Domů     Shnilé léto 1858: Velký zápach terorizuje Londýn
Shnilé léto 1858: Velký zápach terorizuje Londýn
7.9.2021

Rozpálenými ulicemi britské metropole se line ohavný puch. Temže je plná hnijícího jídla, odpadu ze záchodů, zvířecích i lidských mrtvol. Lidé si k obličeji pevně tisknou kapesníky, žaludky se jim obracejí naruby i na míle daleko od řeky. Královna ruší výletní plavbu, parlament se chce z města raději odstěhovat…

Je polovina 19. století a Britské impérium právě pod korunou královny Viktorie (1819–1901) prožívá období prosperity a průmyslových inovací.

Londýn se však v té době potýká s jedním nepříjemným problémem – s rostoucí populací se zvyšuje i každodenní produkce splašků, které obyvatele sužují svým úporným zápachem.

Snazší ignorovat

Politici komplikovaný stav již po nějakou dobu úspěšně ignorují, aby si nemuseli lámat hlavu s hledáním účinného řešení.

Palčivá situace vrcholí s příchodem léta roku 1858. Během června začnou teploty v britské metropoli šplhat nad 30 °C a v dalších týdnech stoupají ještě výš.

O klimatizaci si Londýňané samozřejmě mohou nechat jen zdát, stejně jako o účinném způsobu chlazení jídla, které se rychle kazí.

To však není nic s problémem kolosálních rozměrů v podobě absence moderního kanalizačního systému – ještě předtím, než splašky stihnou odtéct do řeky Temže, se odporný zápach neúprosně šíří ulicemi města.

Ve vodách Temže se to hemží zvířecími i lidskými mrtvolami, smrt je cítit celým městem. (Foto: Punch Magazine / Creative Commons)
Ve vodách Temže se to hemží zvířecími i lidskými mrtvolami, smrt je cítit celým městem. (Foto: Punch Magazine / Creative Commons)

Semeniště smrtících chorob

Do svízelné situace Londýn paradoxně dostane nejnovější technická vymoženost – splachovací toaleta, jejíž pohodlí začnou střední a vyšší vrstvy s nadšením využívat.

Středověké stoky ale na takový nápor odpadní vody nejsou připraveny, jímky se plní závratnou rychlostí a zaplavují ulice.

Kromě toho se nacházejí v příliš těsné blízkosti studní s pitnou a užitkovou vodou, kterou kontaminují a šíří tak epidemii cholery, břišního a skvrnitého tyfu.

Temže je zamořená a špinavá, kromě odpadu ze záchodů a zbytků hnijícího jídla v ní končí i lidské mrtvoly – podél jejího toku ještě není vybudováno nábřeží, a tak není neobvyklé, že do něj někdo nedopatřením spadne. A policie se s vytahováním těl na pevninu nenamáhá.

Konec vznešených řečí!

Lidé, kteří si před opuštěním svého obydlí zapomenou zakrýt dýchací cesty, často neudrží obsah žaludku na svém místě. Parlament dokonce uvažuje o stěhování z města.

Výletní plavbu po vodách Temže si toho léta naplánuje i samotná královna Viktorie s chotěm, princem Albertem Sasko-Kobursko-Gothajským (1819–1861).

Přestože je vybavena navoněným kapesníkem, který si nepřetržitě tiskne k obličeji, v naprostém znechucení opouští palubu lodi po pouhých několika minutách a vrací se zpět do Buckinghamského paláce. „Konec vznešených řečí – smrdí to.

A kdokoli se toho smradu jednou nadechne, už nikdy na něj nezapomene,“ hlásají dobové noviny City Press.

Kontaminovaná voda šíří epidemii cholery, břišního a skvrnitého tyfu. (Foto: William Heath / Creative Commons)
Kontaminovaná voda šíří epidemii cholery, břišního a skvrnitého tyfu. (Foto: William Heath / Creative Commons)

Poslední kapka

Spojitost mezi znečištěním pitné vody a rozvojem cholery se lékaři Johnu Snowovi (1813–1858) podaří objevit již roku 1854, až do jeho smrti mu ale nikdo nevěří – podle obecně rozšířené teorie se nemoc přenáší zkaženým vzduchem.

Neúnosné životní podmínky léta 1858, období, které se do dějin zapíše jako „Velký zápach“, ale parlament konečně přimějí jednat – poslanci obratem schvalují zákon o výstavbě nové kanalizace!

Revolučního projektu se zhostí inženýr Joseph Bazalgette (1819–1891), který začne budovat 720 kilometrů dlouhou centrální kanalizační spojku, na kterou se pod ulicemi města připojí asi 21 000 kilometrů kanalizačních stok.

Hrdá rekordmanka

Všudypřítomný zápach se postupně začíná vytrácet, stejně jako cholera, která je díky o poznání čistší pitné vodě a celkově se zlepšujícím hygienickým podmínkám nakonec vymýcena.

Bazalgettův viktoriánský kanalizační systém funguje dodnes (musí se ale samozřejmě neustále rekonstruovat a rozšiřovat) a Temže je považována za nejčistší hlavním městem protékající řeku na celém světě!

Londýn spasí až vybudování tisíce kilometrů dlouhé sítě kanalizačních stok. (Foto: Wellcome Images / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Londýn spasí až vybudování tisíce kilometrů dlouhé sítě kanalizačních stok. (Foto: Wellcome Images / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org, unsplash.com Titulka (Foto: Eva Dang / Unsplash)
Související články
Historie
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Historie
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
Historie
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
Historie
Vratislav II.: Císař se odměňuje českou korunou za spojenectví
Před bazilikou sv. Víta se tlačí davy lidí. Mnozí přišli z velké dálky. Všichni chtějí být svědky toho, jak arcibiskup, úplně poprvé v českých zemích, slavnostně uloží na hlavu knížete blyštící se královskou korunu. Na poslední přání svého otce nejstarší Přemyslovec Spytihněv II. (1031–1061) nedbá. Bratři si prý mají rozdělit Moravu, zatím co on bude pánem českého […]
reklama
svět zločinu
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
Brutální epileptik v opilosti skalpuje svého spolubydlícího
Opilecká hádka se zvrtne a muži přistane na tváři facka. To se ještě nikdy nestalo. A ani nestane, o to už se postará. O pár okamžiků později stojí v kaluži karmínové krve a na zemi leží zohavená mrtvola – skalpovaná a udupaná. Není nad víkend na venkově. I mnozí z nejzatvrzelejších Pražanů jezdí ve volné […]
Odhalená noční můra: Sériového vraha Miroslava Stehlíka dostihla spravedlnost
Případ sériového vraha Miroslava Stehlíka, který v 80. letech terorizoval Prahu. Díky odvaze jedné z jeho obětí a důkladné práci vyšetřovatelů byl dopaden a odsouzen k trestu smrti. Osudnou se mu stane dávná školní fotografie Píše se 31. srpna 1983, když Stehlík ve Strašnicích napadne Evu Č. (28). Pod obvyklou pohrůžkou použití ostré zbraně ji […]
Charles Whitman a jeho lov na lidi: Příběh jednoho z nejhorších masakrů v americké historii
Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, proměnil věž texaské univerzity v pevnost. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Jeho čin dodnes zůstává jednou z nejtemnějších kapitol amerických dějin. Krvavá mise se rozbíhá naplno O chvíli později se zabiják střetne s mladým párem, Cheryl Bottsovou a Donem Waldenem. Jejich vzpomínky na panorama města okamžitě vyblednou […]
reklama
zajímavosti
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz