Domů     Mickey Mouse, Sněhurka i superhrdinové. Jak se zrodilo pohádkové impérium?
Mickey Mouse, Sněhurka i superhrdinové. Jak se zrodilo pohádkové impérium?
29.1.2024

Slavné postavy, které vytvořil Walt Disney, nás dodnes obklopují ze všech stran. Tváře Mickey Mouseů nebo současných hrdinek Anny a Elsy se na nás smějí z triček a batohů, o výlohách hračkářství ani nemluvě. Jak slavná firma vznikla?

Do americké kulturní krajiny 20. století vtrhl animátor Walt Disney jako hurikán. Během let chrlil idealizované kreslené pohádky, které ovlivnily celý svět.

David Low, britský politický karikaturista, nazval Disneyho „nejvýznamnější postavou grafického umění od dob Leonarda da Vinci“. Společnost, kterou Disney založil, vloni oslavila 100 let od svého vzniku.

Společnost Disney je dnes legendou. Bez Walta Disneyho by nejlepší animované postavičky vůbec nevznikly! FOTO: pxfuel
Společnost Disney je dnes legendou. Bez Walta Disneyho by nejlepší animované postavičky vůbec nevznikly! FOTO: pxfuel

1923: zrod firmy

Dnešní mediální konglomerát Disney by neexistoval bez svého zakladatele Walta Disneyho, který se už od dětství zajímal o kreslení a své první kresby prodal sousedům, když mu bylo pouhých sedm let.

Po první světové válce začal svou kariéru reklamního karikaturisty v Kansas City. V roce 1923 se pak rozhodl odejít do Hollywoodu, kde s bratrem Royem s pomocí půjčených peněz založili společnost Disney Brothers Cartoon Studio.

Zanedlouho dostali objednávku na první krátký film Alice Comedy. Během tří let jejich společnost vyrobila dva filmy a koupila v Hollywoodu malé studio, prorazit se jim však nedařilo. Zlomem se stalo vytvoření postavy Myšáka Mickeyho.

Legenda Mickey

Slavnou postavu Myšáka Mickeyho vytvořil Walt Disney v roce 1928. Poprvé se objevil v šestiminutové pohádce s názvem Plane Crazy. Ve stejné době uvedla společnost Disney na trh další slavné postavy jako Minnie Mouse nebo Kačera Donalda.

V prosinci roku 1937 měla v Los Angeles premiéru pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků, která byla prvním celovečerním animovaným filmem a po uvedení držela rok rekord jako vůbec nejvýdělečnější film všech dob.

Během následujících pěti let dokončil Walt Disney další celovečerní animované klasiky jako Pinocchio, Dumbo a Bambi.

Disney je otcem spousty známých postaviček, průlomová však byla jedna - Mickey Mouse. FOTO: pxfuel
Disney je otcem spousty známých postaviček, průlomová však byla jedna – Mickey Mouse. FOTO: pxfuel

Válka a finanční problémy

V roce 1940 bylo dokončeno velkolepé studio Disney v Burbanku. Počet zaměstnanců vzrostl na více než 1000 umělců, animátorů, autorů příběhů a techniků.

Druhá světová válka však výrobu animovaných pohádek zastavila a společnost tvořila propagandistické filmy pro americkou vládu. Po válce bylo pro firmu Disney těžké navázat na dřívější úspěchy a několik let se potýkala s existenčními problémy.

Zlomovým se stal rok 1950, kdy v Disney vytvořili první hraný snímek Ostrov pokladů a úspěšný animovaný film Popelka. Dalším mezníkem bylo otevření prvního Disneylandu.

Kouzelné království

Walt Disney vedle filmů vymýšlel i jiné vizionářské projekty. Vtáhnout děti do fantazijního světa svých pohádek měl i zmíněný zábavní park. O jeho vybudování snil Disney dlouhá léta, ale nedařilo se mu získat pro svůj nápad ostatní.

Bankéři, investoři i lidé ve firmě se proti tomu postavili. Podle jeho bratra Roye by drahý zábavní park vedl k finančnímu krachu společnosti. Walt si ale byl svou vizí jistý a začal shánět potřebné finance sám.

Prodal svůj rekreační dům a další peníze si půjčil. Sestavil tým nejtalentovanějších pracovníků studia a dal jim za úkol rozvinout jeho nápad.

Nakonec stavbu parku finančně podpořila televizní stanice ABC a roku 1955 se brány Disneylandu v Kalifornii otevřely návštěvníkům.

První zábavní park Disneyland byl otevřen v Kalifornii. Dnes je na různých místech světa. FOTO: CrispyCream27/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
První zábavní park Disneyland byl otevřen v Kalifornii. Dnes je na různých místech světa. FOTO: CrispyCream27/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Hvězda Disney dál stoupá

Společnost Disney se neustále rozrůstala a přežila smrt svého zakladatele Walta Disneyho v roce 1966. Po jeho smrti vedl společnost Roy Disney a v roce 1971 jej nahradil výkonný tým. Na začátku 80. let začala vysílat televizní stanice Disney Channel.

V 21. století pak začala společnost Disney skupovat další filmová studia:

v roce 2006 Pixar (to za sebou mělo filmové hity jako Příběh hraček nebo Hledá se Nemo), v roce 2009 Marvel Entertainment (díky ní získala práva na celou škálu supehrdinských příběhů, jako jsou Iron Man nebo Deadpool) a v roce 2012 pak Lucasfilm (to zahrnovalo například práva na sérii Star Wars).

Konec pohádky

Dnes už víme, že historie společnosti Disney a zejména jeho zakladatele měla i temné stránky. V roce 2006 vyšla rozsáhlá kniha Walt Disney: Triumph of the American Imagination (Walt Disney: Triumf americké představivosti) od Neala Gablea.

Ten jako první získal povolení Disneyho rodiny prozkoumat kompletní archivy společnosti Disney. Kniha odstraňuje iluze o laskavém strýci Waltovi a místo toho odhaluje šikanujícího šéfa a zuřivého antikomunistického lovce čarodějnic.

Disney měl problematické vztahy se svým okolím – záměrně zmeškal pohřeb svého otce, byl krutý ke svým zaměstnancům, ponižoval svého bratra Roye, který přitom držel společnost nad vodou s finanční prozíravostí, jež Waltovi chyběla.

V době největších protikomunistických nálad během 50. let zase horlivě svědčil proti svým bývalým animátorům a označoval je za komunisty.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
Papež Alexandr VI.: Kvůli zvolení vraždí
Je krátce před půlnocí z 10. na 11. srpna 1492. Po dlouhé volbě mají kardinálové konečně jasno – novým papežem se stává Alexandr VI. ( 1431–1503), vlastním jménem Rodrigo Borgia. Z konkláve odcházejí mnozí s příslibem pohádkového bohatství. Jeden z největších intrikánů totiž využívá veškerých svých kontaktů a peněz, aby se stal dalším papežem. Kličkuje a ničeho se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec