Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole.
Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device).
Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu podívanou nechápavě sleduje. LRAD je zvukové dělo vysílající ohraničený zvukový paprsek.
Jeho frekvence činí 2,5 kHz a hlasitosti až 150 dB. Není rozhodně první svého druhu. Podobné zařízení vyvinou již nacisté. Do boje ho ale nikdy nenasadí…
50 metrů a je po vás
„Spusťte to!“ mávne rukou rakouský vědec italského původu, doktor Mario Zippermayr (1899–1979). Zvířata i lidé padají do trávy a škubají sebou.
Ti, které leží do 50 metrů od vynálezu, který si dělá ambici na skutečnou zázračnou zbraň třetí říše, vzápětí umírají. Tato zkázonosná zbraň není ničím jiným, než sonickým dělem. V roce 1940 se zdá, že se svět přehoupne do zcela nových válečných dimenzí.
To se však nestane. Zbraň disponuje rezonační komorou zásobovanou neustálými výbuchy metanu. Uši drásající zvuk dovedou trubky až k dvojici obřích parabol, z nichž ta větší má třímetrový průměr.
Ještě 200 metrů daleko je s to způsobit poškození orgánů, konkrétně jater, sleziny a ledvin. A o dalších 200 metrů dál by vojáky potrápil pořádnou migrénou. Jenže… tohle je na zázračnou a v podstatě i každou jinou zbraň trochu málo.
Letadla? Moc vysoko…
50 metrů na bitevním poli? To je úplné nic. Zvuk nacisté navíc neumějí směřovat, takže by pravděpodobně kosil i wehrmacht. A hlavně: Celý projekt má primárně sloužit protivzdušné obraně. Zippermayr vychází z toho, že zvuková vlna poškodí i hmotu.
A mimochodem – na technické stránce sonického děla se podílí také elektrotechnik Richard Robert Wallauschek (1912–1962), rodák z České Třebové, který poté působí jako profesor na ITA, tedy na Leteckém technologickém institutu v Brazílii.
Ani společné síly nestačí k tomu, aby sonické dělo vůbec dokázalo dostřelit na letouny Spojenců. Naštěstí. A tak se do ostré akce nikdy nepodívá…