Kamenný most ve skotské vesnici Milton nedaleko Glasgow je sice půvabný, ale z architektonického ani historického hlediska nijak výjimečný. Přesto přitahuje pozornost médií celého světa. Jeho zvláštnost tkví v tom, že z něj rádi skáčou dolů do propasti psi. A to už několik desítek let.
Na začátku mostu je dokonce cedule, která upozorňuje majitele, aby své mazlíčky nepouštěli z vodítka. Místní jsou přesvědčeni, že v podivném fenoménu „mají prsty“ nadpřirozené síly. Vědci si jsou však jistí, že celá věc má racionální vysvětlení. Jaké teorie tedy mají a co přesně se na záhadném mostě děje?
Kolie, labradoři a slunečný den
Zkuste si to představit. Užíváte si pohodovou procházku, když váš pes zčistajasna zamíří k zábradlí a skočí z mostu. V uplynulém půlstoletí se taková příhoda odehrála už mnohokrát.
Všichni psi se pro skok rozhodnou prakticky na stejném místě, na konci pravé strany mostu a téměř vždy v jasný a slunečný den. Případy mají ještě něco společného: ve většině případů jde o plemena s dlouhými čenichy. Často se z mostu vrhali například kolie nebo labradoři.
Nejen majitele mrtvých psů zajímá, co přimělo zvířata k tak podivnému jednání.
Negativní energie vyloučí řada psychotroniků, která se na místo přijede podívat a to i navzdory tragédii, který se zde odehrála v říjnu 1994. Jistý Kevin Moy hodí z mostu do propasti svého teprve dvoutýdenního syna, protože je přesvědčen, že chlapeček je vtělením ďábla. Sám se pak pokusí o sebevraždu.
Jde o psí sebevraždy?
Někteří lidé se domnívají, že psi jednoduše spáchali sebevraždu. Britská veterinářka a specialistka na chování zvířat Kendal Shepherdová tvrdí, že i psi trpí různými druhy deprese, které se prý na ně mohou přenést také z jejich majitelů.
Propojení psychiky psů a jejich páníčků prokázal známý britský vědec Rupert Sheldrake (*1942) ve svém slavném experimentu, kdy jsou pes a jeho majitelka sledováni odděleně od sebe v různém prostředí.
Pouhých pár vteřin poté, co žena vyrazí na cestu domů, se pes přesune k oknu, kde čeká na její příjezd. Přesto je v ohledu vědomé psí sebevraždy skeptická i sama Kendal Shepherdová:
„Lidská sebevražda je obvykle podmíněna pocitem, že zítřek nebude lepší, než dnešek. Neexistují důkazy ale důkazy o tom, že by ho měli i psi.“
Neodolatelný norek
Takže co tedy způsobuje podivné nutkání psů skočit dolů?
Zdejší obyvatele napadne, že blízká námořní základna s přístavem pro jaderné ponorky ve Faslane, případně nedaleké stožáry elektrického vedení či most samotný by mohly vydávat nějaký zvuk, slyšitelný pouze pro psy. Odborníci na akustiku ale nenajdou nic mimořádného.
Přichází na řadu vůně. Po průzkumu terénu se výběr pachů zúží na myši, veverky a norky, žijící přímo pod mostem. Ze psů těch plemen, které se nejčastěji vrhají z mostu dolů, se během testu celých 70% zajímá výhradně o norky.
Ti zanechávají pachové stopy doslova na každém kroku a jejich vůně je pro psy jednoduše neodolatelná. To by také vysvětlovalo, proč psi skáčou z mostu ve slunečné a suché dny. Pach norků totiž není „zředěný“ vlhkostí.
Není to však jediné místo, kde se ve Skotsku vyskytují norci. Proč je tedy Overtoun jediným místem, kde se odehrálo tolik skoků do prázdna?
Podle odborníků hraje významnou roli fakt, že psi mají zablokovaný výhled a proto se řídí jen svým čichem a loveckým pudem a slepě se ženou za kořistí. Přesto některé otázky zůstávají. Například proč se všechna úmrtí soustředí okolo konkrétního místa na mostě? Na to zatím vědci odpověď nemají.