Svět se mění a mozek s ním. Když po 2. světové válce vydali američtí psychiatři první díl diagnóz a manuálu zvaného DSM-1, bylo v něm popsáno 106 mentálních poruch.
O 60 let později vyšel už pátý díl DSM-5. Váží skoro 2 kg, originál stojí 3 600 korun a klasifikuje už na 500 nemocí. Hranice mezi normálním a abnormálním nikdy nebyla mlhavější.
Stejně tak nikdy nebyla víc nejasná hranice mezi zdravým a nemocným člověkem. Dnes může být v pořádku a zítra paranoidní. Dnes může být dítě jen čilé a zítra diagnostikováno jako hyperaktivní s poruchou pozornosti.
Může dostat silné antidepresivum Prozac a o několik týdnu později se oběsit – jako v případě 10letého Harryho Hucknalla. Můžete být naprosto příčetní, a stejně skončit na sedm let v léčebně – jako v případě Němce Gustla Mollatha (*1956).
Toho v roce 2006 okresní soud v Norimberku odsoudí jako paranoidního a společnosti nebezpečného jedince na základě obvinění jeho bývalé manželky.
Mollath totiž prohlašuje, že se zapletla do složitého systému praní špinavých peněz, zatímco ona ho označí za paranoidního. Navíc přispěchá s tvrzením, že ji měl před pěti lety fyzicky napadnout.
Psychiatrický posudek soudce přesvědčí, a tak Mollath stráví sedm let v přísně střežených léčebnách. Až díky prosáklé kauze daňových úniků se jeho případ dostane zpět před senát, který rozhodne, že je vlastně naprosto zdravý… A vy jste na tom jak?
Bichle psychiatrické bible
Svět psychiatrie připomíná šachy. Každý další tah života zvyšuje možnost diagnostikované nemoci. Většina lékařů ve světě totiž čerpá z Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (DSM-5). Je to bible psychiatrie.
Oficiální příručka Americké psychiatrické asociace (APA), používaná psychiatry na celém světě. Pátý díl začne vznikat v roce 1999 a dalších 14 let na ní pracuje na 500 vědců.
„Poté, co vyšla, je hranice mezi normálním chováním a nemocí ještě méně zřetelná,“ říká psychiatr Allen Frances. Zatímco první vydání (1952) mělo 106 diagnostikovaných poruch rozepsaných na 130 stranách, současné páté vydání má 947 stran.
Rozhodování o tom, co v manuálu bude a nebude, mělo v rukou 158 expertů s pověřením Americké psychiatrické asociace. Jenže podle některých kritiků skoro 70 procent z těchto expertů mělo přímé vazby na farmaceutický průmysl.
„Díky DSM-5 teď na každého člověka sedí nejméně jedna diagnóza,“ tvrdí Frances.
Jak dlouho se má truchlit?
Jak zásadně a hrůzně se mění nahlížení psychiatrie na člověka, to dokládá příklad evoluce truchlení. Jak dlouho by měl člověk truchlit po smrti blízké osoby, aby zůstal „normální?“ Podle DSM z roku 1980 maximálně rok.
V roce 1994 zkrátí přepracované vydání období na dva měsíce a zatím nejnovější publikace, z května 2013 už „povoluje“ jen dva týdny. Koho po 14 dnech smutek nepustí, měl by navštívit psychiatra nebo sezobnout pár antidepresiv.