Domů     Sériový vrah Svatoslav Štěpánek: Oficiálně zabil tři lidi a další dva se usmrtit pokusil!
Sériový vrah Svatoslav Štěpánek: Oficiálně zabil tři lidi a další dva se usmrtit pokusil!
14.9.2018

Nohy bezvládně visí v propadlišti. Exekuce byla vykonána. Dozorci z pankrácké věznice pozorují povadlé tělo nebezpečného zabijáka. Tiše se houpe na oprátce. Jeho životní cesta se uzavřela. Než ho soud donutil zaplatit cenu nejvyšší, surově zamordoval několik obětí.

Svatoslav Štěpánek se poprvé nadechne ještě předtím, než planeta vzplane v prvním světovém konfliktu, konkrétně 25. prosince 1911. Nedlouho před rozpoutáním toho druhého mu smyčka na konci provazu zlomí vaz.

Je popraven 8. listopadu 1938. Do české historie vstoupí jako brutální sériový vrah, který oficiálně zabil tři lidi a další dva se usmrtit pokusil.

Problémy jsou s ním odmala

V této prádelně měl vrah rozřezat tělo Františky Třískové.
V této prádelně měl vrah rozřezat tělo Františky Třískové.

Ačkoli se Štěpánek narodí do dobře zajištěné a vážené rodiny v Roudnici nad Labem, jeho dětství se nevyvíjí podle obvyklých standardů. Mezi ostatními se příliš velké oblibě netěší. Týrá a zabijí zvířata. Rád pozoruje při práci hrobníka.

Už ve školních lavicích údajně vyzkouší ostří svého nože na jiném dítěti. Kromě toho ho policisté viní z několika krádeží. Ačkoli je vyučeným zahradníkem, k práci nikdy pořádně nepřičichne. Trpí nepřirozenou fixací na ženská ňadra.

Prsa své sestry má dokonce polít kyselinou solnou. Na začátku srpna 1932 ubodá kdosi nedaleko Bohnic 28letou Márii Zemancovou. „Kdo to jen mohl udělat?“ bručí si pod vousy lékař, který provádí ohledání.

Žena inkasovala dvě rány ostrou čepelí do krku a další do prsou. Pachatel však policii uniká. V polovině října téhož roku vyrazí mladý Štěpánek na prohlídku slovenského hradu Červený Kameň. V té době se tam nachází také 15letá Marie Riganová.

Oba se ztratí. Najde se ovšem jenom jeden z nich.  Dne 10. ledna 1936 jde ze školy domů 13letá Růžena Jebavá. Přestože je zima, až praští, blíží se k ní mladík na kole. Náhle zastaví.

K levé lopatce jí přitiskne hlaveň své flobertky a stiskne spoušť. Dívka toto zákeřné napadení přežije jen shodou okolností. O 13 dní později narazí na agresora 26letá Zdeňka Drobná. Jakmile ho mine, mladík ji dohoní a srazí do příkopu.

Pokusí se o útěk. Marně. I tentokrát chce pachatel poslat své oběti olovo do srdce. Žena, vedená pudem sebezáchovy, mu ruku se zbraní srazí. Kruté bolesti se tím nevyhne. Projektil jí zajede do břicha. „Hej, co to tam děláte?“ vykřikne náhodný kolemjdoucí.

Útočník už nestihne svůj vražedný úmysl dokončit a raději uprchne. Zdeňka se zotaví. Zkraje dubna 1936 roznáší mléko 40letá Františka Třísková. Domů už se ale nevrátí. Kriminalisté se snaží zjistit, kde se inkriminovaný den pohybovala.

Záhy vyjde najevo, že ještě živá vešla v časných ranních hodinách do domu Štěpánkových. Tou dobou tam pobýval pouze problematický mladík. Ten tvrdí, že ženu vůbec neviděl, protože spal. Celé vyšetřování zkomplikuje jedna z kamarádek pohřešované, když prohlásí. „Někdy pozdě dopoledne jsem s ní mluvila.“

Hlavně nechoď dovnitř!

Kůlna s nářadím které vrah použil k zakopání mlékařky na zahradě jejich domu.
Kůlna s nářadím které vrah použil k zakopání mlékařky na zahradě jejich domu.

Štěpánek má stále celým dům pro sebe. Jeho matka, která se zdržela na Slovensku, proto požádá svou sestru Annu, aby mu zajistila dovoz jídla.

Třetí květnová neděle roku 1936 zastihne 20letou Jiřinu Šťastnou, mladíkovu sestřenici, jak míří do domu své tety s plnou taškou. „Hlavně nechoď dovnitř, jídlo nech za dveřmi,“ klade jí ještě na srdce Anna.

Když se dívka dlouho nevrací, žena ke Štěpánkovým vyrazí sama. Objeví mrtvolu svého dítěte – svlečenou a s vystřeleným okem. Rozlícená matka pronásleduje Štěpánka, který vyběhne až na zahradu. Tam se pokusí oběsit.

Zbabělý útěk před vlastní zodpovědností mu překazí procházející poštmistr. Když později četníci prohledávají pozemek u domu, objeví také tělo zmizelé Františky Třískové i s její bandaskou na mléko. To ale není jediný šok, který na ně čeká.

V kompostu totiž naleznou kosterní pozůstatky dítěte. Vyšetřovatelům nedá mnoho práce, aby zjistili, že před téměř 10 lety se v sousedství ztratil 5letý Bedřich Brožovský. Štěpánek se k vraždám Františky, Jiřiny i Bedřicha dozná.

Mlékařku doslova zmasakroval. Nejprve ji střelil do hlavy. Když ji dobíjel sekerou, byla ještě naživu. Otevřel jí břišní dutinu a odřezal prsa. Ani to mu ale nestačilo. V brutální řezničině pokračoval dál. Nebohou ženu skalpoval a pak ji rozřezal na 11 dílů.

Na svou sestřenici vypálil, když mu nandávala jídlo. Také v jejím případě použil k dokonání zvráceného činu ostří chladné zbraně. Nožem ji bodl do srdce. Malého Bedřicha usmrtil kladivem a jeho drobné tělíčko potom několikrát přemístil.

Přibývají mu další hříchy

Štěpánek byl popraven v pankrácké věznici.
Štěpánek byl popraven v pankrácké věznici.

Co se týče pokusů o vraždu Růženy Jebavé i Zdeňky Drobné, má Štěpánek zajištěné alibi od své matky. Ta tvrdí, že v době, kdy k násilí došlo, ležel doma v posteli a léčil se. Jeho popis odpovídá pachateli jen částečně. Nesedí hlavně barva vlasů.

Kromě toho měl agresor i jiné kolo, než jaké vlastní podezřelý mladík.

Později se ukáže, že vrah chřipku jenom předstíral a na svém bicyklu zapracoval tak, aby důkladně změnil jeho vzhled a nikdo ho s ním nespojil. Vyšetřovatelé najdou u mladého zabijáka mapu s vyznačenými místy.

Jedno z nich odpovídá nálezu Márie Zemancové, ubodané v srpnu 1932. Během nařízené rekonstrukce, při které Štěpánek nešetří podrobnostmi činu, ale nečekaně vezme své původní doznání k tomuto mordu zpět a nikdy za něj není odsouzen.

Žádný další prohřešek proti zákonu mu kriminalisté nakonec neprokážou. Doložené zločiny však stačí k tomu, aby ho soud poslal „na šibenici“.

Foto: indiatvnews.com, refresher.sk, wikipedia.org, facebook.com. Hlavní foto je pouze ilustrační.
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.