Skip to content

Smrt slavného skladatele: Zemřel Verdi v přímém přenosu?

„Pst, tiše, probudíte sousedy,“ vykoukne hlava Giuseppe Verdiho z okna benátského paláce. Je pozdě v noci. Po premiéře opery Rigoletto v roce 1851 v Benátkách vyhrává Verdimu kapela pod oknem jeho skladby až do rána.

Skladatel slaví úspěchy.

Úspěšnou kariéru hudebního skladatele zajistí Italovi Giuseppe Verdimu (1813–1901) premiéra opery Nabucco v Miláně v květnu roku 1842. Smolné období, kdy mu zemře dcera, syn i první manželka touto událostí končí.

Umělec začíná chrlit jedno mistrovské dílo za druhým. Árie z jeho oper se stávají hity, které si prozpěvují lidé i na ulici.

Hudební skladatel Giuseppe Verdi je tak slavný, že mu pošta dojde kamkoliv.
Hudební skladatel Giuseppe Verdi je tak slavný, že mu pošta dojde kamkoliv.

Nepotřebuje ani poštovní adresu

„Verdiho sláva na venkově byla tak obrovská, že nikdy nepotřeboval ani žádnou poštovní adresu,“ uvádí současná americká autorka Elisabeth Lundayová. Na srdci mu ale leží i politika. Netají se protirakouskými názory, a když se roku 1861 podaří Itálii sjednotit, na jedno volební období dokonce zasedne v parlamentu.

Italský král Viktor Emanuel III dostává o Verdiho zdravotním stavu pravidelné informace.
Italský král Viktor Emanuel III. dostává o Verdiho zdravotním stavu pravidelné informace.

Telegramy o zdravotním stavu

Později odchází na odpočinek, ale stále skládá. Když se mu v roce 1893 přehoupne osmdesátka, je pořád ještě svěží muž plný energie. Jeho konec přichází trochu nečekaně roku 1901, kdy v milánském hotelu dostane mrtvici.

Informace o skladatelově nemoci se rychle rozkřikne po Itálii. Hoteliér proto zavře svůj podnik, aby měl nemocný klid. V přízemí vytvoří tiskovou místnost, z níž dává veřejnosti informace o jeho zdravotním stavu.

Italský král Viktor Emanuel III. (1869–1947) dostává každou hodinu telegramy, jak to s nemocným vypadá. Když 27. ledna 1901 deset minut před třetí hodinou ráno Verdi zemře, milánské obchody ten den neotevřou.

V celé zemi zavládne smutek nad smrtí národního miláčka.

V novinách vycházejí nekrology a truchlí celá Itálie.
V novinách vycházejí nekrology a truchlí celá Itálie.

Na pohřbu zpívá 900 lidí

Skladatelův pohřeb se stává obrovskou podívanou pro oči i zážitkem pro uši. Italský dirigent Arturo Toscanini (1867–1957) během posledního rozloučení se skladatelem řídí pěvecký sbor o 900 členech, který provede slavný sbor Židů z opery Nabucco „Va, pensiero, sull´ali dorate (v překladu Leť, myšlenko na zlatých křídlech).

Pohřbu se účastní tisíce Italů, protože jeho jméno se stává symbolem národního sjednocení a nezávislosti. Své zástupce na smuteční slavnost dokonce vyšlou i zahraniční vlády.

Verdiho pohřeb se stává obrovskou manifestací. Zemřel miláček národa.
Verdiho pohřeb se stává obrovskou manifestací. Zemřel miláček národa.
Foto: wikimedia.org, feelguide.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články