Domů     Šílené nápady na využití „atomovky“, které naštěstí nebyly realizovány
Šílené nápady na využití „atomovky“, které naštěstí nebyly realizovány

Především v 50. letech 20. století, jakési zlaté éře jaderných pokusů, vznikaly nejrůznější nápady na to, jak by se jaderná energie dala využít i jinak než k ničení.

Nápady to však byly vskutku podivné a my můžeme být jen rádi, že k jejich uskutečnění nikdy nedošlo. O co se chtěli vědci pokusit?

Těžba ropy a zemního plynu

Ve Spojených státech vznikl program Plowshare, který se měl zabývat mírovým využitím jaderné energie. Ambice projektu byly velké, jedním z jeho plánovaných přínosů měla být těžba ropy a zemního plynu či snadný přístup k těžbě nerostných surovin.

První jaderný výbuch (test Rio Blanco) k získání zemního plynu proběhl v roce 1973 v Coloradu pod Fawn Creek. Zahrnoval tři detonace v různých hloubkách.

Bohužel se tři výbuchové dutiny nepropojily dle očekávání, získaný plyn byl navíc silně radioaktivní, a tudíž nepoužitelný.

Program Plowhare kvůli detonaci nevyšel.
Program Plowhare kvůli detonaci nevyšel.

Nenávratná investice

Do roku 1974 bylo i tak do projektu získání zemního plynu jadernými výbuchy investováno asi 82 milionů dolarů, přičemž odhady ukazovaly, že i po 25 letech této těžby by návratnost investice byla mezi 15 a 40 %.

Podobná situace se týkala také získávání ropy v rámci projektu Culdron. Exploze měly ropu zahřát, aby byla lépe těžitelná. K realizaci projektu však kvůli odporu veřejnosti nikdy nedošlo.

Projekt Plowshare byl v tichosti ukončen roku 1977.
Projekt Plowshare byl v tichosti ukončen roku 1977.

Širší Panamský průplav

Dalším z navrhovaných využití síly jádra v rámci projektu Plowshare bylo rozšíření Panamského průplavu, který budovali Francouzi mezi roky 1880 a 1889, dokončen byl pak právě Američany mezi roky 1901 a 1914. Až do roku 1995 byl proto výsostným územím USA. Řízené jaderné exploze jej měly prohloubit a rozšířit, aby byl přístupný i pro největší super tankery.

Plán ale narazil na nutnost upravit plavební komory na obou stranách kanálu.

Jako ještě ambicióznější byla navržena varianta takzvaného Pan-atomového kanálu skrz Nikaraguu, která by propojila Atlantský a Tichý oceán na úrovni mořské hladiny bez nutnosti použití plavebních komor. Opět měl být „vykopán“ za použití jaderných výbuchů.

Jaderné výbuchy měly prohloubit a rozšířit panamský průplav.
Jaderné výbuchy měly prohloubit a rozšířit panamský průplav.

Americká superdálnice i umělý přístav

Pod hlavičkou Projektu Carryall pak vznikla seriózní studie o využití energie 22 jaderných výbuchů k vytvoření obřího dálničního a železničního koridoru přes horský masiv v Kalifornii.

Jiný návrh počítal s vytvořením podzemních kolektorů vody v Arizoně či plánoval projekt pro vodní dopravu v Sacramentu v Kalifornii. V rámci projektu Chariot chtěli Američané využít pět vodíkových bomb k vytvoření umělého přístavu na mysu Thompson na Aljašce.

Z obav o domorodé obyvatelstvo a návratnost investice od něj bylo nakonec upuštěno.

Studie předpokládala, že výbuchy vytvoří dálniční a železniční koridor.
Studie předpokládala, že výbuchy vytvoří dálniční a železniční koridor.

Ostřelování Měsíce

V rámci tzv. studené války se USA a SSSR snažily všemožně zastrašit nepřítele. Američané chtěli Rusy oslnit výbuchem atomové bomby na Měsíci, viditelným ze Země. Vznikl tak projekt s názvem A119, který plánoval vyslání rakety s jadernou náloží k Měsíci.

Ambiciózní plán, který reagoval na vyslání sovětské umělé družice Sputnik na oběžnou dráhu Země, se nakonec nerealizoval a USA jeho existenci vehementně popíraly až do roku 2012, kdy o něm promluvil fyzik Leonard Reiffel, který za jeho vypracováním v minulosti stál.

Američané chtěli oslnit atomovým výbuchem na Měsíci.
Američané chtěli oslnit atomovým výbuchem na Měsíci.

Strach z radioaktivity a odpor veřejnosti

Američany od uskutečnění plánu odrazovala rizika spojená se zamořením povrchu Měsíce radioaktivními látkami, stejně jako odpor veřejnosti. Svůj plán na ostřelování Měsíce ovšem měli i Sověti.

Nesl označení E-4 a vypracoval ho jaderný fyzik Jakov Borisovič Zeldovič. Dokonce vznikla i maketa rakety, která měla nukleární nálož na Měsíc dopravit.

Od realizace Rusy odradila stejná rizika jako Američany, proto se mezi velmocemi následně rozhořel boj o dobytí vesmíru prostřednictvím vysílání astronautů.

Američané se báli zamoření radioaktivitou.
Američané se báli zamoření radioaktivitou.

Přesun planet sluneční soustavy

Už v roce 1948 hovořil Fritz Zwicky (1898–1974), švýcarský astronom působící na Kalifornském technologickém institutu, přednášek o tom, že by se energie z jádra dala využít k přesunu planet uvnitř naší solární soustavy.

Chtěl Venuši posunout dál od Slunce a Mars naopak blíže, aby na těchto planetách vznikly příhodné podmínky pro život, jaké jsou na Zemi. Opakované ostřelování těchto planet by pak podle něj mělo vést rovněž k vytvoření vhodných atmosfér.

Astronom chtěl na jiných planetách vytvořit podmínky por život.
Astronom chtěl na jiných planetách vytvořit podmínky por život.

Obří kosmická loď z planet

Ještě dále ve svých myšlenkách zašel, když plánoval, že by celá naše sluneční soustava mohla fungovat jako obří kosmická loď, která by cestovala k dalším hvězdám.

Energii by získávala ostřelováním Slunce, čímž by vznikaly asymetrické fúzní exploze, měnící dráhu celého Slunce. To by za sebou následně „táhlo“ i všechny planety. Měl za to, že by díky tomu mohlo lidstvo dosáhnout hvězdy Alfa Centauri již za 2500 let.

Zwicky se přitom do historie astronomie pozitivně zapsal například odvozením existence temné hmoty.

Pohon pro kosmickou loď

S využitím jaderné energie pro pohánění kosmických lodí zase počítal projekt Orion. Tento americký projekt na průzkum sluneční soustavy běžel od roku 1957 do roku 1964 v režimu přísného utajení.

V jeho rámci měla být vytvořena obří plavidla o průměru přesahujícím 40 metrů pro desítky až stovky pasažérů.

Ta měla startovat ze Země, ale nakonec se kvůli jaderné bezpečnosti přešlo k variantě, že by tyto lodě startovaly z kosmu, kam by je vynesly běžné rakety, jakou byl Saturn V a jeho uvažované dokonalejší varianty.

Oriony se stovkami pasažérů na palubě měly být schopny dosáhnout až 10 % rychlosti světla.

Orion mě dosáhnout až 10 % rychlosti světla.
Orion mě dosáhnout až 10 % rychlosti světla.

540 náloží na jediné lodi

Pohon by obstarávaly malé jaderné nálože odpalované přímo za lodí. Záď lodě by přitom byla chráněna speciálním štítem, který by zachytil energii jaderného výbuchu a přeměnil ji na dopředný pohyb rakety. Současně by sloužil i jako radiační štít pro posádku.

I nejmenší z uvažovaných lodí měla nést 540 náloží. Projekt byl nakonec ukončen kvůli mezinárodním smlouvám, které zakazovaly provoz jaderných technologií v kosmu, i z důvodu nedostatku peněz. Zbyla po něm jen technická dokumentace a několik experimentálních modelů.

Bombardování hurikánu

S dalším smělým plánem na využití jaderné bomby přišel roku 1959 meteorolog Jack W. Reed, který svůj nápad předložil na meteorologické konferenci.

Dle jeho teorie měl horký vzduch uvolněný při výbuchu jaderné bomby přímo v oku hurikánu, kterou by tam dle Reeda lépe dopravila ponorka než bombardér, mohl nahradit cirkulaci chladnějšího vzduchu a tím bouři zpomalit či zastavit.

V roce 1959 chtěli bombardovat i hurikán.
V roce 1959 chtěli bombardovat i hurikán.

Vzduchem šířená radioaktivita

Problém je ovšem v tom, že plně vyvinutý hurikán uvolňuje každých 20 minut energii ekvivalentní s 10 megatunovou jadernou bombou. Síla bomby svržené na Hirošimu byla jen 16 kilotun. Na zastavení hurikánu by tak bylo potřeba více než jediné jaderné bomby.

Nehledě na fakt, že poté by se součástí hurikánu stal i radioaktivní materiál, který by se do zastavení hurikánu šířil vzduchem.

Ochrana před asteroidem

Ve sci-fi literatuře oblíbené ničení asteroidů ohrožujících Zemi pomocí jaderných výbuchů za sebou má i vědecké zkoumání.

Seriózními návrhy na sestrojení rakety schopné zasáhnout přilétající asteroid se zabýval po skončení 2. světové války například David Dearborn z Národní laboratoře Lawrence Livermora v Kalifornii.

Studie publikovaná NASA v roce 2006 rozebírala možnosti, jak použít existující jaderné hlavice z výzbroje USA ke zničení přilétajícího vesmírného objektu.

Projekt proti asteroidu vznikla už po 2. světové válce.
Projekt proti asteroidu vznikla už po 2. světové válce.

Jak objevit hrozbu?

Dle závěrů studie je jaderný výbuch dodnes jedinou známou technologií schopnou zničit nebo změnit dráhu objektu pohybujícího se vysokou rychlostí ve vesmíru.

Největším problém však není doprava a navedení jaderné nálože, ale samotné objevení přilétajícího asteroidu. Drtivou většinu podobných objektů jsme schopni identifikovat až minou Zemi směrem ke Slunci.

Pokud přilétají z temných hlubin vesmíru, jsou prakticky neviditelné a o jejich odhalení rozhoduje pouze náhoda.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
reklama
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
svět zločinu
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.