Skip to content
reklama
reklama

Smrt Versaceho: Život mu vezme sériový vrah v šortkách

blank

Jeho příběh připomíná nejprve pohádku o chudém mladíkovi, který si svou pílí zajistil vysněný život. Poslední léta jeho života se však mění v dramatický boj se zákeřnou nemocí a nakonec v horor. To když jeho život ukončí chladnokrevná vražda.

Kdo zastřelil nositele jednoho z nejvěhlasnějších jmen módního světa?

Kalábrie. Region silně ovlivněný starodávnou řeckou a římskou kulturou. A zároveň jedna z nejchudších oblastí Itálie. Právě zde se v roce 1946 narodí muž, který zásadně ovlivní svět módy. Zpočátku tomu přitom nic nenasvědčuje.

Gianni Versace (1946–1997) si už odmala zvyká na zodpovědnost a těžkou práci. Dlouhá léta pomáhá své matce v krejčovském salonu, kde v sobě objevuje skutečnou vášeň pro módu a oblékání. Ve svých 25 letech se stěhuje do Milána, kde začíná navrhovat šaty pro známé firmy.

O pět let později už zakládá společně se svými sourozenci vlastní firmu. Střihy z luxusních látek, vyzývavý styl často inspirovaný řecko-římskými motivy a jednoznačné zaměření na movitou klientelu. Značka Versace se záhy stává skutečným pojmem a z obyčejného muže je vyhledávaná celebrita, s níž se chtějí setkat desetitisíce lidí.

blank
Slavnému italskému návrháři prý sláva a moc nikdy nestouply do hlavy.

Zabit dvěma výstřely

Sám Gianni si získané bohatství užívá, ale podle těch, kteří ho znali, se z něj nikdy nestane namyšlený snob. Miluje knihy a umění, má neuvěřitelný rozhled a vyniká obrovskou velkorysostí. Když mu proto lékaři v roce 1994 zjistí rakovinu, je to pro mnoho lidí obrovská rána.

Versace se ale nevzdává. Podstupuje chemoterapii a navzdory velkému fyzickému i psychickému vypětí se i nadále věnuje své práci. Jenže 15. července 1997 dojde ke strašlivé události. Gianni se právě vrací domů z ranní procházky po slavné pláži Ocean Drive v Miami.

Odemyká bránu svého sídla, když vtom k němu přistupuje muž v bílém tričku, šedých šortkách a s pistolí v ruce. Gianni nestihne zareagovat. Zahřmí dva výstřely, po kterých návrhář padá k zemi. Vrah mizí a na místo přijíždí záchranka.

Lékaři jsou však bezmocní a Versace umírá při převozu do nemocnice. Zprávy o vraždě se rychle šíří do světa. Lidé jsou v šoku.

blank
Za hrůzným činem sériového vraha mohla stát i žárlivost na Versaceho spokojený vztah.

Vinil ho za zpackaný život?

Zatímco Versaceho rodina truchlí a v Itálii probíhá pohřeb, vyšetřovatelé pomalu rozplétají pozadí zločinu. Vše naznačuje, že pachatelem je americko-filipínský sériový vrah Andrew Cunanan (1969–1997). To se potvrdí, když je nalezen i on mrtvý, zastřelený vlastní rukou a stejnou zbraní, která zabila Versaceho. Jaký měl motiv k tak hrůznému činu? O tom se spekuluje dodnes. Většina badatelů si myslí, že za vším mohla být postupně rostoucí nenávist.

Cunanan se totiž velkou část života zoufale snaží proniknout do světa bohaté smetánky, kterou představuje právě Versace. Ostatně sedm let před vraždou se s ním dokonce krátce setkává a uvěří, že mu slavný návrhář s jeho snem pomůže.

To se však nestane. Z Cunanana se stává homosexuální prostitut a distributor drog, na kterých se navíc postupně stává závislým. Vše dokoná přesvědčení, že je HIV pozitivní a že tedy už nemá co ztratit.

Během své cesty za nesmyslnou pomstou usmrtí čtyři lidi a nakonec i Versaceho.

blank
Místem činu se stává vchod do návrhářovy vily.

Rodina chce hlavně klid

Smrt slavného módního návrháře je šokem nejen pro sourozence, ale i pro jeho partnera, italského modela Antonia D’Amica (*1959). Ten ve chvíli, kdy zazní výstřely, sedí přímo ve vile. „Viděl jsem, jak Gianni ležel na schodech, všude okolo byla krev.

V tu chvíli vše zčernalo a já byl odtažen dál. Už jsem nic neviděl,“ líčí. On i Versaceho příbuzní se od té doby snaží s událostí vyrovnat. Avšak snaha různých lidí přicházet s novými a novými „fakty“ či postupně narůstající počet knih, dokumentů a dalších děl, které se této tragédii věnují, jim v tom nepomáhá.

Předloni například vznikl hvězdně obsazený seriál American Crime Story (2016), jenž v jednotlivých řadách zpracovává nejslavnější americké kriminální případy. A kritici tvrdí: „Přestože jsou v něm některé události představené se značnou nadsázkou, fakta o případu shrnuje velmi dobře.“

Foto: Shutterstock, Miami Herald. Autor textu: Filip Appl. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Seiko se vzhlédlo v tradici divadla kabuki
iluxus.cz

Seiko se vzhlédlo v tradici...

Kreativní kombinace japonské kultury a...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...