Plyn štípe do očí. V ústech pálí jako v jednom ohni. 22. dubna 1915 u belgického města Ypres jde do akce kanadská jednotka. Vojáci houfně přicházejí o život. Jim i mnohým dalším obětem válečných akcí byly vystavěny slavné památníky.
na vyrytá do kamene
Mohutný oblouk nedaleko francouzské vesnice Thiepval vzdává poctu všem britským vojákům, kteří zemřeli během 1. světové války v bojích na řece Sommě. Do kamene jsou zde vyryta jména více než 72 000 mužů, kteří přišli o život od července 1915 do března 1918.
Císař chce maketu
Francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) nechává na památku bitvy u Slavkova (rok 1805) zbudovat v Paříži vítězný oblouk. Monstrózní stavba ale postupuje pomalu.
V roce 1810 sahá jenom do výšky jednoho metru. Netrpělivý panovník proto poručí zhotovit její dřevěnou maketu.
Letci nemají hroby
Celkem 20 456 mužů a žen sloužících pod křídly britského královského letectva zmizelo beze stopy ve vzdušných bojích 2. světové války. Nikde nemají hrob. Právě proto vzniká v roce 1953 v Englefield Green v anglickém hrabství Surrey stavba určená právě jim. Kamenné stěny zdobí jejich jména i s označením letky.
Zbraň v podobě ropuchy
V roce 1925 se v londýnském Hyde Parku zrodí pomník obětí z řad britského královského dělostřelectva bojujícího v 1. světové válce.
Po jeho odhalení se strhne prudká diskuse. Kritici by raději použili peníze na pomoc válečným veteránům, někteří dokonce kamennou zbraň na podstavci označí za „ropuchu“.
Oběti jedovatého plynu
Když první kanadská divize o síle 6035 mužů vyráží 22. dubna 1915 u belgického města Ypres do bojů 1. světové války, překvapí ji oblaka chlóru vznášející se nad zákopy. Muži se dusí, pálí je oči. Se zákeřnou chemickou zbraní si nevědí rady.
Na následky zranění a chemického útoku jich umírá asi 2000. Jejich smrt připomínají dva památníky zvané „zadumaný voják,“ jeden se nachází u belgické obce Saint Julien, druhý v kanadském Saskatchewanu.