Z polské Gdyně vyrazila německá loď. Mířila do německého Kielu. Na palubě měla mít 6050 pasažérů, počet byl ale navýšen na 10 582 lidí. Bohužel…
Na palubě byli jak vojáci, tak před Rudou armádou prchající Prusové. Německá osobní loď Wilhelm Gustloff, pojmenovaná po zavražděném šéfovi švýcarské NSDAP, neměla do cíle doplout. Gustloff se během války proměnil v plovoucí lazaret.
Na svou poslední plavbu ale vyrazil jako kasárenská loď. Na palubě měl sice protiletadlová děla, ale jeho zkáza měla přijít z úplně jiné strany – z vody. Sovětská ponorka S-13 rozehrála s plavidlem nerovnou partii. Její torpéda našla bezchybně cíl.
„První šlo pod kormidlo, druhé prorazilo rekreační bazén a třetí vyhodilo do vzduchu strojovnu,“ líčil zkázu luxusní lodi Karl Hoffman. Měl štěstí, přežil. Německá loď se zhoupla na pravobok. Uvnitř vypukl chaos.
Na chvíli se zdálo, že zásahy přežije – ale opak byl pravdou. Gigant se začal potápět. Za 50 minut se nad Wilhelmem Gustloffem zavře vodní hladina. V ledové náruči oceánu skončí životy 9343 lidí. Zahyne tu šestinásobek lidí, kteří nepřežili tragédii Titaniku roku 1912!
Svět byl otřesen. Vždyť na lodi zahynulo při nejčernějším odhadu až 3000 dětí! Nejvíce topících se podařilo zachránit torpédoborci T 36, asi 563 lidí, nezahálela ani minolovka Löwe, která spasila 472 životů.
Právě ta tvořila jediný, zcela nedostatečný doprovod, který Gustloff měl. Chyb na straně Německa však bylo mnohem více. Loď se plavila skrze ponorkové trasy, svůj konec tak jen uspíšila. Na palubě navíc rozkazovali hned čtyři kapitáni.
A navíc – záchranné vybavení Gustloff podcenil podobně jako kdysi údajně nepotopitelný Titanic.
Jen rok po potopení lodi se vynořila i zajímavá konspirační teorie. Podle ní převážel Wilhelm Gustloff desky ze ztracené Jantarové komnaty! Toto podezření podpírají hned dvě skutečnosti:
Svědci shodně vypověděli, že na loď před vyplutím Němci nakládali velké boxy s neznámým obsahem. O tom, zda se v podpalubí poklad přece jen nenachází, se samozřejmě brzy přijeli přesvědčit i potápěči.
K jejich překvapení však do ocelového trupu lodi zela v místě, kde by se údajné jantarové desky mohly nacházet, jen vyříznutá díra!