Skip to content

Slunce se dočká nových hvězdných sousedů!

Náš nejbližší hvězdný soused? Už na základních školách se děti učí, že to je Proxima Centauri, červený trpaslík, který je součástí trojhvězdy Alfa Centauri. Tak tomu ovšem nebude navěky.

Vesmír je dynamický, proměnlivý a neustále v pohybu, a tak ani Proxima Centauri nebyla a nebude vždy nejbližší hvězdou ke Slunci. Za necelých deset tisíc let se na vzdálenost čtyř světelných let přiblíží Barnardova šipka, ta se ovšem poté začne opět vzdalovat.

Proxima Centauri se zatím status našeho nejbližšího hvězdného souseda podrží.

Slunce je sice hvězdný solitér, nicméně o sousedy nemá nouzi.

Ne však natrvalo. Za nějakých 30 000 let ji vystřídá hvězda Alfa Centauri-A (Rigil Kentaurus), se kterou je Proxima Centauri gravitačně provázaná.

Hvězdy Alfa Centauri A a B jsou podobně jako Slunce žlutí trpaslíci.

Zhruba za 36 000 let se ze souhvězdí Andromedy ke Slunci přiblíží na vzdálenost pouhých tří světelných let červený trpaslík Ross 248, a stane se tak nejbližší hvězdou k solárnímu systému.

Červený trpaslík Ross 248.

Za 45 000 let jej pak nakrátko vystřídá hvězda Gliese 445, poté se bude opět naší nejbližší hvězdou Alfa Centauri-a, která se však od nás bude postupně vzdalovat.

Kolem hvězdy Ross 128 obíhá velmi zajímavá exoplaneta.

A až dosáhne vzdálenosti šesti světelných let, což bude za nějakých 79 000 let, nejbližším hvězdným sousedem Slunce se stane červený trpaslík Ross 128, kolem které obíhá nedávno objevená planeta, kde se teploty pohybují od 20 do -60 °C.

Foto: ScienceAlert, wikipedie, ESO, Youtube, Pinterest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …