Vůně koláčů, vycházející z otevřených dveří pekárny může fungovat jako časový portál, který vás přenese z rušné městské ulice do babiččiny kuchyně v době vašeho dětství. Vůně mohou oživit vzpomínky a dokonce i takové události, na které jste dávno zapomněli!
Čich je někdy velmi opomíjeným smyslem. Ale právě on nám může zprostředkovat emoce mnohem silnější, než bychom čekali.
Je to proto, že oblasti mozku, které „míchají“ vůně se vzpomínkami a pocity, jsou velmi dobře a úzce propojeny a způsob, jak celý tento systém funguje, je mezi smysly jedinečný.
Jistě jste si už někdy všimli toho, že například vůně posečené trávy vám přinese vzpomínku na letní den před mnoha lety, ale film, ve kterém vidíte přímo kosení louky už tak silnou odezvu nevyvolá.
Vzpomínám si…
Vůně je vlastně chemická částice, která prochází přes nos a další úseky čichového ústrojí do těch částí mozku, kde se vjem zpracuje do formy, kterou je tento orgán schopen „přečíst“.
Příslušné buňky pak přenesou tuto informaci do části mozku zvané amygdala, kde se zpracovávají paměťové stopy, spojené s emocemi a do blízkého hipokampu, který je spojen s ukládáním informací do dlouhodobé paměti.
Vůně jako jediné putují takto přímou cestou do emocionálních a paměťových center mozku.
Všechny ostatní smyslové vjemy cestují nejprve do oblasti zvané thalamus, která funguje jako jakýsi „přepínací panel“, předávající informace o věcech, které vidíme, slyšíme, ochutnáme anebo nahmatáme, těm správným částem mozku. V případě čichu tak dochází k silnému propojení vůní se vzpomínkami a emocemi.
Evoluční propletenec
„Jak emoce, tak i čich navíc velmi úzce souvisí s přežitím.
Způsob, jakým používáme emoce, abychom porozuměli světu a reagovali na něj se podobá tomu, jak zvířata používají svůj čich,“ popisuje Rachel Herzová, publicistka a profesorka psychiatrie na americké Brown University a dodává, že právě amygdala se vyvinula z oblasti mozku, původně určené k detekci pachů z okolí. Čich je přitom pravděpodobně nejstarším, ale nejméně prozkoumaným smyslem.
Přínos pro vědu
Když se všechny důležité prvky spojí, je vůně uložena do paměti spolu s kontextem, ve kterém byla zaznamenána a vytvoří se vzpomínka typu „kdy a kde“.
Mechanismus funguje i zpětně, kdy si po vzpomínce na určitý zážitek můžeme vybavit konkrétní vůni s ním spojenou.
„Takže si například vzpomenete na vůni parfému vašeho partnera, když myslíte na váš první polibek,“ vysvětluje neurobiolog Afif Aqrabawi z kanadské University of Toronto.
Všechny tyto poznatky mohou zároveň vést k lepšímu pochopení řady neurodegenerativních chorob včetně Alzheimerovy choroby, protože experti odhalili dříve neznámou spojnici mezi čichem a některými částmi mozku, zapojenými do této nemoci.
Problémy s čichem
Jedním z jejích prvních projevů bývají právě poruchy čichu. Nedostatky v zapamatování, rozpoznávání a identifikaci vůní předcházejí dalším klinickým příznakům.
Vědci tvrdí, že s lepším porozuměním mechanismu čichové paměti mohou být vyvinuty efektivně fungující testy. „Tyto testy mohou být velkým pomocníkem v odhalování časných problémů, souvisejících s některými závažnými onemocněními.
Motivace k jejich rozvoji je vysoká zejména pro jejich rychlost a snadnou administraci,“vysvětlují odborníci.