Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v létě než v zimních měsících. Proč tomu tak je, se vědci dosud jen dohadovali. Nyní však vědí, že vášnivost a touhu po sexu zvyšují ultrafialové paprsky slunce.
Studii vedli doktorandi Roma Parikh a Ashchar Sorek z laboratoře prof. Carmit Levy z Ústavu molekulární genetiky a biochemie člověka na Sacklerově lékařské fakultě. UVB fototerapie byla podávána subjektům v Tel Aviv Sourasky a Assuta Medical Center.
„Již mnoho let je známo, že ultrafialové záření ze slunečního světla zvyšuje hladiny sexuální touhy u mužů, a také víme, že sluneční světlo hraje hlavní roli v behaviorální i hormonální regulaci sexuality.
Mechanismus odpovědný za tuto regulaci zůstal však neznámý. Naše studie umožnila lepší pochopení daného problému,“ uvedla profesorka Carrmit Levy.
Láska dodávaná přes kůži
Tým z univerzity v Tel Avivu naznačuje, že úplně stejný protein v kožních buňkách, který chrání DNA před poškozením slunečním zářením – p53 -, způsobuje hormonální, fyziologické a behaviorální změny, které u zvířat vyvolávají sex a zdánlivě také způsobují lidem „náladu na lásku“.
„Naše laboratoř studuje rakovinu kůže a omylem jsme se začali zabývat tím, jak sluneční paprsky ovlivňují tento protein a jak ten zase ovlivňuje sexuální touhu.
Existuje mnoho různých proteinů, které jsme pozorovali, měnící se v krvi po vystavení slunečnímu záření, jež souvisí s vášní,“ dodala Levy.
Návrhy spojení slunce se sexem nejsou nové a vědci byli již nějakou dobu přesvědčeni o tom, že sluneční světlo u mužů vyvolává touhu zvýšením produkce testosteronu, ale proces, který vyvolává takové změny, nebyl dosud znám.
Začalo to u zvířat
Studie začala na zvířecím modelu a vystavila zvířata UVB – slunečním paprskům o vlnových délkách 320 – 400 nanometrů. Účinek byl dramatický:
hladiny hormonů samic výrazně vzrostly, zvětšily se jim vaječníky a prodloužila se doba říje, přitažlivost mezi samci a samicemi se zvýšila a oba protějšky byly ochotnější k pohlavnímu styku.
Další pokus spočíval v odstranění proteinu p53, který také mimo jiné identifikuje poškození DNA a aktivuje pigmentaci při vystavení slunečnímu záření jako ochranu před jeho nepříznivými účinky.
Odstranění proteinu eliminovalo účinek expozice UVB na sexuální chování zvířat a přesvědčilo vědce, že vystavení záření přes kůži je příčinou pozorovaných hormonálních, fyziologických a behaviorálních změn a že ochranný systém je také zodpovědný za regulaci sexuality.
Třetí fáze
V konečné fázi studie byl malý vzorek lidí nejprve chráněn proti slunci a následně byl podroben 25minutové UVB fototerapii. Když dobrovolníci vyplňovali dotazníky o svém sexuálním chování a agresivitě, všichni vykazovali vyšší touhu po romantice a sexu.
Bylo to patrné jak z testů, tak z vyššího uvolňování hormonů. Muži rovněž vykazovali nárůst agresivity.
Krevní testy odhalily, že vystavení slunečnímu záření mělo za následek vyšší uvolňování hormonů, jako je testosteron, ve srovnání s jedním dnem před expozicí. Nový objev od TAU může vést k budoucím praktickým aplikacím, jako je léčba UVB pro poruchy sexuality.
„Překvapilo nás naše zjištění a cítíme, že otevírá mnoho dalších témat pro výzkum. Ukázalo se, že způsob, jakým naše kůže interaguje s okolním prostředím, ovlivňuje chování, kterému teprve začínáme rozumět,“ dodala na závěr Levy.