střešní konstrukce.
Nabízejí se plochy jako fasády budov, střechy vlakových a autobusových zastávek, ale i obyčejné zahradní pergoly. Tloušťka panelů od Slunečního krále dosahuje 2 až 3 milimetrů.
Fantazii se meze nekladou, protože díky skvělé ohebnosti se solární tašky dokáží přizpůsobit rozličným tvarům.
Cenově by klasická fotovoltaika i tašky eArche měly stát zhruba stejně. Úspory má zájemce o zelenou elektřinu ze slunce dosáhnout díky levnější a snadnější instalaci.
Testovací provoz nových solárních panelů právě probíhá na třech místech v Austrálii.
Odborníci na energetiku se na novinku Slunečního krále dívají spíše skepticky. Upozorňují na to, že v současnosti nemáme k dispozici žádná konkrétní čísla pro posouzení výhodnosti projektu.
Určitě stojí za zmínku, že Zhengrong Shi se sice stal prvním podnikatelem, který v solárním průmyslu vydělal miliardu dolarů, ale po raketovém úspěchu následoval stejně strmý pád.
Jeho firma Suntech po více než 10 letech podnikání v roce 2013 musela vyhlásit bankrot. Ultralehké solární panely eArche budou prodávat dvě nové společnosti SunMan (čínský trh) a Energus (australský trh).
O inovacích v oblasti solárních panelů slýcháme čas od času pořád, ale jejich realizace zatím trochu pokulhává.
Na trhu se stále čeká na solární články tvořené z nanovláken i fotovoltaické fólie, které by šly vytisknout podobně jako papír z inkoustové tiskárny.
V dohledné budoucnosti tedy s žádnými přelomovými solárními články ještě počítat nemůžeme. Než čekat na Godota, vyplatí se jednat, dokud je železo i křemíkové články žhavé.
Na zájemce o instalaci domácí fotovoltaické elektrárny v ČR čeká dotace ve výši 35 až 100 tisíc korun v rámci programu Nová zelená úsporám.
Nemusíte se hroutit z představy hory papírování, ani vleklé montáže, kdy budete mít rozkopaný celý dům. Instalace většinou zabere 1 až 3 dny a vyřízení dotační žádosti často obstarává firma, která vám solární panely prodává.
Více článků naleznete na portálu elektřina.cz