Silent Spring, jedna z knih, které stály za vznikem hnutí pro ochranu životního prostředí. Ještě dnes ale existují lidé, kteří upozorňují na zkreslené informace v ní a na její negativní dopad na lidstvo.
Největším dopadem knihy, kterou vydala kontroverzní americká bioložka Rachel Carsonová v roce 1962, bylo zakázání používání DDT (jedu zabíjejícího hmyz). Carsonová totiž upozornila na jeho rizika:
DDT se hromadí v tělech hmyzu a ptáků, což vede k jejich neplodnosti či dokonce smrti. Ostatně název knihy je právě odvozen od možného dopadu používání DDT – tiché jaro bez ptačího cvrlikání. Zbytky DDT se pak ukládají do půdy, obětí se tedy může nakonec stát i člověk.
Miliony mrtvých?
Odpůrci knihy ale upozorňují na to, že zákaz DDT měl ještě horší dopad než jeho účinky: „Během několika let stoupl počet případů malárie až na stonásobek.
Odhaduje se, že za posledních 40 let padlo na vrub neoprávněných obav (z DDT) podložených špatně interpretovanými důkazy 60 až 80 milionů lidských životů, v převážné většině dětí,“ tvrdí například Tony Trewavas z University of Edinburgh.
I z toho důvodu mnozí přirovnávají Silent Spring ke knize Mein Kampf nacistického diktátora Adolfa Hitlera.