Skip to content
reklama

Smrt Emila Zoly: Nehoda nebo vražda? 

Když se v učebnicích píše o historické osobnosti, která „zemřela za nejasných okolností“, jde často o vraždu, kterou nikdo nevyřešil, nechtěl vyřešit, nebo se dokonce vůbec nepřišlo na to, že šlo o vraždu.

Spisovatel Emile Zola (1840–1902) rozhodně není troškař. Stihne napsat na 30 románů, desítky povídek, stovky novinových článků. Kromě toho stíhá souběžně žít ve dvou paralelních vztazích a živit dvě rodiny.

Vedle manželství s životní láskou Alexandrine Zolovou (1839-1925), kterou si bere v roce 1875, se v roce 1888 bláznivě zamiluje do mladé švadleny Jeanne Rozerotové (1867-1914), se kterou si pořídí dvě děti.

Dceru Denise (1889-1942) a syna Jacquese (1891-1963). Příliš sluníčkový však jeho život není.

Veřejný nepřítel

Zejména poslední roky dostává pořádně zabrat. „Měl jsem sen, že všechny udělám šťastnými, ale vidím, že to není možné,“ říká na adresu svých dvou rodin, navíc se stává terčem masové hysterické nenávisti, když se otevřeně postaví na stranu židovského důstojníka Alfreda Dreyfuse (1859–1935) obviněného ze špionáže.

Množství urážek, od „kamaráda Němců“ přes „zaprodance Židů“ až po „svini Zolu“, může konkurovat jen množství anonymních dopisů, které mu vyhrožují smrtí. Dostává je každý den a mnohé jsou velmi konkrétní, nejen co se týká způsobu smrti.

Přes tuto štvanici se zdá, že Zola umírá bez cizího přičinění, jako oběť nešťastné náhody.

Emile Zola se svou druhou rodinou. (Volné dílo, commons.wikimedia)

Komín netáhne

Když se 28. září 1902 vrací společně s Alexandrine ze svého venkovského sídla do Paříže, je chladno. Sluha se snaží zatopit, ale trvá to dlouho, protože komín netáhne. „To je v tomhle počasí přece normální,“ krčí rameny Alexandrine.

Unaveni cestou, jdou manželé brzy spát, ale dvě hodiny po půlnoci se Alexandrine probudí. Je jí špatně a zvrací. Emile je na tom podobně. Odmítne však budit služebnictvo, přesvědčen, že snědli něco zkaženého a zítra jim bude dobře.

Nenapadne ho, že byt je plný oxidu uhelnatého z ucpaných kamen, přesto instinktivně vstane, aby otevřel okno. Už to nestihne. Cestou ztrácí vědomí a upadne. Do bezvědomí upadá i jeho žena. Když je ráno sloužící najdou, jemu už pomoci nedokáží, zatímco Alexandrine se po rychlém převozu do nemocnice probere.

„Otevřel jsem kamna. Rumiště bylo ucpané,“ vypoví policista, který se ráno jako první dostal do bytu Zolových. Pitva prokáže otravu oxidem uhelnatým a vyšetřování je uzavřeno jako nešťastná náhoda. Dlouhá léta o tom nenapadne nikoho pochybovat.

blank
Zola si nadělal nepřítele zejména svým článkem Žaluji, kdy se postavil na obranu Alfreda Dreyfuse. (volné dílo, commons.wikimedia)

Dobře utajená vražda?

Jenže tak jednoduché to není. Ani opakovaný pokus při rekonstrukci totiž neprokázal, že by stav komínu mohl vést ke smrtící koncentraci oxidu. Vláda přesto požaduje rychlé uzavření případu a vše, co odporuje teorii o nehodě, je smeteno ze stolu.

Není divu. Opoziční tisk naznačuje možnost, že byl spisovatel zavražděn a mezi podezřelými se ocitají nejen Zolovi odpůrci, ale dokonce i Alexandrina, které jako motiv přišijí žárlivost. Stejně horkým bramborem by mohla být sebevražda, k níž by byl dohnán nenávistnými útoky.

„Takové odhalení by při třaskavé situaci ve Franci mohlo vést až k občanské válce,“ konstatuje Bellemare. A té je třeba zabránit, takže Zola zkrátka zemřel nešťastnou náhodou. Platí to až roku 1953, kdy je zveřejněno nečekané svědectví.

V roce 1924 se údajně na smrtelné posteli k Zolově vraždě přizná fanatický nacionalista a antisemita, kamnář Henri Buronfosse (1874-1928). S kolegy využil toho, že v domě probíhaly opravy, pronikli na střechu, kde si označili Zolův komín a ucpali ho.

Další den brzy ráno využili zmatku a komín zase uvolnili. Nikdo si tehdy ničeho nevšiml. Přestože je přiznání zpochybňováno jako nepodložené, vysvětluje všechny nejasnosti kolem Zolovy podivné smrti otravou, které nemohlo dojít.

blank
Zolova žena Alexandrine otrava oxidem přežije, i když jen těsně. (volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Speciální provedení hodinek Prim Diplomat pro rok 2023
iluxus.cz

Speciální provedení hodinek...

Hodinky PRIM DIPLOMAT jsou více než 55...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Asijská Atlantida: Postavili ji mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Asijská Atlantida: Postavili...

Skupinka potápěčů, která dlouhé minuty plave...
Prý že s námi bude bydlet další holka
skutecnepribehy.cz

Prý že s námi bude bydlet...

Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako...
Rychlá omeleta
tisicereceptu.cz

Rychlá omeleta

Osvědčená klasika trochu jinak. Nezklame a spolehlivě...
Kateřina Brožová: Hledá se další volný pracháč!
nasehvezdy.cz

Kateřina Brožová: Hledá se...

Herečka Kateřina Brožová...
Bylinkové recepty pro zdraví
panidomu.cz

Bylinkové recepty pro zdraví

Nové číslo Bylinkových receptů pro zdraví je právě...
Největší brzda letů do vesmíru? Lidské tělo…
21stoleti.cz

Největší brzda letů do...

Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Velká ovčí panika. Proč začala celá stáda v Anglii ve stejný okamžik šílet?
enigmaplus.cz

Velká ovčí panika. Proč začala...

Desítky tisíc ovcí z různých stád na jihu Anglie...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha