Domů     Sibiřský husky: Houževnatý nezmar s krásnýma očima
Sibiřský husky: Houževnatý nezmar s krásnýma očima

Když na počátku 20. století dorazí ze Sibiře na Aljašku, velký dojem neudělají. Zdejší obyvatelé se na relativně drobné psy v sáňových postrojích dívají posměšně a s nedůvěrou. Jsou v této roli zvyklí na velká a statná plemena. Ale „sibiřské krysy“, jak je posměšně překřtí, jim brzy ukážou jejich omyl.

Psi plemene sibiřský husky jsou známí jako vynikající sáňoví psi a věrní přátelé člověka. Proslulí jsou však také modrou barvou svých očí. Vědci se v nedávné studii zaměřili na to, jak ke svému fascinujícímu pohledu přišli.

Rozsah studie byl značný, testy DNA prošlo více než 6 000 psů. Podle jejích výsledků se zdá, že modré oči psů plemene sibiřský husky jsou spojeny se zdvojením na chromozomu 18 u genu ALX4, který hraje důležitou roli při vývoji očí u savců.

Vědci se proto domnívají, že tato genetická změna může být zodpovědná za modrou barvu očí nejen u tohoto psího plemene, ale i u jiných, například u australských ovčáků.

Není modrá jako modrá

Zároveň se však zdá, že tato mutace není jediným faktorem, ovlivňujícím barvu očí. Oči některých psů, u kterých se prokázala, totiž nebyly modré.

Výzkumníci věří, že další studie v této oblasti povedou k dokonalejšímu pochopení mechanismů, způsobující modrou barvu očí u psů. Nejsou přitom vyloučeny další genetické faktory stejně, jako možný vliv životního prostředí.

Autoři „psí“ studie tvrdí, že jejich výzkum je zatím nejrozsáhlejším podobným zkoumáním zvířecí DNA a současně největší studií, zaměřenou na psí genom. Poprvé bylo také využito způsobu získávání vzorků a informací pomocí online průzkumu.

Majitelé psů odebrali zvířatům vzorky slin a předali je k hromadnému testování. Zároveň vyplnili formuláře na internetu a nahráli fotografie svých čtyřnohých přátel.

Štěně sibiřského huskyho s typickýma modrýma očima si užívá hry v přírodě.
Štěně sibiřského huskyho s typickýma modrýma očima si užívá hry v přírodě.

Už od pravěku

Historie plemene sibiřský husky je přitom velmi zajímavá. Pochází ze Sibiře z Čukotského poloostrova. Už v pravěku si ho zde vyšlechtí zdejší obyvatelé – Čukčové, kteří potřebují spolehlivého pomocníka pro život v nehostinných končinách.

Původně slouží především jako tažné zvíře, později je využíván také k lovu. Počátkem 20.století se dostane na americké území. Zde se rychlí a vytrvalí psi brzy stávají hrdiny závodů psích spřežení.

V té době nejvýznamnější tamní chovatel plemene sibiřský husky Leonhard Seppala (1877-1967) se pravidelně účastní podobných soutěží od roku 1909 do poloviny 20.let.

Není neobvyklé, že tito psi mají jedno oko hnědé a druhé modré.
Není neobvyklé, že tito psi mají jedno oko hnědé a druhé modré.

Hrdina Balto

V roce 1925 se tito psi stanou celonárodními hrdiny díky události, kdy zhruba 150 sáňových psů a 20 statečných mužů urazí během necelých 6 dní trasu dlouhou téměř 1100 kilometrů, aby dovezli sérum proti záškrtu do malého aljašského městečka Nome.

Zachrání tak obyvatele celé této oblasti před epidemií, která se zde začíná rozvíjet. Řidiči saní i jejich psi se pak objevují v médiích po celých Spojených státech a dostává se jim zasloužených ovací.

Balto (1919-1933), vedoucí pes sáňového spřežení na konečném úseku do Nome se stává slavnou psí osobností a jeho sochy jsou dnes oblíbenou turistickou atrakcí v newyorském Central Parku a v centru města Anchorage na Aljašce.

V roce 1995 se jeho životní příběh stává předlohou pro natočení animovaného filmu.

Hrdina Balto ve chvíli odpočinku.
Hrdina Balto ve chvíli odpočinku.

Připraveni na těžké podmínky

Během 2.světové války je sibiřský husky využíván zejména k záchranným a pátracím účelům. Dnes je hlavně kamarádem s velkým srdcem, členem rodiny a oblíbeným plemenem pro závody psích spřežení. Své zvláštní jméno získal díky zkomolené přezdívce Eskymáků.

Středně velký, hbitý a zdatný pes dorůstá výšky mezi 53 a 61 centimetry v kohoutku a váží mezi 20 a 27 kilogramy, výška u fen se pohybuje zhruba od 51 do 57 centimetrů a váha dosahuje od 16 do 23 kilogramů.

Jejich srst se skládá ze dvou vrstev, husté podsady a svrchní vrstvy rovných chlupů. Může mít různé barvy, od černé přes černobílou, šedobílou, hnědou a další odstíny až k čistě bílé, nejčastějším zbarvením jsou barevné dvojkombinace.

Neprávem se zapomíná na psa jménem Togo, který byl vedoucím psem ve spřežení, které urazilo nejdelší úsek při cestě do Nome (přes 500 kilometrů). Na fotografii s Leonhardem Seppalou.
Neprávem se zapomíná na psa jménem Togo, který byl vedoucím psem ve spřežení, které urazilo nejdelší úsek při cestě do Nome (přes 500 kilometrů). Na fotografii s Leonhardem Seppalou.

Spousta energie

Huňatý ocas slouží jako zdroj tepla, v chladu se zvířata schoulí do klubka a často si jím přikrývají tvář a čenich, aby se zahřáli. Srst se nachází i na tlapkách mezi polštářky, pomáhá psům vzdorovat zimě a snáze se pohybovat na sněhu.

Barva očí je hnědá nebo modrá, někteří jedinci mají každé oko jiné barvy (hnědá a modrá).

Mohou se u nich projevovat lovecké instinkty, které mají zakódovány z dob, kdy je Čukčové nechávali přes léto volně se pohybovat v okolí vesnic, aby si sami lovem obstarali potravu. Jsou rovněž velmi společenští a mají rádi blízkost lidí.

Jejich povaha je vlídná a přátelská, netrpí však přehnanou podezíravostí ani vůči cizím lidem, proto se příliš nehodí jako hlídací psi. Jsou to ale stvoření plná energie a je jim třeba dopřát dostatek pohybu a výcvik. Dožívají se průměrně 12 až 14 let.

Foto: www.australiandoglover.com, www.youtube.com, www.dogscatspets.org, www.the-scientist.com, www.animalwised.com,
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi