Světově proslulá sopka Popocatépetl, kterou místní nenazvou jinak než El Popo, o sobě dala důrazně vědět v polovině května a úroveň její vysoké aktivity stále trvá.
Vulkán vyvrhl obrovská mračna popela, takže musela být zrušena výuka v jedenácti okolních vesnicích.
V potenciálně nebezpečné blízkosti sopky žije na 25 milionů obyvatel, přičemž nejblíže položená obec Puebla čítá na tři miliony lidí.
Vulkán je pečlivě monitorován, a odborníci tak dokážou před nebezpečnou aktivitou varovat, faktem však zůstává, že výbuch sopky se obecně předpovědět nedá. Vědci však tvrdí, že není důvod k panice.
Nešťastné nové tisíciletí
Popocatépetl, nacházející se 70 km jihovýchodně od hlavního města Mexika, má kráter o celkové šířce 600 x 400 metrů a hloubce až 450 metrů.
První záznamy o jeho aktivitě pocházejí ze 14. století, ale věří se, že její erupce před 2000 lety mohla vést k založení města Teotihuacánu. Popocatépetl je s přestávkami aktivní po celou svou historii.
Současný cyklus má počátek v roce 1994, kdy se vulkán probral, a například v roce 2000 muselo být kvůli jeho aktivitě evakuováno na 42 000 místních.
Možná si říkáte, proč v okolí možné hrozby stále žije tolik obyvatel, nicméně v Mexiku je to celkem normální věc. Nachází se tu přes 2000 vulkánů a 48 z nich je aktivních nebo potenciálně aktivních.
Proto byl vytvořen monitorovací systém, který by v případě blížící se katastrofy měl umožnit včasné varování obyvatelstva.
Není třeba se bát?
Na vrcholu Popocatépetlu je rozmístěno šest kamer a jedna termokamera. V hlavním městě je pak umístěno řídicí středisko, kam jsou vysílány zprávy z celkem dvanácti seismologických stanic.
Monitorovány jsou nejen otřesy z vnitřku sopky, které mohou ukazovat na pohyb plynů a roztavených hornin, ale i plyny vyvěrající z okolních zřídel. Sledován je také pohyb větru, který by případně unášel mračna popela.
Pro obyvatele úřady zavedly systém výstrah podle semaforu – zelená značí bezpečí, žlutá výstrahu a červená nebezpečí. Po květnovém probuzení sopky byl vyhlášen třetí stupeň žluté barvy. Podle odborníků je však zbytečné panikařit.
Tato sopka má totiž „ve zvyku“ se probouzet každých 70 let, a pak zase usnout. Nevylučují však, že současná aktivita ještě bude nějaký čas přetrvávat. Necháme se tedy překvapit, jak to celé dopadne.