Mobilní telefony se v dnešní době staly běžnou součástí pracovního i sokromého života drtivé většiny lidí. Jak ale ovlivňují partnerské vztahy a seznamování a jak se změnil styl komunikace oproti době, kdy ještě lidé více komunikovali takříkajíc face to face?
To zjišťoval zářijový průzkum agentury Ipsos, jehož se zúčastnilo 525 respondentů ve věkovém rozpětí 15-35 let z celé České republiky.
Z výsledků průzkumu vyplývá, že téměř polovina mladých lidí alespoň jednou navázala partnerský vztah online.
Zatímco středoškoláci někoho „sbalili“ online pouze v 35% případech, mezi mladými pracujícími má zkušenost se vztahem navázaným online každý druhý člověk.
Průzkum dále ukázal, že při navazování vztahů drtivá většina lidí nejprve poznává svůj protějšek online. Buď si několik týdnů vyměňují zprávy (53%), nebo si alespoň několikrát napíší a delší dobu se domlouvají na společné schůzce (31%).
Pouze 15% mladých chce nový objev nejprve osobně poznat a teprve poté si dopisovat.
Skoro 70% mladých si myslí, že by následný online kontakt měl proběhnout do 24 hodin po první schůzce a podle dvou třetin lidí je jedno, zda kontakt po prvním rande naváže spíše muž nebo žena.
Více než polovina párů také uvedla, že je na začátku vztahu v kontaktu se svým partnerem či partnerkou více než 10krát denně. Třetina teenagerů pak komunikuje se svým objevem více než 30krát denně, přičemž častěji to uvedly ženy.
Skrze psaní na Messengeru, volání nebo SMS si dnes lidé poprvé vyznávají lásku, flirtují nebo se rozcházejí. Pokud vztah vydrží déle než první rande, může snadno přerůst v něco vážnějšího.
Necelá třetina mladých lidí dostala přes mobil návrh k vážnému chození, 6% mladých dostalo přes mobil žádost o ruku a 13% se přes mobil dozvědělo o tom, že čekají potomka. A jak jste na tom vy? Napište nám prosím své zkušenosti do komentářů.