Domů     Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
20.2.2025

Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo!

Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…

Nedaleko šumí řeka Tibera, do Florencie je to 100 kilometrů směrem na jih a správci zdejšího hradu Caprese Lodovicovi Di Leonardu Buonarrotimu Simonimu a jeho ženě Francesce di Neri di Miniato del Sera se ve stejnojmenném městě právě narodil synek.

Již druhý. Hoch dostane jméno Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (1475–1564) a časem mu přibudou ještě tři bratříčci. Jde o starou patricijkou rodinu, která se může pochlubit dokonce vlastním erbem. Čím se ovšem chlubit nemůže, jsou finance.

Patricijové nemalují!

Malý Michelangelo si maminky neužije. Coby novorozeně putuje do péče chůvy ve městě Settignano. Ta je mekkou kameníků. „Už od chůvy jsem pil mléko smíchané s mramorovým prachem,“ nechá se později slyšet Michelangelo.

Ostatně, jeho opatrovnice pochází z kamenické rodiny a její manžel je kameník. Životnímu směru talentovaného hocha se nelze divit. Namísto klasických studií sedí v kostelech a maluje.

„Nádherné, měl by ses tomu věnovat,“ radí mu celoživotní přítel a později taktéž úspěšný malíř Francesco Granacci (1469–1543). Jenže patricijové nemalují. Když má Michelangelo nabídku stát se žákem malíře Domenica Ghirlandaio (1449–1494), otec je tvrdě proti.

Ze syna musí být obchodník! Nakonec však s tříletým studiem svolí. Jenže… za pouhý rok už Michelangelo strčí svého učitele do kapsy.

Geniální dílo dosahuje kýženého efektu i díky disproporcím.
Geniální dílo dosahuje kýženého efektu i díky disproporcím.

Krucifix vymění za mrtvoly

Michelangelo se fascinovaně promenáduje nespočtem kaplí florentské baziliky Ducha Svatého. Právě kývl na zvláštní zakázku. Vyrobí pro svatostánek dřevěný krucifix.

Nedělá to primárně kvůli penězům, bazilika ho nechá přičichnout k zakázanému ovoci – smí studovat anatomii přímo na mrtvolách v přilehlé nemocnici! Jeho sláva stoupá a pokladna cinká penězi, takže nakonec s láskou dotuje otce i bratry.

Ne vše se ale vždy podaří. „Ne! Ne! Ne!“ provolává geniální sochař a malíř a urazí kus sochy palicí. Michelangelo je perfekcionista. Když není dílo přesně podle jeho představ, neváhá ho zlikvidovat nebo alespoň poničit.

Do třetice všeho sochařského

Okukuje jeden sněhobílý blok kamene za druhým, a když není spokojen, vytěží si materiál na další sochu sám! Kararský mramor je proslulý, však se v Carreře těží už od dob Římské republiky.

O to víc s podivem bude vyznívat začátek práce jeho nejslavnějším sochařském počinu: Obdivuhodné, bez podstavce 410 centimetrů vysoké postavě biblického Davida. Materiál na sochu má totiž k dokonalosti daleko.

Jako první se do něj pustí Donatellův (1386–1466) žák, sochař Agostino di Duccio (1418–1481). Začíná pěkně od nohou, už se začíná rýsovat mezera mezi nohama… Jenže s mistrovou smrtí o zakázku neznámo proč přijde.

Druhým adeptem bude sochař Antonio Gamberelli (1427–1479). Jenže ani on u kvádru nevydrží. Ten pak dalších 26 let musí čelit živlům ledabyle zanechán na dvoře nádherné Florentské katedrály!

Michelangelo neholduje jídlu ani pití, jí jen, protože musí. Hodně pracuje, dokonce ještě šest dní před smrtí, a často spí tak, jak je – v oblečení a botách.
Michelangelo neholduje jídlu ani pití, jí jen, protože musí. Hodně pracuje, dokonce ještě šest dní před smrtí, a často spí tak, jak je – v oblečení a botách.

Moc velký, moc těžký…

13. září 1501 se do rozdělaného díla konečně pouští Michelangelo. 25. ledna 1504 je téměř hotovo. Socha se má zařadit mezi další kousky na střechu katedrály. „Nemožné,“ shodnou se ale zástupci florentských úřadů.

Skulptura váží přibližně 6 tun a navíc měří 5,17 metru. 30členný výbor, ve kterém nechybí zvučná jména jako Leonardo da Vinci (1452–1519) či Sandro Botticelli (asi 1445–1510), má rozhodnout o jejím dalším umístění.

Ve hře je devět možných míst, nakonec vyhraje lokace vedle vchodu do Palazzo Vecchio, česky Starého paláce vystavěného na přelomu 13. a 14. století.

Neuvěřitelný pytel zlaťáků

Banda dětí se nemůže na tu podívanou vynadívat. Ale jen chvíli, brzy zavání nudou. David se právě stěhuje ke Starému paláci! A to velmi opatrně. Akci má na starost 40 mužů a přesun z ateliéru trvá dlouhé čtyři dny!

Ještě toho léta bude Davidův prak a část pařezu pozlacena a biblický hrdina dostane navíc zlacenou bederní girlandu. A také ochranku. Ze strachu před vandaly odsuzujícími explicitní nahotu je socha v noci hlídaná.

Za své vrcholné dílo Michelangelo inkasuje údajně neskutečných 900 zlatých dukátů. To je prý víc, než si za celý život vydělá Leonardo da Vinci!

Zázrak z mramoru

„Je to Michelangelův zázrak, vrátil k životu někoho, kdo je dávno mrtvý,“ rozplývá se nad sochou jeho současník, uznávaný malíř, architekt a historik Giorgio Vasari (1511–1574).

„Jeho dílo předčilo všechny starověké i moderní sochy, co kdy existovaly,“ nešetří chválou. Michelangelo jde za hranici vlastního stylu i tradice. Renesance vnáší do umění zpátky závan antiky, ovšem on bude první, kdo Davida zpodobní coby postavu samu o sobě.

Zatímco všichni ztvárňují budoucího krále Izraele coby vítěze nad Goliášem, obvykle i s obrovou hlavou, on si vybere tu chvíli plnou napětí předtím, než k souboji dojde. Pokud se ale na sochu pozorně podíváte, zjistíte, že je podivně disproporční.

Zejména hlava je velká a stejně tak pravá ruka. Proč? Historikové umění mají za to, že jde o sochařovo geniální přizpůsobení pohledu zdola, socha měla přece stát vysoko nad hlavami kolemjdoucích.

Nepřátelé mají velké údy!

Co je naopak relativně malé, jsou genitálie. Optikou dnešní doby by se chtělo říct, že je to s podivem: Archetypální hrdina, je-li ztvárněn nahý, by se přeci měl mít čím pochlubit.

Jenže stačí si prohlédnout antické sochy a zjistíme, že jde o diktát starořeckého ideálu mužského těla. Ještě nedávno se mělo za to, že jde zkrátka o ideál krásy. Pravda je ale o kus vedle.

Správný antický muž je schopen vrcholného sebeovládání, což je v sochařství demonstrováno právě takto. A naopak, velké údy najdeme u hédonistických bytostí, jako jsou satyrové, ale i u nepřátel.

„Malý penis zkrátka značí ctnost v podobě zachování chladné logiky,“ vysvětluje historička umění Ellen Oredssonová z britského Národního archivu.

EPOCHAplus.cz lituje Davida:

Roku 1873 socha mizí z náměstí a majestátně pózuje v galerii Accademia ve Florencii. Že jste si jí ale na původním místě vyfotili? Jistě, jde ale jen o repliku dodanou roku 1910. Důvodem stěhování je zejména strach z vandalů. David jich potká celou řadu.

Prvně je napaden jen několik dní poté, co si hoví u Starého paláce. A to hned dvakrát. Po relativním klidu to kolem něj začne vřít zase roku 1527. Kvůli demonstrantům bude mít dokonce rozlámanou ruku na tři kusy!

Bezpečně se nemůže bohužel cítit ani v posledních desetiletích. Roku 1991 je brutálně napaden kladivem!

Zdroje informací: CONDIVI, Ascanio; SEDGEWICK, Alice. The Life of Michelangelo. 2. vyd. University Park, Pennsylvania: Pennsylvania State University Press, 1999, GUASTI, Alessandro; LOMBARDI, Massimiliano. Michelangelo : život, osobnost a dílo. Překlad Irena Šifaldová. Praha: Rebo International CZ, 2018, wikipedia.org
Foto: 1-2 Pixabay 3 CC volné dílo
Související články
Historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Historie
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Historie
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Historie
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
reklama
historie
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz