Domů     Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
16.3.2024

Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se domů nevrátí.

 Manželé Tebbuttovi jsou z dovolené nadšení i vystrašení zároveň. Jejich bungalovy nejsou totiž vůbec zabezpečené, i když mají být podle personálu bezpečné. Musejí jenom schovat šperky před dotíravými opicemi. Jaké je jejich překvapení, když je v noci přepadnou piráti.

Manželé Tebbuttovi jsou z dovolené nadšení i vystrašení zároveň.
Manželé Tebbuttovi jsou z dovolené nadšení i vystrašení zároveň.

Podezřelá dovolená

Píše se 11. září 2011 a manželé Judith a David Tebbuttovi jsou na dovolené v Keni. Britský pár středního věku si chce užít volné chvíle v Kiwayu Safari Village, plážovém letovisku na sever od přístavu Lamu na severu keňského pobřeží.

Pár bydlí v bungalovu na pláži s bílým pískem jen kousek od oceánu. „Ten večer se najedli v místní restauraci a zašli si na skleničku s majitelem. Byli v letovisku jedinými hosty.“ vypráví současná publicistka Loretta Napoleoni.

Judith zprvu znepokojuje, že v letovisku není více hostů a jejich chatka stojí daleko od recepce i od hotelu. Bungalovy navíc nejsou nijak zabezpečené, okna nejdou zamknout a dveře jsou nechráněné. Místní jim říkají, že je tam bezpečno a zámky nejsou třeba.

Vedení letoviska jim pouze radí, ať si před řáděním opic schovají šperky do schránky.

Somálci unášejí invalidní Francouzku Marii Dedieuovou.
Somálci unášejí invalidní Francouzku Marii Dedieuovou.

 Únos

Manželé se nechávají ukolébat šploucháním mořských vln a netuší, že je to naposledy, kdy vedle sebe usínají. Když se během noci Judith probouzí, její manžel se hádá s ozbrojeným mužem. Druhý ozbrojenec míří ženě na hlavu.

Za několik vteřin vidí manžela padat k zemi a ji dva ozbrojení muži táhnou k pláži.

Je bosá a pouze v pyžamu, když ji hodí jako nějaký pytel do připraveného člunu jen několik metrů od verandy bungalovu, kde ještě v podvečer ležela v houpací síti a smála se do manželovy kamery. Teď míří motorovým člunem někam k somálskému pobřeží 40 km daleko.

Zajímavostí je, že Judith Tebbuttová je prvním rukojmím uneseným z keňského pobřeží. Do této chvíle se svět doslechl pouze o somálských pirátech, skupinách mužů na malých člunech, kteří přepadávali velké nákladní lodě.

Mrtvý manžel

V následujících týdnech unášejí Somálci na severu Keni invalidní Francouzku Marii Dedieuovou, následují španělští humanitární pracovníci z uprchlického tábora. Najednou se ukazuje, že Keňa není proti turisty zemí zaslíbenou.

Judith je v zajetí přes šest měsíců, je často stěhována do táborů v močálech na jižním pobřeží Somálska. „V zajetí se z prvního telefonátu dozvěděla, že její manžel útok nepřežil.“ doplňuje Napoleoni.

Dodejme, že jídla dostává jen sotva na přežití a únosci se ji snaží zbavit lidské důstojnosti. V zajetí také onemocní ze špatného jídla, vody, nedostatečné hygieny a nelidského zacházení. Má i možnost pozorovat, jak funguje banda únosců.

Ta je založena na mocenské struktuře, jíž všichni respektují. Disciplína je potom udržována pomocí systému trestů.

 Systém trestů

Trestem jsou ale i peněžní částky z podílu na výkupném. To je obecné pravidlo, které únosci dodržují bez ohledu na to, kde zrovna operují. Tebbuttová později popisuje: „Výkupné, které za mě bylo zaplaceno, muselo být rozděleno mnoha způsoby:

je pravděpodobné, že první část šla na zaplacení půjčky, kterou si piráti vzali, aby vůbec mohli operaci financovat. Držet mě v zajetí byl drahý byznys; byla jsem sice levně živena, ale zato draze hlídána.

Strážím bylo potřeba platit mzdu a zásobovat je teplým jídlem. Když byly všechny tyto účty splaceny, zbytek výnosu byl rozdělen odshora dolů.“ V té době už se i v samotné Keni rozebíhá pátrání a úřady také zjišťují, jak to vlastně s únosem bylo.

Oficiální verze události zněla, že dva Somálci a 6 Keňanů donutili za pomoci strážce letoviska prozradit, který bungalov je obsazen. „Podle policie to byli běžní kriminálníci, kteří dostávají zprávu od některého pracovníka Kiwayu Safari Village. K žádném dalšímu vyšetřování nedošlo.“ konstatuje Napoleoni.

Somálská žena
Somálská žena

Výkupné od rodiny

Britská vláda se přes opakované výzvy celé měsíce nemá k zaplacení. Naštěstí je tu Judithin syn Oliver, který shání požadovanou částku. S pomocí soukromé agentury peníze shazuje na domluvené místo letecky.

Ráno po doručení peněz je Tebbuttová propuštěna na svobodu a odlétá jednosměrným letem do Nairobi – hlavního města Keni, aby se dala trochu dohromady, než se sejde s rodinou, na níž se už těší. Hned v prvním komentáři sděluje: „Cítím se dobře, nemučili mne.

Piráti se snažili udržet mě v takovém pohodlí, jak se jen dalo. Když jsem byla nemocná, poskytli mi lékařskou péči.“ Později v rozhovoru pro BBC vzpomíná na somálského tlumočníka, jenž jediný uměl anglicky.

Přišel za ní s tím, že se jí jeho bratr chce na něco optat. Ten se jí ptal, jestli si myslí, že jsou špatní lidé kvůli tomu, co dělají. Když se jim Britka pokouší vysvětlit, že to, co dělají, je špatné, Somálci nechápou.

Co s podezřelým?

Mezitím už do Keni odjíždí britský policejní tým, aby pomohl keňským úřadům s vyšetřováním a pomohl chytit únosce. Keňský soud obviňuje 19. září 2011 z vraždy britského občana a únosu jeho ženy Aliho Batitu Kololu, který má být ve spojení s piráty.

Ten ale odmítá jakýkoliv podíl na zmíněném trestném činu. Jeho obhájce vzkazuje reportérům, že až do prokázání viny je jeho klient nevinný.

Kvůli laxnosti a možné korupci mezi keňskými úřady jde ale vyšetřování a práce na dostižení únosců pomalu a špatně i po zaplacení výkupného za Tebuttovou.

Té je nyní 67 let, o událostech kolem únosu napsala knihu Dlouhá cesta domů a žije ve Velké Británii. Její vzpomínky a zkušenosti nyní pomáhají odborníkům k pochopení mentality somálských pirátů a boji proti nim.

Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan