Skip to content

Sir Winston Churchill odpočíval s malířským štětcem v ruce

„Můj denní režim: do 11,00 úřadování v posteli, po obědě hodina spánku, celý den alkohol a doutníky, tak jsem porazil Hitlera,“ chlubí se britský premiér Winston Churchill. I když samozřejmě trochu přehání, rozhodně si neodepře žádné požitky.

Ložnice Winstona Churchilla (1874–1965) v jeho domě v Chartwellu, ležícím asi 3 kilometry na jih od Westerhamu v anglickém hrabství Kent, je vyhřátá přesně na 23 °C, jak to má politik rád. Přesně na osmou hodinu mu do postele přinesou typickou anglickou snídani: volské oko, smaženou slaninu, opečené párky, fazole v rajské omáčce, smažené žampiony a smažený chleba.

Churchill si hoví v posteli.

Mladý a ambiciózní Winston Churchill. Už raného věku život umí užívat.

Chová se jako aristokrat. Aby celá jeho domácnost v Chartwellu (dům koupil v roce 1922 a až do konce života v něm trávil co nejvíce času), dobře fungovala, zaměstnává devět sluhů: dva sekretáře, tři zahradníky, šoféra, štolbu pro koně, hospodářského správce a chůvu či vychovatelku pro svoje čtyři děti.

Jeden ze sekretářů mu každé ráno přinese do postele výtisky čerstvých novin. Sir Winston je všechny přečte, pak se oblékne a začne svůj den sklenkou suchého sherry.

Clementine se musí postarat, aby její choť měl dokonalý servis.

Manželka ví nejlépe, co choti chutná

Úřaduje. Obvykle diktuje sekretářce nebo také píše různá memoranda. Právě kolem jedenácté si dá první whiskey s ledem. Stejně jako nikdy nevyndá z úst doutník, vždy mívá u postele sklenici whiskey nebo brandy.

Patří mezi velké příznivce značky Johny Walker a dokáže jí vypít láhev denně, aniž vypadal opile. Následuje oběd o 13.00 hodině. Výběr jídla má na starosti jeho žena Clementina (1885–1997), která přesně ví, co manželovi chutná.

Mezi jeho oblíbená jídla patří husí krk plněný nádivkou z mletého vepřového masa. Na obou koncích se krk zašije a vaří ve slané vodě s kmínem a cibulí. Servíruje se studený, nakrájený na plátky. U oběda nesmí chybět kvalitní víno, obvykle jedna či dvě láhve šampaňského, burgundského nebo portského.

Po obědě si ještě dopřeje kávu s brandy a hodinku si schrupne v posteli.

Clementine Hozierová to se svým budoucím manželem Winstonem Churchillem nemá jednoduché. Momentka z roku 1908 krátce před svatbou.

Společnost mu dělá whisky

Kolem třetí odpoledne se jde projít do chartwellských zahrad, které jsou jeho dílem. Vytváří zde složitou soustavu jezer, hrází a fontán, rád totiž fyzicky pracuje. Věnuje se zedničině a za svoji denní normu považuje položení dvou set cihel.

Zídky a chatky v zahradách staví sám, také zřizuje tenisový kurt pro svoji ženu a osvětlený plavecký bazén vybavený filtrací. Při zahradních procházkách s oblibou krmí jeleny nebo vodní ptactvo v jezírkách.

O páté hodině přichází na řadu každodenní siesta, kdy čerpá energii do další práce. Společnost mu přitom dělají nejlepší kubánské doutníky (ještě po osmdesátce jich zvládl deset denně) a whisky či brandy.

Odpočívá různě, například v mládí rád hraje pólo, v letech 1915–1955 maluje. Nepostrádá talent, a proto během svého života vytvoří stovky barevných olejomaleb, které podepisuje iniciálami WSC.

Na návštěvě v Normandii u svých vojáků. Churchill v sobě nezapře požitkáře.

Okno svítí celou noc

Následuje v 18.00 hodin bohatá večeře. I tentokrát je výběr jídla na jeho ženě, které Winston něžně říká Cat (kočka) a svým dětem (tři dcery a syn) potom koťata. Tentokrát Clementina zvolí další z jeho oblíbených jídel.

Telecí (může být také vepřový) mozeček smíchaný se sýrem a upečený jako placka. Servíruje se s vařenými bramborami a čerstvým zeleninovým salátem. Opět popíjí víno. V kině se podívá na nějaký film a pak se pouští do práce.

Někdy stráví úřadováním skoro celou noc. Není výjimkou, když jeho okno svítí až do čtyř hodin do rána. Teprve potom uléhá do postele.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
Podivuhodný osud vrchu Vladař: Za tajemstvími české stolové hory
enigmaplus.cz

Podivuhodný osud vrchu Vladař:...

Tajemný vrch Vladař leží asi 20 km východně od...
Diamant Naděje: Je nejdražší šperk na světě prokletý?
enigmaplus.cz

Diamant Naděje: Je nejdražší...

Představují přepych a bohatství. Některé z...
Sandra Pogodová – Divoká lvice se nevdala
nasehvezdy.cz

Sandra Pogodová –...

Je mnohem hezčí než v televizi, úspěšná,...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Svatošský dětský ráj
epochanacestach.cz

Svatošský dětský ráj

Označení „dětský ráj“ nemá...
Český fotograf prý poblíž skotského hřbitova vyfotil ducha
enigmaplus.cz

Český fotograf prý poblíž...

Na sociální síti Reddit se vloni objevil snímek...
Bakterie v ústech nejen na obtíž
21stoleti.cz

Bakterie v ústech nejen na...

Pojem bakterie je vnímán obecně spíše negativně,...
Vánoční edice Hennessy Very Special
iluxus.cz

Vánoční edice Hennessy Very...

Značka prémiového koňaku Hennessy odhaluje u...
Vydá Bennu svá tajemství?
21stoleti.cz

Vydá Bennu svá tajemství?

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Hvězdný vesmírný odběr: NASA vzala „stěr“ planetce Bennu
epochalnisvet.cz

Hvězdný vesmírný odběr: NASA...

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Těstovinový salát s kuřecím masem
nasehvezdy.cz

Těstovinový salát s kuřecím...

Těstovinový salát je také skvělý způsob, jak...