Domů     Sonda do historie letectví: Jak se vzduch stal novým mořem?
Sonda do historie letectví: Jak se vzduch stal novým mořem?
8.11.2017

Dopravou, která se v posledních letech rozvíjela nejvíce, byla ta letecká. Zatímco na začátku 20. století byli průkopníci aviatiky, ti báječní muži na létajících strojích, vnímáni jako podivíni, dnes je hromadná letecká přeprava naprosto běžnou věcí.

O létání projevovali zájem už staří Číňané nebo proslulý Leonardo da Vinci. Za praotce letectví můžeme považovat především dva bratry z francouzské obce Annonay.

Psal se 5. červen 1783, když Jacques Etienne a Joseph Montgolfierové ve svém rodném městečku poprvé vyslali do vzduchu horkovzdušný balon.

Vzducholoď Hindenburg v plamenech.
Vzducholoď Hindenburg v plamenech.

Skutečný rozvoj letectví ovšem nastal s nástupem 20. století. Ještě těsně před jeho začátkem, tedy 2. července 1900 hrabě Ferdinand von Zeppelin (1838–1917) poprvé odstartoval na Bodamském jezeře se svou vzducholodí s benzínovými motory.

Šlo o první vzducholoď s pevnou kostrou. Přes počáteční pochyby si vzducholodě získaly důvěru, ovšem jen dočasnou. Konec jejich zlatému věku učinila až tragédie vzducholodi Hindenburg, na jejíž palubě zahynulo v květnu 1937 nad New Jersey 35 cestujících.

Éra letadel byla odstartovaná v roce 1903. Tehdy bratři Wrightové, kteří v Severní Karolíně vlastnili dílnu na opravu kol, poslali do vzduchu letoun Flyer.

Tento stroj o výkonu 12 koňských sil se 17. prosince onoho roku vznesl čtyřikrát, při svém posledním letu vydržel ve vzduchu 12 vteřin a uletěl 230 metrů.

Francouzský letec Louis Blériot.
Francouzský letec Louis Blériot.

Tak nastala průkopnická léta aviatiky. Z počátku byly letouny spíše pouťovou atrakcí, ovšem Francouz Louis Blériot (1872–1936) ukázal světu, že může fungovat i jako plnohodnotný létající prostředek.

V červenci 1909 totiž na svém dřevěném jednoplošníku za 37 minut překonal kanál La Manche. „Izolace Anglie jednou provždy skončila,“ psaly britské noviny.

Během první velké války se letadlo stalo i zbraní, zatím ne tolik obávanou, jako ve válce druhé. Letectví se víceméně omezilo na vzdušné souboje leteckých es z jedné či druhé strany. Po skončení vleklých bojů honba za aviatickými rekordy nadále pokračovala.

V červnu 1919, pilot John Alcock a jeho navigátor Arthur Whitten Brown jako první přeletěli z amerického kontinentu na britské ostrovy bez mezipřistání. A o pět let později došlu i k prvnímu obletu planety.

4. dubna se odstartovaly z amerického Seattlu čtyři stroje Douglas World Cruiser. O 175 dní později se na místo startu vrátily dva z nich.

Už před 2. světovou válkou se z letadel staly obávané zbraně.
Už před 2. světovou válkou se z letadel staly obávané zbraně.

V květnu 1927 Američan Charles Lindbergh (1902–1974) za 33,5 hodiny doletěl z New Yorku do Paříže. Ihned se stal velmi populární a mimo jiné šířil i své pronacistické pohledy na svět.

V roce 1938 si dokonce z Berlína odvezl velkokříž Řádu německé orlice, který převzal z rukou jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše Hermanna Göringa.

Krátce před Charlesem Lindberghem se této pochybné pocty dostalo také jeho krajanovi Henrymu Fordovi, který kromě podnikatelského nadání proslul také svou nenávistí vůči Židům.

Právě nacistické Německo dodalo letadlům nový rozměr. Už Adolf Hitler ve svých volebních kampaních využíval letadlo jako rychlý dopravní prostředek, který mu umožnil oslovit co nejvíce Němců během krátké doby.

Ve druhé světové válce se pak letadlo stalo smrtonosnou zbraní, která naháněla hrůzu zejména civilistům.

Šlechtic mezi letadly - Concorde.
Šlechtic mezi letadly – Concorde.

Psal se čtrnáctý říjnový den, když byla pokořena další hranice technických možností. Američan Chuck Yeager v experimentálním letounu Bell X-1 jako první překonal rychlost zvuku.

O rok a půl později pak byl úspěšně zakončen první nonstop oblet zeměkoule bez mezipřistání. Bombardéru amerického letectva B-50 to trvalo téměř čtyři dny (94 hodin a jednu minutu). Během letu jen čtyřikrát doplnil palivo.

V té době bylo letadlo již běžným dopravním prostředkem, kromě toho se objevily i vrtulníky. První z nich byl představen už v roce 1938 v Berlíně, po skončení války se těžiště jeho vývoje přestěhovalo do USA a SSSR.

Na Silvestra roku 1968 si svůj premiérový let odbylo první dopravní nadzvukové letadlo. Bylo jím sovětské Tůčko s označením 144. Symbolem rychlé civilní dopravy se však stal britsko-francouzský stroj Concorde.

Ten se do pravidelného provozu zapojil v roce 1976, ovšem let jím byl extrémně drahý. Do osudu stroje, jehož bylo vyrobeno pouhých 20 kusů, se v červenci 2000 osudově zapsala tragická havárie.

Kovová lamela ležící na ranveji pařížského letiště prorazila startujícímu Concordu pneumatiku, která explodovala a protrhla nádrž letadla. Ze služby byl definitivně vyřazen v roce 2003.

Na principu letadla fungovaly i raketoplány, resp. jejich družicový stupeň. Tím prvním, který se do kosmu podíval, byl v roce 1981 raketoplán Columbia, čímž odstartoval jejich více než dvacetiletou éru.

Do ní se vměstnala nejen řada úspěchů, ale i dvě velké tragédie, při kterých přišlo o život 14 lidí.

Foto: Technik Museum Sinsheim, ipmsstockholm, Disciples of Flight, Pinterest, travelandleisure
Související články
Věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Věda a technika
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Věda a technika
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
reklama
historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz