Skip to content
reklama

Konec dynastie Arpádovců: Otrávila uherského krále Ondřeje III. vlastní šlechta?

„Král Ondřej zemřel. Někdo mu podal jed,“ šeptají si drbny na uherském dvoře roku 1301. Jak jinak vysvětlit náhlou smrt muže na vrcholu sil? Šlechticů, kteří by se rádi dostali na Ondřejovo místo, se v Uhrách najde víc než dost…

„… země byla na pokraji krachu. Vývoj v následujících desetiletích – budoucnost Uherska – měla rozhodnout bitva mezi jedenácti územními panovníky a jediným jasným dědicem, Karlem Robertem z Anjou,“ líčí maďarský historik Gyula Kristó (1939–2004) situaci po dodnes nevysvětlené smrti uherského krále Ondřeje III. (asi 1265–1301).

Smrt uherského krále Ladislava IV. Kumána nechává Ondřejovi volné pole působnosti.

Příbuzná novému králi nepřeje

Ondřej III., potomek vedlejší benátské větve Arpádovců a vnuk krále Ondřeje II., vycítí ve skonu uherského krále Ladislava IV. Kumána (1262–1290) svoji příležitost. „Přišel čas uplatnit své nároky na trůn,“ rozhodne se jeho matka Tomasina Morosini (kolem 1250–1300) pocházející z bohatého benátského rodu.

Schopná intrikánka pomůže synovi při získávání spojenců pro kandidaturu. Když ho uherská šlechta nakonec zvolí králem, povolá proto Tomasinu do Uher a přidělí jí titul slavonské princezny a královny matky.

Jenže Ondřejovy nároky na vládu zpochybňuje Marie Uherská (asi 1257 –1323), sestra mrtvého krále Ladislava IV. a manželka neapolského panovníka Karla II. Protože na rozdíl od Ondřeje pochází z hlavní linie Arpádovců, sama se považuje za dědičku trůnu a dědické právo přenechává svému synovi neapolskému Karlu Martellovi z Anjou (1271–1295), synovci Ladislava IV.

blank
Tomasina Morosini se rozhodne, že její syn by měl uplatnit svoje nároky na trůn.

Slibuje udělat pořádek

Kromě Anjouovců Ondřejovi přidělávají vrásky na čele i Habsburkové, kteří se také hlásí o svá práva. „Úplně se nároků na uherský trůn zřekli Habsburkové až v roce 1296, když si Ondřej vzal za manželku Anežku, dceru Albrechta Habsburského,“ poznamenává český historik Richard Pražák (1931 – 2010). Hned po korunovaci slibuje nový panovník šlechtě, že uzná její práva a udělá v zemi pořádek. „Ondřej byl šlechtou rovněž vyzván, aby se zasadil o ukončení anarchie … dohlédl na navrácení statků zabraných během bojů v zemi a aby každoročně svolával shromáždění nebo sněmy k zajištění stabilní vlády,“ píše současný maďarský dějepisec Laszló Kontler.

blank
Ondřej III. má potíže nejenom s Anjouovci, ale i s vlastní šlechtou.

Nepřátelé všude, kam se podívá

Přestože čerstvý vladař slíbí šlechtě podporu, stejně se jí nezavděčí. Z jejích řad mu rychle přibývá spousta nepřátel. Povstanou proti němu pánové z Güssingu i Šubićové ze slavonské šlechty. Vzbouří se sedmihradští Boršovci, Kysekové v západních Uhrách, Čákové a ostřihomský arcibiskup Řehoř.

Jiří Šubić dokonce roku 1300 jedná s neapolským králem Karlem II. aby Ondřeje na trůně nahradili Karlovým vnukem Karlem I. Robertem z Anjou (1288 – 1342), synem Karla Martella, který roku 1295 zemřel.

Anjouovec na svoji příležitost nečeká dlouho.

blank
Travičkou se mohla stát i Marie Uherská.

Překážel ambiciózním šlechticům?

14.ledna 1301Ondřej III. nečekaně umírá. „13. ledna 1301 daroval jeptiškám Markétin ostrov (v Budapešti uprostřed Dunaje – pozn.red.) a o den později zemřel. Jeho smrt byla přičítána jedu, stejně jako smrt jeho matky, která zemřela pár měsíců předtím,“vysvětluje maďarský historik Sándor Szilágyi (1827 – 1899). Podle některých pramenů jeho matka Tomasina zemřela na otravu. Následoval ji i Ondřej, který překážel ambiciózním domácím šlechticům v jejich záměrech strhnout na sebe veškerou moc v zemi? Možné je i to, že onemocněl nějakou chorobou, která přivodila rychlou smrt.

Mohl mít na Ondřejově smrti nějaký podíl na Ondřejově smrti i český král Václav II.? Uherské území sice patřilo do sféry jeho zájmů, ale neexistuje žádný důkaz, že by uherského krále chtěl popohnat na onen svět.

Pokud by opravdu šlo o otravu, travičem mohla být i Marie Uherská nebo některý z uherských šlechticů, který si nárokoval moc. Rozluštění záhady ztěžuje skutečnost, že dostupné zdroje o podrobnostech královy smrti bohužel mlčí.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kometa nese zkázu: Konec světa podle novinářů a vědců měl přijít v roce 1910
enigmaplus.cz

Kometa nese zkázu: Konec světa...

V pravidelných intervalech 75 až 76 let se vrací, proletí kolem...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Našel si Dyk opravdu mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Našel si Dyk opravdu mladší...

Vypadá to, že manželství...
Lucie Benešová si buduje hnízdo, kam manžel nesmí
nasehvezdy.cz

Lucie Benešová si buduje...

Herečka Lucie Benešová (48)...
Diagnóza ADHD: Když život ovládá nepozornost…
21stoleti.cz

Diagnóza ADHD: Když život...

Ze všech lidských poruch patří k těm...
Okouzlující vila s vodopádem
rezidenceonline.cz

Okouzlující vila s vodopádem

Kvalitní a komplexní návrh interiéru není pouze o...
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz

Jehněčí perkelt

Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte,...
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz

Obalů na květiny není nikdy...

A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte...
Až seance mi prozradila maminčino tajemství
skutecnepribehy.cz

Až seance mi prozradila...

Se smrtí matky jsem se nemohla smířit,...
Rosenkruciáni se sídlem v Praze a Brně: Ovládnout svět? Ne, díky…
enigmaplus.cz

Rosenkruciáni se sídlem v Praze a...

Mohlo by se zdát, že tajné společnosti jsou...
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz

Zamilovaný Benjamin

Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost....
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz

Petra: Jak vzniklo tajemné...

Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha