Skip to content

Vikingové: Skvělí mořeplavci i sexy ženy

Vikingové jsou dnes vnímání jako nelítostní a krutí bojovníci, kteří s oblibou loupili a rabovali. Vikinská kultura však byla mnohem košatější. Její příslušníci byli zdatní cestovatelé, mořeplavci, obchodníci i řemeslníci.

Pravdou je, že Vikingové skutečně rabovali, zabíjeli a sloužili jako žoldnéři v mnoha evropských vojscích. Zároveň však byli schopni postavit suverénně nejmodernější lodi své doby. Navzdory běžným představám o této kultuře Vikingové vytvořili vyspělou civilizaci, popřípadě se přizpůsobili životu na mnoha místech, která obsadili.

Na Islandu a v Grónsku vytvořili čistě vikinské společnosti, v Irsku a ve Skotsku splynuli s Kelty, v Rusku se Slovany a i ve Francii se adaptovali rychlým tempem.

2
Navzdory běžným představám o této kultuře Vikingové vytvořili vyspělou civilizaci.

Není bez zajímavosti, že mezi Vikingy muži rozhodně nebyli dominantním pohlavím, velmi silné postavení zde měly i ženy. Ztratily je až tehdy, když tuto severskou civilizaci pohltilo začátkem 2. tisíciletí křesťanství a ona opustila uctívání bohů Odina a Thóra.

Víkingské ženy se strojily provokativně, zbožňovaly živé barvy, hedvábné stuhy a blyštivé střípky zrcátek. Strach mezi ostatními Evropany působili Vikingové i svou výškou, která dosahovala průměrně 175 centimetrů, což bylo o 10 až 15 centimetrů více než u jiných evropských národů.

3
Ženy měly ve vikingské společnosti silné postavení.

Naprostým nesmyslem však je, že by si kdy nějaký Viking nasadil na hlavu přilbu s rohy. Tak si Vikingy představoval německý skladatel Richard Wagner. Na objevených dobových kamenných rytinách archeologové nic takového nenašli a ani jiné nálezy tuto domněnku nepotvrzují.

Bylo by to v bitvách totiž naprosto nevhodné a nepraktické… Jedním z nejdůležitějších archeologických nálezů z vikinské éry je tzv. Thórovo kladivo. Bohatě zdobený amulet byl objeven ve švédské provincii Skåne.

Znázorňuje zbraň, kterou vládne bůh hromu Thór. Ta měla chránit před zlými démony. Amulet zřejmě plnil podobnou funkci pro svého majitele. Svým charakterem se podobá křesťanskému kříži a podle odborníků je možné, že se autor amuletu snažil kříž napodobit.

4
Lodě Vikingů byly na svou dobu technickým zázrakem.

Mezi další významné archeologické objevy z vikinské éry patří plně dochovaný hrob vikinského bojovníka uloženého v pohřební lodi ve Skotsku. Nalezené předměty naznačují, že zde byl před více než 100 lety pochován vysoce postavený válečník.

Při stavbě olympijských sportovišť v Londýně byl nalezen hromadný hrob padesátky popravených vikinských nájezdníků. A ve středověkém obranném valu Danewerk na jižní hranici Dánska archeologové objevili legendární bránu Wieglesdor, která byla označována jako brána do Skandinávie.

Některé věci bývají považovány jen za legendy, ovšem postupem času se ukáže, že jejich existence je reálná. Už staré severské ságy hovořily o takzvaných slunečních kamenech, které při neznalosti kompasu vikinští plavci zdvihali do výšky a určovali s jejich pomocí svou pozici.

Dlouho se mělo za to, že se jednalo jen o barvité historky vikinských vypravěčů. Až současná věda zjistila, že tyto kameny skutečně existovaly.

5
Thórovo kladivo.

Vikingové sice byli zkušení mořeplavci a dobří astronomové, přesto se jim při jejich cestách podobné kameny hodily. Oním bájným kamenem je islandský živec. Ten se ukázal jako dobrý polarizátor, a mohl se tedy stát základním materiálem pro tajemný sluneční kámen Vikingů.

Tento nerost může být snadno opracován do kosočtverečného tvaru, jehož je k polarizaci zapotřebí. Krystal má vlastnost depolarizovat sluneční světlo, tedy filtrovat je odlišně podle způsobu, jak je kámen orientován.

Když Vikingové sledovali světlo přes krystal, nemohli si nevšimnout dvou různých svazků paprsků. Jeden byl běžný a druhý depolarizovaný. Když poté otáčeli kamenem, v jednu chvíli získali naprosto stejnou intenzitu u obou svazků.

V ten okamžik krystal ukazoval přímo ke Slunci. I tato orientační pomůcka vikinským mořeplavcům pomohla doplout až ke břehům Severní Ameriky.

Foto: mainlymanx, thyra10.wordpress, girlswithguns, pinterest
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
enigmaplus.cz

Ohnivý poltergeist z Vietnamu:...

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších...
Proč si jdou obě moderátorky po krku?
nasehvezdy.cz

Proč si jdou obě...

Jen krása ke štěstí...
Svědectví o španělských galeonách uprostřed pouště
enigmaplus.cz

Svědectví o španělských...

Představte si, že se plahočíte pouští na...
Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Dron! Užitečný pomocník, či nebezpečná zbraň?
epochalnisvet.cz

Dron! Užitečný pomocník, či...

Letadla bez posádky, která je možno řídit...
Nikdy jsem nechtěla děti
skutecnepribehy.cz

Nikdy jsem nechtěla děti

Dnes už není tak divné,...
Bára Nesvadbová zářila na charitativní večeři ve špercích ALO diamonds
iluxus.cz

Bára Nesvadbová zářila na...

Bára Nesvadbová je známá nejen jako...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...