Domů     Sonda do historie letectví: Jak se vzduch stal novým mořem?
Sonda do historie letectví: Jak se vzduch stal novým mořem?
8.11.2017

Dopravou, která se v posledních letech rozvíjela nejvíce, byla ta letecká. Zatímco na začátku 20. století byli průkopníci aviatiky, ti báječní muži na létajících strojích, vnímáni jako podivíni, dnes je hromadná letecká přeprava naprosto běžnou věcí.

O létání projevovali zájem už staří Číňané nebo proslulý Leonardo da Vinci. Za praotce letectví můžeme považovat především dva bratry z francouzské obce Annonay.

Psal se 5. červen 1783, když Jacques Etienne a Joseph Montgolfierové ve svém rodném městečku poprvé vyslali do vzduchu horkovzdušný balon.

Vzducholoď Hindenburg v plamenech.
Vzducholoď Hindenburg v plamenech.

Skutečný rozvoj letectví ovšem nastal s nástupem 20. století. Ještě těsně před jeho začátkem, tedy 2. července 1900 hrabě Ferdinand von Zeppelin (1838–1917) poprvé odstartoval na Bodamském jezeře se svou vzducholodí s benzínovými motory.

Šlo o první vzducholoď s pevnou kostrou. Přes počáteční pochyby si vzducholodě získaly důvěru, ovšem jen dočasnou. Konec jejich zlatému věku učinila až tragédie vzducholodi Hindenburg, na jejíž palubě zahynulo v květnu 1937 nad New Jersey 35 cestujících.

Éra letadel byla odstartovaná v roce 1903. Tehdy bratři Wrightové, kteří v Severní Karolíně vlastnili dílnu na opravu kol, poslali do vzduchu letoun Flyer.

Tento stroj o výkonu 12 koňských sil se 17. prosince onoho roku vznesl čtyřikrát, při svém posledním letu vydržel ve vzduchu 12 vteřin a uletěl 230 metrů.

Francouzský letec Louis Blériot.
Francouzský letec Louis Blériot.

Tak nastala průkopnická léta aviatiky. Z počátku byly letouny spíše pouťovou atrakcí, ovšem Francouz Louis Blériot (1872–1936) ukázal světu, že může fungovat i jako plnohodnotný létající prostředek.

V červenci 1909 totiž na svém dřevěném jednoplošníku za 37 minut překonal kanál La Manche. „Izolace Anglie jednou provždy skončila,“ psaly britské noviny.

Během první velké války se letadlo stalo i zbraní, zatím ne tolik obávanou, jako ve válce druhé. Letectví se víceméně omezilo na vzdušné souboje leteckých es z jedné či druhé strany. Po skončení vleklých bojů honba za aviatickými rekordy nadále pokračovala.

V červnu 1919, pilot John Alcock a jeho navigátor Arthur Whitten Brown jako první přeletěli z amerického kontinentu na britské ostrovy bez mezipřistání. A o pět let později došlu i k prvnímu obletu planety.

4. dubna se odstartovaly z amerického Seattlu čtyři stroje Douglas World Cruiser. O 175 dní později se na místo startu vrátily dva z nich.

Už před 2. světovou válkou se z letadel staly obávané zbraně.
Už před 2. světovou válkou se z letadel staly obávané zbraně.

V květnu 1927 Američan Charles Lindbergh (1902–1974) za 33,5 hodiny doletěl z New Yorku do Paříže. Ihned se stal velmi populární a mimo jiné šířil i své pronacistické pohledy na svět.

V roce 1938 si dokonce z Berlína odvezl velkokříž Řádu německé orlice, který převzal z rukou jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše Hermanna Göringa.

Krátce před Charlesem Lindberghem se této pochybné pocty dostalo také jeho krajanovi Henrymu Fordovi, který kromě podnikatelského nadání proslul také svou nenávistí vůči Židům.

Právě nacistické Německo dodalo letadlům nový rozměr. Už Adolf Hitler ve svých volebních kampaních využíval letadlo jako rychlý dopravní prostředek, který mu umožnil oslovit co nejvíce Němců během krátké doby.

Ve druhé světové válce se pak letadlo stalo smrtonosnou zbraní, která naháněla hrůzu zejména civilistům.

Šlechtic mezi letadly - Concorde.
Šlechtic mezi letadly – Concorde.

Psal se čtrnáctý říjnový den, když byla pokořena další hranice technických možností. Američan Chuck Yeager v experimentálním letounu Bell X-1 jako první překonal rychlost zvuku.

O rok a půl později pak byl úspěšně zakončen první nonstop oblet zeměkoule bez mezipřistání. Bombardéru amerického letectva B-50 to trvalo téměř čtyři dny (94 hodin a jednu minutu). Během letu jen čtyřikrát doplnil palivo.

V té době bylo letadlo již běžným dopravním prostředkem, kromě toho se objevily i vrtulníky. První z nich byl představen už v roce 1938 v Berlíně, po skončení války se těžiště jeho vývoje přestěhovalo do USA a SSSR.

Na Silvestra roku 1968 si svůj premiérový let odbylo první dopravní nadzvukové letadlo. Bylo jím sovětské Tůčko s označením 144. Symbolem rychlé civilní dopravy se však stal britsko-francouzský stroj Concorde.

Ten se do pravidelného provozu zapojil v roce 1976, ovšem let jím byl extrémně drahý. Do osudu stroje, jehož bylo vyrobeno pouhých 20 kusů, se v červenci 2000 osudově zapsala tragická havárie.

Kovová lamela ležící na ranveji pařížského letiště prorazila startujícímu Concordu pneumatiku, která explodovala a protrhla nádrž letadla. Ze služby byl definitivně vyřazen v roce 2003.

Na principu letadla fungovaly i raketoplány, resp. jejich družicový stupeň. Tím prvním, který se do kosmu podíval, byl v roce 1981 raketoplán Columbia, čímž odstartoval jejich více než dvacetiletou éru.

Do ní se vměstnala nejen řada úspěchů, ale i dvě velké tragédie, při kterých přišlo o život 14 lidí.

Foto: Technik Museum Sinsheim, ipmsstockholm, Disciples of Flight, Pinterest, travelandleisure
Související články
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
reklama
věda a technika
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Zlá astronautka Lisa M. Nowak
Žen se prozatím do vesmíru nedostalo zdaleka tolik jako mužů, a tak má každá astronautka o slávu a popularitu postaráno. Jedna z nich se ale proslavila ještě trochu v jiném oboru. Děti mají o své budoucnosti různé představy. Některé chce být popelářem, jiné kuchařem. Šestiletá Lisa Marie Caputová (*1963) 16. července 1969 napjatě sleduje přistání […]
Dokonalé starověké zubní protézy
Věděli jste, že zhotovování zubních protéz není novodobou vymožeností, ale dělali je už naši předci před tisíci lety? Už v době Etrusků (asi 900 roků před Kristem) se na území dnešní Itálie vyrábí umělé zuby jako náhrada těch děravých, případně v boji vyražených. Šlo o pečlivou ruční práci, ale masivní plíšky mohly způsobovat otlaky.  „Au, to bolí,“ […]
Na sport, do auta i k počítači si vyberte ty správné brýle!
Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, až 80 % všech informací vnímáme zrakem. Proto je třeba si vidění dobře chránit. Pro korekci zraku je nutné nosit správné dioptrické brýle, oči je však potřeba chránit i při sportu či proti UV záření. Na co se při výběru brýlí zaměřit? U zraku dochází především k poruchám ostrosti, vnímání barev […]
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný