Domů     Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
18.3.2024

Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty.

A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah.

Únosci k zajetí svých obětí používají nejrůznější metody. Mezi nejčastější pomůcky patří auto. Zatáhnout nic netušící kořist do vozu je snadné a stejně tak každého spolehlivě šokuje, když si k němu do jeho vlastního auta náhle přisedne nevítaný spolujezdec.

Dvě tašky ve tvaru dětského těla

Píše se 18. srpen 2003 a americké město Springfield ještě netuší, že se propadne do atmosféry hrůzy. Stane se tak kolem 18. hodiny večerní.

Desetiletá Hailey Owensová se právě vrací od své kamarádky, když u ní zastaví obří auto, za jehož volantem sedí její vrah.

Ptá se na cestu, a když se holčička přiblíží k jeho vozu, chytne ji za ruku, doslova ji hodí dovnitř a okamžitě šlápne na plyn.

Desetiletá Hailey Owensová. Foto: Unknown author, CC-public domain
Desetiletá Hailey Owensová. Foto: Unknown author, CC-public domain

Mám poznávací značku!

Možná, že netuší, že existují svědci jeho činu. Michele a Carlos Edwardsovi, kteří sledují únos ze své otevřené garáže. Zkušený řidič Carlos si okamžitě do paměti poznamenává, že pachatel přijel hnědým vozem Ford Ranger Truck.

Michele je ještě rychlejší. Vybíhá ven a zapisuje si poznávací značku. Zatímco manželé volají na tísňovou linku 911, další soused skočí za volant a marně se pokouší únosce stíhat. Po chvíli se mu ale ztrácí z dohledu. Smrtící ortel nad nevinnou dívkou je tím zpečetěn.

Došli si pro něj až druhý den

A to přesto, že policii stačí pár minut na to, aby znala majitele zmíněného auta. Jsou jimi Regina a Jim Woodovi. Když u nich šerif zaklepe na dveře, dozvídá se, že auto už dlouho využívá někdo jiný.

Jejich tehdy 45letý syn Craig Michael Wood. Smyčka kolem únosce se rychle stahuje. Policie si je jistá, že zná jméno i adresu únosce. Jenže i ve Springfieldu panuje strašlivá byrokracie.

Jak jinak si vysvětlit, že do domu Craiga Wooda vstupuje police až druhý den? Ve chvíli, kdy už je z únosce dávno vrah.

Smyčka kolem únosce se rychle stahuje. Foto: CC BY-SA 3.0, USHS Institute 
Smyčka kolem únosce se rychle stahuje. Foto: CC BY-SA 3.0, USHS Institute 

Měly podobu obrysu dětského těla

Na tu chvíli policejní důstojník Allen Neal nikdy nezapomene. „Odtáhl jsem zástěnu u vany a uviděl jsem něco, co vypadalo jako dvě plastové tašky,“ vypovídá později už před porotou.

„Když jsem se k nim přiblížil, zjistil jsem, že mají podobu obrysu dětského těla.“ Další hrůzné zjištění přidávají soudní lékaři po pitvě nebohé Hailey. Dívenka byla brutálně mučena, ještě hodiny po své smrti měla na rukou vytlačené stopy po poutech. Byla znásilněna a posléze zastřelena do týla.

Verdikt zněl jasně. Trest smrti!

O pachateli nemůže být pochyb. Oblečení nebohé holčičky bylo nalezeno v jeho kontejneru. Policie objevila v jeho domě i dvě velké nádoby s bělidlem, jímž se pokusil tělo své oběti definitivně odstranit.

A ve skříni i více než deset střelných zbraní a sbírka dětské pornografie. Dne 11. ledna 2018 je Craig Michael Wood odsouzen k trestu smrti. Poprava má být provedena smrtící injekcí.

Jakou cenu měl život malé Yuliany?

Vrah a jeho oběť. Jako by pocházeli každý z jiného světa. Yuliana Samboniová bydlela v chudinské čtvrti Bosque Calderón v Bogotě, kam se před čtyřmi roky přestěhovala s rodinou ještě z nuznějších poměrů na kolumbijském venkově.

Doufali v to, že je v novém domově čeká lepší život. Zato její vrah, architekt Rafael Uribe Noguera, prožil většinu života v luxusní čtvrti Chapinero.

Z prachu se vynořil šedý vůz

Na kalendáři je datum 4. prosince 2016. Sedmiletá Yuliana si hraje se svými bratry a dalšími malými kamarády před tím, co by s trochou fantazie dalo nazvat domkem. V tu chvíli se z prachu vynoří šedý Nissan X-Trail. Z něj vyskakuje neznámý muž středního věku.

Bere za ruku nevinnou dívenku a doslova ji nacpe do svého luxusního auta. Jeho oběť nemá šanci se ubránit.

Kdybychom nebyli chudí, mohla žít

Chudinská čtvrť je během pár okamžiků vzhůru nohama. Děti zalarmují rodiče, ti kontaktují policii.

Díky tomu, že je Bogota doslova protkána bezpečnostními kamerami, zná policie během několika minut poznávací značku vozu, a tudíž i pravděpodobného pachatele i adresu, na níž by se unesená dívka mohla nacházet.

„Kdybychom nebyli chudí, mohla Yuliana ještě žít,“ řekne později její zdrcený otec. „Jako by její život měl menší cenu,“ dodává. Naráží přitom na fakt, že policisté zajali dívčina vraha až dva dny po únosu. Na luxusní klinice, kde se objevil s podezřením na předávkování drogami.

Jeho oběť nemá šanci se ubránit. Foto: USHS Institute, CC BY-SA 4.0
Jeho oběť nemá šanci se ubránit. Foto: USHS Institute, CC BY-SA 4.0

Mrtvou ukryl na terase

Prohlídka jeho luxusního bytu v šestém patře střeženého domu pro nejbohatší klientelu netrvá dlouho. Mrtvou Yulianu najdou na terase, ukrytou hned vedle drahé vířivky. Na první pohled je jasné, že si před smrtí prožila strašné peklo.

Lékaři, kteří zkoumali dívčiny ostatky, u soudu potvrdí, že byla patrně několik hodin surově mučena a znásilňována. Teprve pak ji její vrah nožem připravil o zbytky života.

Mrtvou Yulianu najdou na terase. Foto: Shutterstock
Mrtvou Yulianu najdou na terase. Foto: Shutterstock

Proč se oběsil recepční?

Bohužel není jedinou obětí spojenou s tímto činem. Už 9. prosince je policie přivolána zpět na místo činu. Recepční z domu hrůzy Fernando Merchán, který měl v den únosu službu, spáchal sebevraždu. Že by přiznání pachatele? Naopak.

„Jsem nevinen, ale nechci jít do vězení,“ napsal Fernando poslední vzkaz pro ty, kteří ho najdou. Stal se dříve trestaný Fernando svědkem vražedného běsnění člověka, jehož klid měl hlídat? Mohl jeho řádění zastavit? Stal se ve svých očích spolupachatelem tohoto strašného činu?

Ve vězení má strávit 51 let

Hned 80 důkazů předloží prokurátor soudu při závěrečném líčení případu Uribe.

A k tomu ještě výpověď znalců, kteří se shodli v tom, že architekt se s pravděpodobností hraničící s jistotou předávkoval úmyslně, aby pak mohl tvrdit, že nebyl v době svého činu zcela při smyslech.

Původních 52 let nakonec odvolací soudy zmírní na 51 let nepodmíněně ve věznici s ostrahou.

Dav vzal spravedlnost do svých rukou

Ne všichni pachatelé vražd malých holčiček se dožijí soudu. Některým z nich ukončí jejich život lynčování. Jako například v případě pachatele únosu a vraždy v bolívijském městečku Reyes.

Čtyřletá oběť tam v listopadu 2016 přijela společně se svými rodiči na pohřeb babičky. V jednu chvíli se ale všem příbuzným ztratila z očí. Našli ji až mrtvou a brutálně znásilněnou. Místní policie vypátrala vraha během pár hodin a dovezla ho na stanici.

Jen o pár minut později se tam srotilo několik set rozzuřených lidí, žádajících pomstu. Vykopnout dveře policejní stanice jim nedělalo potíže. Pachatele pak doslova vyrvali z rukou mužů zákona a vlekli prašnými ulicemi městečka.

Cestou k provizornímu popravišti zasypali vraha kopanci a ranami holí. Nakonec mu pověsili na krk oprátku a vytáhli ho na strom. Fotografie mrtvého vraha čtyřleté dívky pak obletěly celý svět. Policie následně oznámila, že se případem bude zabývat.

Neviděli jste někde Kelsey?

Pohlednou slečnu Kelsey Smithovou zachytily naposledy živou bezpečnostní kamery umístěné na parkovišti nákupního centra v městečku Overland Park v americkém státu Kansas. Na displeji v tu chvíli byly následující údaje.

Datum 2. června 2007, čas 19:07. Těsně před sedmou hodinou čerstvě osmnáctiletá Kelsey vychází s nákupem na parkoviště. Ještě stačí vyřídit poslední telefonát svého života. Volá své matce. Snad, že koupila vše, co měla. A že za chvíli bude doma. Netuší, že svůj slib nebude moci dodržet.

Kelsey Smithová. USHS Institute, CC BY-SA 4.0
Kelsey Smithová. USHS Institute, CC BY-SA 4.0

V tom autě nikdo není!

Když nedorazí domů, pořád nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo stát něco strašného. Teprve později vyhlašuje její otec, sám policista, poplach. Telefonát do práce, ani do nemocnice k ničemu nevede. Ani na jednom místě o ztracené dívce nevědí.

Přesto však místní muži zákona vyhlašují pátrání. Čtyři hodiny po únosu nacházejí její opuštěné auto. Její peněženka, kabelka, a dokonce i nákup v něm chybějí. Je tam ale něco navíc. Otisky prstů kohosi, kdo nepatří do nejbližšího kruhu známých Kelsey.

To přece není její přítel!

Tady mohou pomoci jen záběry bezpečnostních kamer. Ty z místa činu zachytí okamžik, kdy tašky s nákupem ukládá do svého vozu. A taky, jak si prohlíží balíček. Dárek, který dostala od svého přítele. Mají přece právě půlroční výročí.

Jenže pak policisté zbystřují pozornost. Když zaostří záběry na maximum, zahlédnou cosi, co parkoviště změní v místo činu. Postavu muže ve světlé košili a tmavých šortkách. Rázně otevírá dveře jejího auta a sedá si dovnitř.

Není to její přítel, ani kamarád, který jí má pomoci s těžkými taškami. Je to její únosce a vrah.

Predátor ji stopoval celé minuty

Na stanici se dostávají další záznamy přímo z nákupního střediska. Je na nich opět fantom v bílé košili a šortkách. Kelsey je v patách celé dlouhé minuty. Jako predátor, který si stopuje svou kořist. Útočí ve zlomku vteřiny.

Policii se podaří zastavit záznam a poodhalit jeho tvář. Portrét pachatele vysílá televize. Jenže dřív se, bohužel, najde jeho oběť.

Uškrtil ji jejím páskem

Je 6. červen, 13:30 hod. Pátrací skupiny nacházejí mrtvou Kelsey Smithovou. Její tělo leží v hustém lesním porostu, zhruba dvacet mil od místa, odkud ji její vrah unesl. Pitva odhalí, že byla uškrcena vlastním páskem a že byla před smrtí znásilněna.

O chvíli později přijímá policie klíčový telefonát. Volá paní, která tvrdí, že zná totožnost muže, kterého viděla v televizi. Je to její soused, 26letý otec čtyřletého kluka Edwin Roy Hall.

Šťastná rodina odjížděla na prázdniny

Policie si pro něj jde ještě téhož dne navečer. Uniformovaná návštěva se želízky v ruce přichází na poslední chvíli. Šťastná rodinka se právě chystala opustit dům. Odjet na prázdniny. Nebo navždy? Odpověď zná jen Edwin.

Jenže toho od této chvíle čeká přesun jinam. Za mříže. Brzy je jasné, že už se na svobodě neobjeví. Není to kvůli kauci pěti milionů, kterou žádá soud, a obviněný z únosu, sodomie a vraždy ji není schopen zaplatit. Definitivní ortel totiž zní: doživotní trest vězení.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi