Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války.
Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson.
Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig van Beethoven.
Bipolární porucha u známých Čechů
Z českých osobností se s ní potýkal například zpěvák Petr Muk či spisovatel Ota Pavel. Ten byl během života hospitalizován v 16 psychiatrických léčebnách, pokusil se například podpálit statek v horách nad Innsbruckem.
Bipolární porucha trápila i herce Miloše Kopeckého, který prodělával několikatýdenní depresivní fázi následovanou manickou fází, ve které nakupoval bez přemýšlení hromady věcí, které musela zejména jeho poslední manželka následně vracet do obchodů.
Schizofrenie se nevyhýbá ani slavným vědcům
Se schizofrenií se potýkal například držitel Nobelovy ceny, matematik John Nash, který na vrcholu své kariéry začal znepokojovat své kolegy řečmi o tom, že je Země obsazená Marťany, slyšel v hlavě hlasy a studentům psal na tabuli nesrozumitelné vzkazy.
O lidech s červenou kravatou se domníval, že se podílejí na celosvětovém spiknutí. Trvalo mu více než 30 let, než svoji nemoc dostal pod kontrolu.
Schizofrenii trpěl například i slavný spisovatel Jack Kerouac či fyzik Isaac Newton.
Nejen americký prezident s depresí
S depresivní poruchou se celoživotně potýkal americký prezident Abraham Lincoln. I v okamžicích všeobecné euforie se prý tvářil utrápeně a sklíčeně, do smíchu se musel nutit. Byl silně melancholický a měl sebevražedné sklony.
Depresemi trpěl i slavný spisovatel Ernest Hemingway, zřejmě stály také za jeho podivnou smrtí, o které se soudí, že byla sebevraždou.
Symptomy depresivní poruchy vykazoval rovněž spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj či malíři Vincent van Gogh a Michelangelo.