Domů     Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
26.7.2024

Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších.

Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt.

Zejména ve velkých městech bují kriminalita a lidé se přestávají ve svých vlastních příbytcích cítit bezpečně. Registrujeme nebývalé výkyvy počasí, které se projevují zvýšeným výskytem extrémních atmosférických jevů.

Tornáda už dávno nejsou jen raritou známou z amerických filmů, ale realitou i v našich podmínkách. A tak se obyvatelé, především ti, kteří si to mohou dovolit, poohlížejí po možnostech, jak se v případě ohrožení s celou rodinou ukrýt a krizovou situaci přestát. Stoupá poptávka po soukromých úkrytech a podzemních bunkrech.

Bojíte se budoucnosti? Můžete se před ní ukrýt do vlastního bunkru! Foto: pixabay
Bojíte se budoucnosti? Můžete se před ní ukrýt do vlastního bunkru! Foto: pixabay

Úkryt jen pro desetinu z nás

Bývaly doby, kdy takzvanými protiatomovými kryty disponovalo každé město. Úkrytů civilní ochrany kdysi v republice existovalo na šest tisíc, dnes ale jejich síť povážlivě prořídla.

Podle oficiálních údajů je už funkčních krytů pouze 1845 a útočiště jsou schopné nabídnout sotva desetině populace.

Mnoho z nich se za uplynulá desetiletí proměnilo ve sklepy či skladiště nebo prostě jen chátrá a ke svému původnímu účelu jsou naprosto nepoužitelné. A ty, které ještě slouží, navíc nejsou na nutnost rychlého použití vůbec připraveny.

Podle expertů by u většiny z nich trvalo nejméně celý den, než by mohly přijmout první uprchlíky před válkou či živelnou pohromou. Není tak divu, že řada lidí se snaží vybudovat si podobné zázemí použitelné v krizové době na vlastní náklady.

Součástí luxusních rezidencí se tak stále častěji stávají také menší či větší podzemní bunkry.

Luxus na povrchu i pod ním

Technologie stavby využívá různých materiálů. Existují bunkry, tvořené ocelovými tubusy se dvěma silnými plášti vyplněnými kvalitní izolací. Jiné firmy nabízejí pevné železobetonové konstrukce s masivní základovou deskou a stejně tak bytelným stropem.

Specializované společnosti dnes mají nasmlouvané zakázky na rok či dva dopředu. Cena podzemního bunkru je vždy závislá na konkrétních podmínkách.

Standardní malý bunkr schopný ukrýt čtyřčlennou rodinu může vyjít na šest milionů, pro ty největší bunkry už se ale slovo kryt snad ani nehodí.

Nejnáročnější mohou mít rozlohu až 800 čtverečních metrů a majitelé si do nich poručí kromě několika vchodů a nouzových východů také bazén, bowlingovou dráhu nebo vjezd pro pancéřovaná auta.

Někteří majitelé dbají na to, aby i bunkr dosahoval stejných standardů luxusu jako rodinné sídlo na povrchu o několik metrů výš, a to i včetně stejných dlaždiček v koupelnách nebo nábytku na míru.

Pouhý úkryt v případě nebezpečí nestačí. Je třeba včas vybavit bunkr také zásobami nutnými k přežití, pokud by bylo třeba uvnitř strávit delší dobu. Foto: pixabay
Pouhý úkryt v případě nebezpečí nestačí. Je třeba včas vybavit bunkr také zásobami nutnými k přežití, pokud by bylo třeba uvnitř strávit delší dobu. Foto: pixabay

Kolik času bude potřeba?

Bunkr je možné vybudovat si také svépomocí. Potom zpravidla přijde ke slovu klasická železobetonová konstrukce a majitel jen musí vybrat spolehlivou firmu, schopnou dodat patřičné množství betonu odpovídající kvality a pevnosti.

Ideální je zvolit místo přímo pod domem, s využitím sklepa nebo ještě o úroveň pod ním. K potřebnému účelu je možné přizpůsobit suterénní prostory, ale mnohem lepší je, stane-li se bunkr součástí projektu novostavby a s jeho vybudováním se počítá od začátku.

V ideálním případě má podzemní úkryt vstup přímo z domu, pokud to ale z dispozičních důvodů není možné, lze vybudovat samostatný objekt na pozemku. Podle odborníků by ale doběhová vzdálenost od domu k bunkru neměla přesáhnout 500 metrů. V případě ohrožení totiž může jít doslova o minuty.

Myslete na vodu a na vzduch

Ještě před stavbou je třeba si položit důležité otázky. Kolik lidí bude v případě ohrožení v bunkru přebývat? Před čím má chránit? A jak dlouho bude třeba v něm zůstat? Právě tyto otázky předurčují konečnou podobu, rozměry a vybavení úkrytu.

Nejnáročnější je samozřejmě vybudování bunkru, který má majitele chránit před jadernou katastrofou. Pro méně náročné účely je někdy možné využít i prefabrikovaných jednotek, například kontejnerů.

Ty ovšem zpravidla disponují jen jediným vchodem a také neunesou příliš velkou zátěž zeminy nad sebou. Projekt bunkru samozřejmě vyžaduje náročnější přípravu než stavba běžného rodinného sídla.

Protože kryt musí být zapuštěn hluboko do země (podzemní bunkry mívají nad stropní deskou ještě zhruba dva až tři metry zeminy), je třeba včas zkontrolovat hladinu spodní vody. Je nutné počítat nejen se zdrojem vody, ale také s přívodem a filtrací vzduchu.

Důležitou otázkou je řešení hygienických potřeb a nakládání s odpadem. Myslet je také třeba na zásobování energií. Proto bývají součástí bunkrů dieselové agregáty.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
věda a technika
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i superzrak
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení. Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % žen […]
Napěchovaný milimetr: Nejdetailnější mapa lidského mozku
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Lesk a bída léků na hubnutí: Je vítězství nad obezitou nadosah?
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Archaeoraptor: Okřídlený archeologický podfuk
V červenci 1997 nachází dělník při práci v břidlicovém lomu v Sia-san-ťia-c‘ na severovýchodě Číny velkou zkamenělinu ozubeného ptáka. Takové nálezy je sice protizákonné prodávat překupníkům, přesto to dělníci dělají. Když se nálezce fosilii pokusí dostat ven, rozpadne se. A když už je na kusy, rozhodne se ji vylepšit, protože čím větší, tím víc peněz. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz