Skip to content

Smrt Versaceho: Život mu vezme sériový vrah v šortkách

Jeho příběh připomíná nejprve pohádku o chudém mladíkovi, který si svou pílí zajistil vysněný život. Poslední léta jeho života se však mění v dramatický boj se zákeřnou nemocí a nakonec v horor. To když jeho život ukončí chladnokrevná vražda.

Kdo zastřelil nositele jednoho z nejvěhlasnějších jmen módního světa?

Kalábrie. Region silně ovlivněný starodávnou řeckou a římskou kulturou. A zároveň jedna z nejchudších oblastí Itálie. Právě zde se v roce 1946 narodí muž, který zásadně ovlivní svět módy. Zpočátku tomu přitom nic nenasvědčuje.

Gianni Versace (1946–1997) si už odmala zvyká na zodpovědnost a těžkou práci. Dlouhá léta pomáhá své matce v krejčovském salonu, kde v sobě objevuje skutečnou vášeň pro módu a oblékání. Ve svých 25 letech se stěhuje do Milána, kde začíná navrhovat šaty pro známé firmy.

O pět let později už zakládá společně se svými sourozenci vlastní firmu. Střihy z luxusních látek, vyzývavý styl často inspirovaný řecko-římskými motivy a jednoznačné zaměření na movitou klientelu. Značka Versace se záhy stává skutečným pojmem a z obyčejného muže je vyhledávaná celebrita, s níž se chtějí setkat desetitisíce lidí.

Slavnému italskému návrháři prý sláva a moc nikdy nestouply do hlavy.

Zabit dvěma výstřely

Sám Gianni si získané bohatství užívá, ale podle těch, kteří ho znali, se z něj nikdy nestane namyšlený snob. Miluje knihy a umění, má neuvěřitelný rozhled a vyniká obrovskou velkorysostí. Když mu proto lékaři v roce 1994 zjistí rakovinu, je to pro mnoho lidí obrovská rána.

Versace se ale nevzdává. Podstupuje chemoterapii a navzdory velkému fyzickému i psychickému vypětí se i nadále věnuje své práci. Jenže 15. července 1997 dojde ke strašlivé události. Gianni se právě vrací domů z ranní procházky po slavné pláži Ocean Drive v Miami.

Odemyká bránu svého sídla, když vtom k němu přistupuje muž v bílém tričku, šedých šortkách a s pistolí v ruce. Gianni nestihne zareagovat. Zahřmí dva výstřely, po kterých návrhář padá k zemi. Vrah mizí a na místo přijíždí záchranka.

Lékaři jsou však bezmocní a Versace umírá při převozu do nemocnice. Zprávy o vraždě se rychle šíří do světa. Lidé jsou v šoku.

blank
Za hrůzným činem sériového vraha mohla stát i žárlivost na Versaceho spokojený vztah.

Vinil ho za zpackaný život?

Zatímco Versaceho rodina truchlí a v Itálii probíhá pohřeb, vyšetřovatelé pomalu rozplétají pozadí zločinu. Vše naznačuje, že pachatelem je americko-filipínský sériový vrah Andrew Cunanan (1969–1997). To se potvrdí, když je nalezen i on mrtvý, zastřelený vlastní rukou a stejnou zbraní, která zabila Versaceho. Jaký měl motiv k tak hrůznému činu? O tom se spekuluje dodnes. Většina badatelů si myslí, že za vším mohla být postupně rostoucí nenávist.

Cunanan se totiž velkou část života zoufale snaží proniknout do světa bohaté smetánky, kterou představuje právě Versace. Ostatně sedm let před vraždou se s ním dokonce krátce setkává a uvěří, že mu slavný návrhář s jeho snem pomůže.

To se však nestane. Z Cunanana se stává homosexuální prostitut a distributor drog, na kterých se navíc postupně stává závislým. Vše dokoná přesvědčení, že je HIV pozitivní a že tedy už nemá co ztratit.

Během své cesty za nesmyslnou pomstou usmrtí čtyři lidi a nakonec i Versaceho.

blank
Místem činu se stává vchod do návrhářovy vily.

Rodina chce hlavně klid

Smrt slavného módního návrháře je šokem nejen pro sourozence, ale i pro jeho partnera, italského modela Antonia D’Amica (*1959). Ten ve chvíli, kdy zazní výstřely, sedí přímo ve vile. „Viděl jsem, jak Gianni ležel na schodech, všude okolo byla krev.

V tu chvíli vše zčernalo a já byl odtažen dál. Už jsem nic neviděl,“ líčí. On i Versaceho příbuzní se od té doby snaží s událostí vyrovnat. Avšak snaha různých lidí přicházet s novými a novými „fakty“ či postupně narůstající počet knih, dokumentů a dalších děl, které se této tragédii věnují, jim v tom nepomáhá.

Předloni například vznikl hvězdně obsazený seriál American Crime Story (2016), jenž v jednotlivých řadách zpracovává nejslavnější americké kriminální případy. A kritici tvrdí: „Přestože jsou v něm některé události představené se značnou nadsázkou, fakta o případu shrnuje velmi dobře.“

Foto: Shutterstock, Miami Herald. Autor textu: Filip Appl. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuřecí vindaloo
panidomu.cz

Kuřecí vindaloo

Vindaloo je populární indické jídlo spojující...
Obětovala herečka lásku úspěšné kariéře?
nasehvezdy.cz

Obětovala herečka lásku...

Ještě před pár lety EVU...
Bájná země Lyonesse: Atlantida Britských ostrovů
enigmaplus.cz

Bájná země Lyonesse:...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot,...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Kolem Země proletí obří asteroid
enigmaplus.cz

Kolem Země proletí obří...

Asteroid o velikosti přes jeden kilometr...
Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?
epochanacestach.cz

Sjezdové tratě v Rakousku:...

Tak třeba Arlberg!...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá maltské pohřebiště největší tajemství všech dob?
epochalnisvet.cz

Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá...

Jde o nejstarší podzemní chrám naší...
Zlom v asistovaných sebevraždách: Kolumbie schválila eutanazii pacientovi, který netrpěl smrtelnou nemocí
21stoleti.cz

Zlom v asistovaných...

V pátek 7. ledna se v Kolumbii uskutečnila první...
Hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Hovězí po burgundsku

Tento pokrm je zkrátka klasika všech klasik. Suroviny...
Viděli jsme snad únos mimozemšťany?
skutecnepribehy.cz

Viděli jsme snad únos...

Ta podivná příhoda se mi...
Démoni ji dostali do Bohnic
nasehvezdy.cz

Démoni ji dostali do Bohnic

Hrála v Ulici, Ordinaci,...