Domů     Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
16.3.2024

Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se domů nevrátí.

 Manželé Tebbuttovi jsou z dovolené nadšení i vystrašení zároveň. Jejich bungalovy nejsou totiž vůbec zabezpečené, i když mají být podle personálu bezpečné. Musejí jenom schovat šperky před dotíravými opicemi. Jaké je jejich překvapení, když je v noci přepadnou piráti.

Manželé Tebbuttovi jsou z dovolené nadšení i vystrašení zároveň.
Manželé Tebbuttovi jsou z dovolené nadšení i vystrašení zároveň.

Podezřelá dovolená

Píše se 11. září 2011 a manželé Judith a David Tebbuttovi jsou na dovolené v Keni. Britský pár středního věku si chce užít volné chvíle v Kiwayu Safari Village, plážovém letovisku na sever od přístavu Lamu na severu keňského pobřeží.

Pár bydlí v bungalovu na pláži s bílým pískem jen kousek od oceánu. „Ten večer se najedli v místní restauraci a zašli si na skleničku s majitelem. Byli v letovisku jedinými hosty.“ vypráví současná publicistka Loretta Napoleoni.

Judith zprvu znepokojuje, že v letovisku není více hostů a jejich chatka stojí daleko od recepce i od hotelu. Bungalovy navíc nejsou nijak zabezpečené, okna nejdou zamknout a dveře jsou nechráněné. Místní jim říkají, že je tam bezpečno a zámky nejsou třeba.

Vedení letoviska jim pouze radí, ať si před řáděním opic schovají šperky do schránky.

Somálci unášejí invalidní Francouzku Marii Dedieuovou.
Somálci unášejí invalidní Francouzku Marii Dedieuovou.

 Únos

Manželé se nechávají ukolébat šploucháním mořských vln a netuší, že je to naposledy, kdy vedle sebe usínají. Když se během noci Judith probouzí, její manžel se hádá s ozbrojeným mužem. Druhý ozbrojenec míří ženě na hlavu.

Za několik vteřin vidí manžela padat k zemi a ji dva ozbrojení muži táhnou k pláži.

Je bosá a pouze v pyžamu, když ji hodí jako nějaký pytel do připraveného člunu jen několik metrů od verandy bungalovu, kde ještě v podvečer ležela v houpací síti a smála se do manželovy kamery. Teď míří motorovým člunem někam k somálskému pobřeží 40 km daleko.

Zajímavostí je, že Judith Tebbuttová je prvním rukojmím uneseným z keňského pobřeží. Do této chvíle se svět doslechl pouze o somálských pirátech, skupinách mužů na malých člunech, kteří přepadávali velké nákladní lodě.

Mrtvý manžel

V následujících týdnech unášejí Somálci na severu Keni invalidní Francouzku Marii Dedieuovou, následují španělští humanitární pracovníci z uprchlického tábora. Najednou se ukazuje, že Keňa není proti turisty zemí zaslíbenou.

Judith je v zajetí přes šest měsíců, je často stěhována do táborů v močálech na jižním pobřeží Somálska. „V zajetí se z prvního telefonátu dozvěděla, že její manžel útok nepřežil.“ doplňuje Napoleoni.

Dodejme, že jídla dostává jen sotva na přežití a únosci se ji snaží zbavit lidské důstojnosti. V zajetí také onemocní ze špatného jídla, vody, nedostatečné hygieny a nelidského zacházení. Má i možnost pozorovat, jak funguje banda únosců.

Ta je založena na mocenské struktuře, jíž všichni respektují. Disciplína je potom udržována pomocí systému trestů.

 Systém trestů

Trestem jsou ale i peněžní částky z podílu na výkupném. To je obecné pravidlo, které únosci dodržují bez ohledu na to, kde zrovna operují. Tebbuttová později popisuje: „Výkupné, které za mě bylo zaplaceno, muselo být rozděleno mnoha způsoby:

je pravděpodobné, že první část šla na zaplacení půjčky, kterou si piráti vzali, aby vůbec mohli operaci financovat. Držet mě v zajetí byl drahý byznys; byla jsem sice levně živena, ale zato draze hlídána.

Strážím bylo potřeba platit mzdu a zásobovat je teplým jídlem. Když byly všechny tyto účty splaceny, zbytek výnosu byl rozdělen odshora dolů.“ V té době už se i v samotné Keni rozebíhá pátrání a úřady také zjišťují, jak to vlastně s únosem bylo.

Oficiální verze události zněla, že dva Somálci a 6 Keňanů donutili za pomoci strážce letoviska prozradit, který bungalov je obsazen. „Podle policie to byli běžní kriminálníci, kteří dostávají zprávu od některého pracovníka Kiwayu Safari Village. K žádném dalšímu vyšetřování nedošlo.“ konstatuje Napoleoni.

Somálská žena
Somálská žena

Výkupné od rodiny

Britská vláda se přes opakované výzvy celé měsíce nemá k zaplacení. Naštěstí je tu Judithin syn Oliver, který shání požadovanou částku. S pomocí soukromé agentury peníze shazuje na domluvené místo letecky.

Ráno po doručení peněz je Tebbuttová propuštěna na svobodu a odlétá jednosměrným letem do Nairobi – hlavního města Keni, aby se dala trochu dohromady, než se sejde s rodinou, na níž se už těší. Hned v prvním komentáři sděluje: „Cítím se dobře, nemučili mne.

Piráti se snažili udržet mě v takovém pohodlí, jak se jen dalo. Když jsem byla nemocná, poskytli mi lékařskou péči.“ Později v rozhovoru pro BBC vzpomíná na somálského tlumočníka, jenž jediný uměl anglicky.

Přišel za ní s tím, že se jí jeho bratr chce na něco optat. Ten se jí ptal, jestli si myslí, že jsou špatní lidé kvůli tomu, co dělají. Když se jim Britka pokouší vysvětlit, že to, co dělají, je špatné, Somálci nechápou.

Co s podezřelým?

Mezitím už do Keni odjíždí britský policejní tým, aby pomohl keňským úřadům s vyšetřováním a pomohl chytit únosce. Keňský soud obviňuje 19. září 2011 z vraždy britského občana a únosu jeho ženy Aliho Batitu Kololu, který má být ve spojení s piráty.

Ten ale odmítá jakýkoliv podíl na zmíněném trestném činu. Jeho obhájce vzkazuje reportérům, že až do prokázání viny je jeho klient nevinný.

Kvůli laxnosti a možné korupci mezi keňskými úřady jde ale vyšetřování a práce na dostižení únosců pomalu a špatně i po zaplacení výkupného za Tebuttovou.

Té je nyní 67 let, o událostech kolem únosu napsala knihu Dlouhá cesta domů a žije ve Velké Británii. Její vzpomínky a zkušenosti nyní pomáhají odborníkům k pochopení mentality somálských pirátů a boji proti nim.

Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a