Oba jsou králi běžců ve zvířecí říši, jeden je ale rychlejší. Proč?
Jak je možné, že gepard ušlechtilého rychlonohého chrta předběhne, i když používají stejnou sprinterskou techniku?
Krok za krokem
Gepard vyvine maximální rychlost 29 m/s, tedy 105 km/h. Je tedy schopen stačit i automobilu. Vědci si dlouho lámali hlavu nad důvodem gepardovy výjimečné rychlosti, a tak porovnali sprint obou zvířecích atletů, chrta a geparda.
Chtěli vystopovat rozdíly v jejich pohybu. K analýze použili plošný siloměr a záznam trysku obou zvířat vysokorychlostní kamerou.
Zrychlování, klíč k vítězství
Ukázalo se, že kroky běžícího geparda jsou při stejné rychlosti o něco delší než u anglického chrta. I když má zpočátku nižší frekvenci kroků, nejrychlejšího psa nakonec předhoní.
Svou krokovou frekvenci totiž postupně zvyšuje až na 4 kroky za sekundu, což mu, v kombinaci s delším krokem, pomůže k vítězství. Gepard se navíc opírá při odrazu o zem o poznání déle. Pomáhá mu to rozložit zátěž končetiny a šetří tak síly.
Psí rekordman
Maximální rychlost chrta se pohybuje okolo 69 kilometrů za hodinu a zvíře má při běhu prakticky stejnou krokovou frekvenci, kterou činí asi 3,5 kroku za sekundu.
Souboj chrta s gepardem je tak podobný souboji Bolta s Gatlinem, ten druhý rychleji akceleruje a rychleji se dostane na svou maximální rychlost. Ten první však spoléhá na drtivý finiš delších nohou, který rozhoduje. Gepard ale ani tak nemá na vrch za každých podmínek.
Kdy prohrává favorit?
Gepardi odchovaní v zajetí jsou totiž schopní vyvinout maximální rychlost jen 17,8 metru za sekundu tedy asi 64 kilometrů v hodině. Špičkoví chrti tedy gepardy ze zoologické dokáží předběhnout. Proč jsou tyto šelmy o tolik pomalejší?
Pokud žijí v zajetí po několik generací, nebyly nikdy nuceny běžet naplno, aby ulovily kořist. Vlastně jim tak chybí trénink jejich schopností.