Skip to content

Konec dynastie Arpádovců: Otrávila uherského krále Ondřeje III. vlastní šlechta?

„Král Ondřej zemřel. Někdo mu podal jed,“ šeptají si drbny na uherském dvoře roku 1301. Jak jinak vysvětlit náhlou smrt muže na vrcholu sil? Šlechticů, kteří by se rádi dostali na Ondřejovo místo, se v Uhrách najde víc než dost…

„… země byla na pokraji krachu. Vývoj v následujících desetiletích – budoucnost Uherska – měla rozhodnout bitva mezi jedenácti územními panovníky a jediným jasným dědicem, Karlem Robertem z Anjou,“ líčí maďarský historik Gyula Kristó (1939–2004) situaci po dodnes nevysvětlené smrti uherského krále Ondřeje III. (asi 1265–1301).

Smrt uherského krále Ladislava IV. Kumána nechává Ondřejovi volné pole působnosti.

Příbuzná novému králi nepřeje

Ondřej III., potomek vedlejší benátské větve Arpádovců a vnuk krále Ondřeje II., vycítí ve skonu uherského krále Ladislava IV. Kumána (1262–1290) svoji příležitost. „Přišel čas uplatnit své nároky na trůn,“ rozhodne se jeho matka Tomasina Morosini (kolem 1250–1300) pocházející z bohatého benátského rodu.

Schopná intrikánka pomůže synovi při získávání spojenců pro kandidaturu. Když ho uherská šlechta nakonec zvolí králem, povolá proto Tomasinu do Uher a přidělí jí titul slavonské princezny a královny matky.

Jenže Ondřejovy nároky na vládu zpochybňuje Marie Uherská (asi 1257 –1323), sestra mrtvého krále Ladislava IV. a manželka neapolského panovníka Karla II. Protože na rozdíl od Ondřeje pochází z hlavní linie Arpádovců, sama se považuje za dědičku trůnu a dědické právo přenechává svému synovi neapolskému Karlu Martellovi z Anjou (1271–1295), synovci Ladislava IV.

Tomasina Morosini se rozhodne, že její syn by měl uplatnit svoje nároky na trůn.

Slibuje udělat pořádek

Kromě Anjouovců Ondřejovi přidělávají vrásky na čele i Habsburkové, kteří se také hlásí o svá práva. „Úplně se nároků na uherský trůn zřekli Habsburkové až v roce 1296, když si Ondřej vzal za manželku Anežku, dceru Albrechta Habsburského,“ poznamenává český historik Richard Pražák (1931 – 2010). Hned po korunovaci slibuje nový panovník šlechtě, že uzná její práva a udělá v zemi pořádek. „Ondřej byl šlechtou rovněž vyzván, aby se zasadil o ukončení anarchie … dohlédl na navrácení statků zabraných během bojů v zemi a aby každoročně svolával shromáždění nebo sněmy k zajištění stabilní vlády,“ píše současný maďarský dějepisec Laszló Kontler.

Ondřej III. má potíže nejenom s Anjouovci, ale i s vlastní šlechtou.

Nepřátelé všude, kam se podívá

Přestože čerstvý vladař slíbí šlechtě podporu, stejně se jí nezavděčí. Z jejích řad mu rychle přibývá spousta nepřátel. Povstanou proti němu pánové z Güssingu i Šubićové ze slavonské šlechty. Vzbouří se sedmihradští Boršovci, Kysekové v západních Uhrách, Čákové a ostřihomský arcibiskup Řehoř.

Jiří Šubić dokonce roku 1300 jedná s neapolským králem Karlem II. aby Ondřeje na trůně nahradili Karlovým vnukem Karlem I. Robertem z Anjou (1288 – 1342), synem Karla Martella, který roku 1295 zemřel.

Anjouovec na svoji příležitost nečeká dlouho.

Travičkou se mohla stát i Marie Uherská.

Překážel ambiciózním šlechticům?

14.ledna 1301Ondřej III. nečekaně umírá. „13. ledna 1301 daroval jeptiškám Markétin ostrov (v Budapešti uprostřed Dunaje – pozn.red.) a o den později zemřel. Jeho smrt byla přičítána jedu, stejně jako smrt jeho matky, která zemřela pár měsíců předtím,“vysvětluje maďarský historik Sándor Szilágyi (1827 – 1899). Podle některých pramenů jeho matka Tomasina zemřela na otravu. Následoval ji i Ondřej, který překážel ambiciózním domácím šlechticům v jejich záměrech strhnout na sebe veškerou moc v zemi? Možné je i to, že onemocněl nějakou chorobou, která přivodila rychlou smrt.

Mohl mít na Ondřejově smrti nějaký podíl na Ondřejově smrti i český král Václav II.? Uherské území sice patřilo do sféry jeho zájmů, ale neexistuje žádný důkaz, že by uherského krále chtěl popohnat na onen svět.

Pokud by opravdu šlo o otravu, travičem mohla být i Marie Uherská nebo některý z uherských šlechticů, který si nárokoval moc. Rozluštění záhady ztěžuje skutečnost, že dostupné zdroje o podrobnostech královy smrti bohužel mlčí.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Letiště v Denveru prý obývají duchové z indiánského pohřebiště
enigmaplus.cz

Letiště v Denveru prý obývají...

K mezinárodnímu letišti v Denveru v Coloradu,...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Děsivá místa: Alej mrtvých
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Alej mrtvých

Bitva u Chlumu nebo také u Hradce...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...