Domů     Smlouva mezi papežským stolcem a třetí říší: Kardinál Pacelli přistoupil na pletky s Hitlerem
Smlouva mezi papežským stolcem a třetí říší: Kardinál Pacelli přistoupil na pletky s Hitlerem

Kardinál Eugenio Pacelli rozjímá v tichu pokoje jednoho švýcarského sanatoria. Ačkoli má nervy na pochodu, snaží se zklidnit a ponořit se do svých myšlenek. Zítra, 10. září 1933, ho čeká nepříjemná povinnost.

Ratifikuje smlouvu Svatého stolce s nacistickým Německem. Jenom on sám v nitru duše přitom ví, jaký má na Adolfa Hitlera vlastně názor…

V rodině italského církevního právníka Filippa Pacelliho přichází v roce 1876 na svět syn Eugenio (+1958), budoucí papež Pius XII. Otcova profese i jeho předurčí pro církevní kariéru.

Je vychováván v přesvědčení, že papež je dokonalý a neomylný. „Nikdo na světě, vláda žádného státu nemůže zpochybňovat rozhodnutí Svatého otce,“ vštěpuje chlapci Filippo. To se promítne v Eugeniových názorech.

Už na přelomu 19. a 20. století jako mladý nadějný právník pracuje na nových církevních zákonech.

Jeho verze právních předpisů, vydaná roku 1917 pod názvem Kodex kanonického práva, poskytuje papežům podklady proto, aby jejich výsadní postavení nikdo nemohl ani slůvkem ohrozit.

Pacelliho Kodex, propagující absolutní autoritu papeže, se šíří mezi katolickým duchovenstvem po celém světě rychlostí blesku.

Příležitost uplatnit své zákony v praxi dostává mladý právník záhy, když se ve 20. letech minulého století stává apoštolským nunciem, velvyslancem Vatikánu, v německém Mnichově.

Jako kardinál a od února 1930 sekretář papeže Pia XI. (1857–1939) pak usiluje o říšský konkordát, smlouvu mezi papežským stolcem a třetí říší.

Ochotného partnera k jednání nachází ale až v roce 1933 v novém říšském kancléři Adolfu Hitlerovi (1889–1945).

Pius XI. s nacisty po noci dlouhých nožů nechce nic mít. FOTO: Museo Nazionale Alinari della Fotografia/Public domain
Pius XI. s nacisty po noci dlouhých nožů nechce nic mít. FOTO: Museo Nazionale Alinari della Fotografia/Public domain

Volné ruce pro zvěrstva

Kancléř slibuje Pacellimu, že němečtí katolíci budou pod ochranou státu a katolické školy i duchovenstvo si budou užívat štědré státní podpory. „Církev se stáhne z politické scény,“ přistupuje pak na Hitlerův požadavek nuncius.

„Pacelliho záruky, že se nebude vměšovat do našich záležitostí, nám dávají volné ruce k řešení židovské otázky,“ chlubí se vzápětí Hitler na zasedání vlády 14. července 1933.

Sám se ke katolické církvi staví jinak na veřejnosti a jinak v soukromí. „Církve jsou součástí života německého národa,“ prohlašuje v únoru 1933 v říšském sněmu.

„Jste buď křesťan, nebo Němec, nemůžete být obojí,“ ušklíbne se ale pohrdlivě na jedné soukromé akci o měsíc později…

„To, že Vatikán uzavírá smlouvu s novým Německem, se rovná uznání nacionálně socialistického státu katolickou církví,“ píše Hitler členům své strany 22. července 1933.

Sotva se o tom ale dozví Pacelli, okamžitě v článku otištěném 26. a 27. července 1933 ve vatikánských novinách L´Osservatore Romano popírá, že by s německým nacionálním socialismem v čemkoli souhlasil.

Jediným důvodem vzájemné smlouvy je podle něj uznání Kodexu, tedy církevního práva německou říší. Dohodu si zkrátka každý vykládá po svém…

Podpis Konkordátu 20. července 1933. Pacelli první zleva. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-R24391 / Neznámý autorUnknown author / Creative Commons/CC-BY-SA 3,0, CC BY-SA 3.0 DE
Podpis Konkordátu 20. července 1933. Pacelli první zleva. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-R24391 / Neznámý autorUnknown author / Creative Commons/CC-BY-SA 3,0, CC BY-SA 3.0 DE

Hákové kříže zdobí katedrálu

„Jelikož perzekuce a likvidace Židů v Německu se teď staly státní politikou, smlouva právně zavazovala německou katolickou církev k mlčení v případě násilí na Židech,“ uvádí v Piově životopisu současný britský autor John Cornwell.

Katolická církev se nechtěně stává spoluviníkem perzekuce Židů. Tisíce kněží po celém Německu vydávají jako na běžícím pásu osvědčení o árijském původu, vystavené na základě matričních zápisů o křtech a sňatcích.

Výhodné podmínky pro vzdělávání katolíků na vysokých školách vznikají na úkor židovských studentů.

Nuncius Pacelli konečně prohlédne, s kým se to zapletl. Podpisu dohody se ale už vyhnout nemůže. V berlínském chrámu svaté Hedviky se po ratifikaci smlouvy mezi třetí říší a Vatikánem konají v září 1933 děkovné bohoslužby.

Mezi katolickými korouhvemi probleskují nacistické vlajky s hákovými kříži. V závěru mše se prostorami katedrály nesou tóny písně Horst Wessel Lied, hymny Hitlerovy NSDAP.

„Blahopřeji říši k éře nového smíření,“ prohlašuje arcibiskup Conrad Gröber (1872–1948). Nadšení ovšem střídá zklamání. Smlouva totiž nerozlišuje náboženská sdružení od těch politických. Přichází doba likvidace i těch nejnevinnějších spolků spojených s církví.

„Ruší i katolické šicí kroužky,“ vyčítá Pacellimu nespokojený kardinál Adolf Bertram (1859–1945) už 4. října 1933.

Kardinál Pacelli je právě korunován papežem. FOTO: Neznámý fotograf/Creative Commons/Public domain
Kardinál Pacelli je právě korunován papežem. FOTO: Neznámý fotograf/Creative Commons/Public domain

Vatikán rozčílí noc dlouhých nožů

Pacelli se nyní snaží taktizovat. „Jestli nebude mít katolická církev v Německu podmínky pro svoji činnost, papež bude protestovat,“ hrozí Hitlerovi.

Ten potřebuje uklidnit situaci a na schůzku s vatikánským sekretářem proto vysílá říšského ministra Rudolfa Buttmanna (1885–1947), kterému se daří natahovat jednání a oddálit papežské protesty.

Pius XI. nakonec ve vánočním kázání Hitlerův režim nekritizuje, jak měl původně v úmyslu.

Ještě dlouho ale trvá, než se jednání pohnou o kus dál. Teprve při schůzce německých biskupů s říšskou vládou se 29. června 1934 podaří uzavřít kompromis. Šicí kroužky už teď nejsou v ohrožení.

Návrh o smíru ale tentokrát smete ze stolu sám Pius XI., když se dozví o krvavé čistce noci dlouhých nožů. Z Vatikánu ani od německých kněží už se ale teď neozve ani slovo protestů. Pacelli se stahuje do sebe.

„Nechám ho cestovat, aby poznal svět a aby ho v něm znali,“ svěřuje se Pius XI. v roce 1936 jednomu z biskupů ve své blízkosti. „Určitě z něj jednou bude vynikající papež,“ dodá po chvíli. Sekretář skutečně v příštích letech vyráží na cesty po Evropě i Americe.

K tomu, co se zatím v Německu děje, mlčí nebo zaujímá opatrná stanoviska. Z klidu ho nevytrhnou ani Norimberské zákony, přijaté říšským sněmem 15. září 1935.

Jako Pius XII. se Pacelli snažil najít cestu smíru mezi nacisty a katolickou církví. FOTO: Andreas Faessler/Creative Commons/Public domain
Jako Pius XII. se Pacelli snažil najít cestu smíru mezi nacisty a katolickou církví. FOTO: Andreas Faessler/Creative Commons/Public domain

Rekordně krátké konkláve

Papež Pius XI. umírá 10. února 1939 a kardinál Pacelli má na starosti organizaci jeho pohřbu a konkláve. To má proběhnout v prvních březnových dnech roku 1939. Mezinárodní napětí je tehdy doslova hmatatelné.

Budoucí papež má dvě možnosti – buď bude nakloněný nacismu a fašismu a posvětí propojení Berlína s Římem, nebo se odmítne přidat na jakoukoli stranu. V římských diplomatických kruzích to žije.

Francouzští a britští vyslanci tahají za nitky a snaží se ovlivnit volbu ve prospěch Pacelliho.

Předpokládají totiž, že bude podporovat demokracii, jako to dělal jeho předchůdce Pius XI. Pacelliho skutečně zvolí do čela církve, a to už při třetím hlasování, v nejkratší volbě za posledních 300 let.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Ross Dunn/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h