Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích.
Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu.
Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa narazit. Někdy nám k jejich návštěvě pomůže správné načasování, jindy musíme použít speciální techniku.
Na plážích Dunkerku
Prvním příkladem jsou torza plavidel u francouzského přístavu Dunkerk.
V době druhé světové války zde probíhaly urputné boje, zdejší pláže se navíc staly dějištěm unikátní operace Dynamo, která v roce 1940 evakuovala z kontinentální Evropy do Spojeného království britské expediční síly.
V době odlivu se z moře vynořují zbytky plavidel, která zde byla potopena. Muzeum války pod širým nebem, v němž otevírací dobu určuje čas přílivu a odlivu.
Pod hladinou Jadranu
K návštěvě některých památníků druhé světové války ovšem potřebujete speciální techniku – potápěčskou. Pod mořskou hladinou jsou stále nalézány další vraky, a to nejen lodí, ale i letadel. Historikové pak v archivech dohledávají jejich příběhy.
To byl i případ střemhlavého bombardér Ju-87, který se zřítil do vod Jaderského moře dne 12. dubna 1941. Vrak letounu byl náhodně objeven až v roce 2014 u pobřeží chorvatského ostrova Žirje.
Je neuvěřitelné, že tak velké letadlo na mořském dně, byť v hloubce třiceti metrů, tak dlouho unikalo pozornosti ze strany rybářů a sportovních potápěčů.