Skip to content

Smrt Versaceho: Život mu vezme sériový vrah v šortkách

Jeho příběh připomíná nejprve pohádku o chudém mladíkovi, který si svou pílí zajistil vysněný život. Poslední léta jeho života se však mění v dramatický boj se zákeřnou nemocí a nakonec v horor. To když jeho život ukončí chladnokrevná vražda.

Kdo zastřelil nositele jednoho z nejvěhlasnějších jmen módního světa?

Kalábrie. Region silně ovlivněný starodávnou řeckou a římskou kulturou. A zároveň jedna z nejchudších oblastí Itálie. Právě zde se v roce 1946 narodí muž, který zásadně ovlivní svět módy. Zpočátku tomu přitom nic nenasvědčuje.

Gianni Versace (1946–1997) si už odmala zvyká na zodpovědnost a těžkou práci. Dlouhá léta pomáhá své matce v krejčovském salonu, kde v sobě objevuje skutečnou vášeň pro módu a oblékání. Ve svých 25 letech se stěhuje do Milána, kde začíná navrhovat šaty pro známé firmy.

O pět let později už zakládá společně se svými sourozenci vlastní firmu. Střihy z luxusních látek, vyzývavý styl často inspirovaný řecko-římskými motivy a jednoznačné zaměření na movitou klientelu. Značka Versace se záhy stává skutečným pojmem a z obyčejného muže je vyhledávaná celebrita, s níž se chtějí setkat desetitisíce lidí.

Slavnému italskému návrháři prý sláva a moc nikdy nestouply do hlavy.

Zabit dvěma výstřely

Sám Gianni si získané bohatství užívá, ale podle těch, kteří ho znali, se z něj nikdy nestane namyšlený snob. Miluje knihy a umění, má neuvěřitelný rozhled a vyniká obrovskou velkorysostí. Když mu proto lékaři v roce 1994 zjistí rakovinu, je to pro mnoho lidí obrovská rána.

Versace se ale nevzdává. Podstupuje chemoterapii a navzdory velkému fyzickému i psychickému vypětí se i nadále věnuje své práci. Jenže 15. července 1997 dojde ke strašlivé události. Gianni se právě vrací domů z ranní procházky po slavné pláži Ocean Drive v Miami.

Odemyká bránu svého sídla, když vtom k němu přistupuje muž v bílém tričku, šedých šortkách a s pistolí v ruce. Gianni nestihne zareagovat. Zahřmí dva výstřely, po kterých návrhář padá k zemi. Vrah mizí a na místo přijíždí záchranka.

Lékaři jsou však bezmocní a Versace umírá při převozu do nemocnice. Zprávy o vraždě se rychle šíří do světa. Lidé jsou v šoku.

Za hrůzným činem sériového vraha mohla stát i žárlivost na Versaceho spokojený vztah.

Vinil ho za zpackaný život?

Zatímco Versaceho rodina truchlí a v Itálii probíhá pohřeb, vyšetřovatelé pomalu rozplétají pozadí zločinu. Vše naznačuje, že pachatelem je americko-filipínský sériový vrah Andrew Cunanan (1969–1997). To se potvrdí, když je nalezen i on mrtvý, zastřelený vlastní rukou a stejnou zbraní, která zabila Versaceho. Jaký měl motiv k tak hrůznému činu? O tom se spekuluje dodnes. Většina badatelů si myslí, že za vším mohla být postupně rostoucí nenávist.

Cunanan se totiž velkou část života zoufale snaží proniknout do světa bohaté smetánky, kterou představuje právě Versace. Ostatně sedm let před vraždou se s ním dokonce krátce setkává a uvěří, že mu slavný návrhář s jeho snem pomůže.

To se však nestane. Z Cunanana se stává homosexuální prostitut a distributor drog, na kterých se navíc postupně stává závislým. Vše dokoná přesvědčení, že je HIV pozitivní a že tedy už nemá co ztratit.

Během své cesty za nesmyslnou pomstou usmrtí čtyři lidi a nakonec i Versaceho.

Místem činu se stává vchod do návrhářovy vily.

Rodina chce hlavně klid

Smrt slavného módního návrháře je šokem nejen pro sourozence, ale i pro jeho partnera, italského modela Antonia D’Amica (*1959). Ten ve chvíli, kdy zazní výstřely, sedí přímo ve vile. „Viděl jsem, jak Gianni ležel na schodech, všude okolo byla krev.

V tu chvíli vše zčernalo a já byl odtažen dál. Už jsem nic neviděl,“ líčí. On i Versaceho příbuzní se od té doby snaží s událostí vyrovnat. Avšak snaha různých lidí přicházet s novými a novými „fakty“ či postupně narůstající počet knih, dokumentů a dalších děl, které se této tragédii věnují, jim v tom nepomáhá.

Předloni například vznikl hvězdně obsazený seriál American Crime Story (2016), jenž v jednotlivých řadách zpracovává nejslavnější americké kriminální případy. A kritici tvrdí: „Přestože jsou v něm některé události představené se značnou nadsázkou, fakta o případu shrnuje velmi dobře.“

Foto: Shutterstock, Miami Herald. Autor textu: Filip Appl. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Jeskyně půlnočního děsu ukrývala kosti desítek obětovaných dětí
enigmaplus.cz

Jeskyně půlnočního děsu ukrývala...

Jihoamerická jeskyně v sobě skrývala strašlivé tajemství....
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Jak jsem léčila kadidlem a vykuřováním
skutecnepribehy.cz

Jak jsem léčila kadidlem a...

Je strašné, když vám lékaři...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Komunikace se záhrobím: Nešťastný otec sestrojil přístroj, který to prý umí
enigmaplus.cz

Komunikace se záhrobím:...

Ztráta milované osoby dokáže s člověkem pořádně...