Domů     Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
29.5.2024

Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým.

A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru!

Typické logo Coca Coly je známé po celém světě. Přesto má tento nápoj obrovského rivala. FOTO: pxfuel
Typické logo Coca Coly je známé po celém světě. Přesto má tento nápoj obrovského rivala. FOTO: pxfuel

Kdy přesně a čím spor začal, je celkem obtížné vystopovat. Z počátku se totiž jednalo o obyčejnou konkurenci, která se postupně přetavila v silný souboj, který je znám pod pojmem „kolová válka“.

Během něho se obě společnosti snažily dostat na první příčky prodeje za použití rozličných způsobů, které určily směr a podobu moderního marketingu obecně. Z něj dnes těží všichni.

Kde se vzala Coca-Cola

Slavná Coca-Cola se začala vyrábět v roce 1886. O její vznik se zasloužil lékárník John Stith Pemberton (1831–1888), který hledal něco, čím by ulevil od bolestí hlavy, podráždění žaludku i nervového vyčerpání.

Výsledkem jeho experimentů byl právě objev Coca-Coly, kterou zprvu prodával ve formě sirupu. Obchodní společnost vznikla až o šest let později v roce 1892, kdy si zaregistrovala svou obchodní značku.

Z počátku nápoj obsahoval skutečný kokain v množství přibližně 1 miligram na lahev. V roce 1902 se jeho obsah snížil a od roku 1906 se přestal přidávat úplně, přesto si Coca-Cola svou typickou chuť zachovala.

Jaké je její skutečné složení dodnes není veřejně známo. Je to jedno z nejstřeženějších tajemství a kompletní recepturu znají pouze dva lidé na celém světě!

Vznik Pepsi

U Pepsi byl příběh obráceně. Nejprve vznikla v roce 1898 značka Pepsi a teprve v roce 1893 pak sladká kolová limonáda.

Také za jejím vznikem stál lékárník, v tomto případě Caleb Bradhamom (1867–1934), který také hledal lék na podrážděný žaludek. Název odvodil od pepsinu, tedy látky, která na takovéto potíže pomáhá.

Teprve o 10 let později si registroval ochrannou známku a začal svůj sirup nabízet a prodávat dalším lékárnám. Jen o dva roky později měla Pepsi 240 franšíz ve 24 státech USA.

Někdejší Bradhamova lékárna v Severní Karolíně. FOTO: Indy beetle/Creative Commons/CC0
Někdejší Bradhamova lékárna v Severní Karolíně. FOTO: Indy beetle/Creative Commons/CC0

A souboj může začít

Od roku 1903 se tak na americkém trhu oficiálně pohybovaly dvě značky, které prodávaly velmi podobné nápoje. První reklamy byly hlavně lokální a cílené v blízkosti lékáren, kde byly nápoje k dostání. Postupně si ale obě firmy začaly tzv. „lézt do zelí“.

Nejprve měla navrch Coca-Cola díky řadě působivých reklam. Jednou z nich byla také ikonická kampaň, ve které Coca-Colu přinášel samotný Santa Claus.

Proti tomu se Pepsi rozhodla vyrazit během roku 1939 do boje s reklamní znělkou, která je považovaná za první, jež kdy vznikla. Vysílala se v rádiích a společnost umístila více než milion kopií nahrávky do jukeboxů po celých státech.

Vojáci vs. rodina

Když USA vstoupily do druhé světové války, zavázal se Ernest Woodruff (1863–1944), tehdejší majitel společnosti, že „každý americký voják si bude moct dovolit koupit lahev Coca-Coly za 5 dolarů, bez ohledu na to, kde slouží, nebo kolik nás to bude stát“.

Ve spolupráci s americkou armádou tak Coca-Cola vybudovala 64 stáčíren, které byly schopné zásobovat vojáky na všech frontách v Evropě, Africe i Tichomoří. Nápoj se díky tomu stal světově známým a po skončení války nic nebránilo masivní expanzi.

Pepsi se naproti tomu rozhodla změnit obchodní strategii a stát se hlavně lifestylovou značkou. V reklamách se objevovaly vkusně oblečené páry a limonáda se prezentovala jako kvalitní nápoj ideální pro celou rodinu.

Většina reklam navíc lákala na štíhlost žen, kterou mělo zaručit právě popíjení Pepsi. Navíc začala cílit reklamu přímo na afroamerickou komunitu a její členy najímat jako zaměstnance.

To mělo za následek, že došlo ke snadnější inkluzi a začlenění tmavších obyvatel mezi plnohodnotné členy společnosti.

Stáčírna Coca Coly v kanadském Montréalu, fotografie z roku 1941. FOTO: Conrad Poirier/Creative Commons/Volné dílo
Stáčírna Coca Coly v kanadském Montréalu, fotografie z roku 1941. FOTO: Conrad Poirier/Creative Commons/Volné dílo

Se Sovětským svazem na věčné časy

Také Pepsi se rozhodla pro světovou expanzi. V zahraničí platila místním celebritám za reklamu na své výrobky, ale největší senzací se stala v Sovětském svazu.

Sem se dostala na pulty jako první americké spotřební zboží, kde v rámci podpory expanze dokonce vystupoval viceprezident Richard Nixon (1913–1994) a Nikita Chruščov (1894–1971)!

Navíc v USA odstartovala Pepsi Challenge, kdy zástupci společnosti v různých obchodních centrech dávali zákazníkům ochutnávat kolové nápoje a zjišťovali, co chutná lépe. Poté odhalili obě lahve a ukázali, co zákazníkům více chutná.

Popularita Pepsi dosahovala maxima a stala se nejprodávanější limonádou v supermarketech. A právě proto se od poloviny 70. let začala vzájemná rivalita skutečně nazývat „kolovou válkou.“

Cola Wars nebo Star Wars?

V roce 1984 přišla Coca-Cola s přelomovým nápadem podávat své nápoje astronautům přímo ve vesmíru. Vyvinula proto plechovku, která by měla fungovat také ve stavu beztíže a udržovat Coca-Colu perlivou, aniž by z plechovky vystřikovala.

NASA souhlasila, aby astronauti plechovku ve vesmíru vyzkoušeli. O projektu se ale dozvěděla také Pepsi a vyvinula vlastní plechovku. V Roce 1985 mohli astronauti skutečně oba nápoje ve vesmíru ochutnat, ale výsledky nebyly nijak valné.

NASA ani jeden nápoj nepřidala do zásob potravin budoucího raketoplánu, což obě společnosti trochu umírnilo.

Pepsi se stejně jako Coca Cola dostala až do vesmíru. Úspěch to moc nepřineslo. FOTO: pxfuel
Pepsi se stejně jako Coca Cola dostala až do vesmíru. Úspěch to moc nepřineslo. FOTO: pxfuel

Podobná chuť, rozdílná tvář

Coca-Cola od roku 1931 stále využívá původního ikonického nápadu se Santa Clausem a dodnes se snaží vyvolávat u zákazníků hlavně příjemné pocity. Pepsi naopak sází na co neznámější tváře.

V jejích reklamách se tak objevují hvězdy jako Michael Jackson (1958–2009), Britney Spears (*1981), Ray Charles (1930–2004), Pink (*1979) nebo David Beckham (*1975).

Současně obě společnosti podporují profesionální sport. Coca-Cola je od roku 1928 spojena s olympijskými hrami a Pepsi má uzavřenou dlouhodobou smlouvu s NFL, profesionální ligou amerického fotbalu.

Konec? Kdepak.

Ačkoliv už soupeření mezi Coca-Colou a Pepsi není tak výrazné jako v minulém století, kdy se společnosti snažily vzájemně trumfnout ve všech možných i nemožných ohledech, rivalita tak úplně neskončila.

Stále se snaží nacházet způsoby, jak nalákat nové zákazníky, vytvářejí nové více či méně úspěšné příchutě svých typických nápojů. Reklama dnes prostoupila také do filmů, seriálů a na internet. A nebojí se udělat si ze sebe navzájem i srandu.

Obě společnosti dnes kontrolují tři čtvrtiny veškerého prodeje sycených nealkoholických nápojů v USA. Coca-Cola je, co se týká čísel, jasným vítězem. Zabírá téměř 45 % trhu, kdežto Pepsi asi 26 %.

Nakonec se tak Pepsi nikdy nepodařilo vyrovnat se v prodeji svému červenému protihráči. Přesto mají oba nápoje své nezastupitelné místo v srdcích mnoha zákazníků.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
reklama
historie
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl, […]
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz