10. července 1925 byl v USA zahájen neobvyklý proces. Učitel John Scopes v něm tehdy čelil obvinění, že učil žáky evoluční teorii. Za zákonem, který podobný postup zakazoval, stál poslanec státu Tennessee John Butler.
„Nevěděl jsem nic o evoluci, když jsem ten zákon navrhoval, ale četl jsem v novinách, že děti chodí domů ze školy a říkají rodičům, že v Bibli jsou nesmysly,“ vysvětlil politik svůj postup.
A tak předložil zákon, který byl později i schválen, zakazující učitelům na státních školách „učit teorii popírající božské stvoření člověka“. Přitom ale povoloval učebnici, jež evoluční teorii popisovala. K jeho zrušení došlo až v roce 1967.
Samotný soud byl jednou velkou fraškou. Soudce John Raulston začínal každý den jednání modlitbou a většina z porotců chodila pravidelně do kostela.
Jedenáctý den obhájce Darrow požádal o uznání Scopese vinným, aby se kauza mohla dostat před soud vyšší instance. Scopes byl odsouzen k pokutě sto dolarů.
Slyšení před Nejvyšším soudem státu Tennessee začalo v květnu 1926, verdikt byl vynesen v lednu následujícího roku. Soud uznal Butlerův zákon za ústavní, ale rozsudek nad Scopesem zrušil kvůli procesní chybě. Pokutu měla podle něj udělit porota, nikoli soudce Raulston.
Scopesův proces eskaloval bitvu mezi evolucionisty a kreacionisty a několik dalších států USA krátce poté přijalo zákon, který zakazoval vyučovat evoluční teorii (v roce 1927 jich bylo 13).
Až v roce 1968 rozhodl Nejvyšší soud USA, že podobný zákaz porušuje Ústavu Spojených států, v níž se říká, že státní školy nesmí podporovat žádné náboženství.
V roce 2005 se před soud dostala i teorie inteligentního designu. Pensylvánská justice se v tomto případě přiklonila k názoru, že tato teze je v podstatě jen náboženství převlečené za vědu a její výuka také porušuje americkou ústavu.