Fenomén selfie zasáhl téměř celou planetu. Je jen málo lidí, kteří si nikdy neudělali zpětný obrázek pomocí svého mobilního telefonu. A tak se nelze divit, že se vede diskuse, jak dalece může pořizování selfíček souviset s nejrůznějšími poruchami osobnosti.
Facebook, Twitter, Instagram či Pinterest, všechny tyto sociální sítě jsou doslova přecpány selfíčky. Na mnohých účtech v podstatě nelze nalézt nic jiného.
Zvláště pak potrava bulvárních webů a tiskovin v podobě nejrůznějších „celebrit“ fotografiemi sebe sama pořízenými z vlastního mobilu vskutku nešetří.
Je však pořizování selfies skutečně nějakou poruchou, jak se o tom čas od času hovoří? Kus narcismu je v každém člověku. Ostatně, před vynálezem fotografii mnozí výtvarníci vytvářeli autoportréty, tedy obrazy vlastní tváře.
V této oblasti proslul třeba slavný nizozemský malíř Rembrandt van Rijn. A doba fotoaparátů? Vždyť záhy byly tyto přístroje vybaveny samospouští.
Tudíž potřeba zachycovat na obrazech či fotografiích sám sebe rozhodně není nikterak novým fenoménem. V souvislosti s dostupností moderních technologií se však stal mnohem rozšířenější než dříve.
Před nedávnem svět oběhla zpráva, že výzkumníci v Indii a Velké Británii definovali novou psychickou poruchu zvanou selfitida. Tato informace nebyla zcela přesná, avšak fenomén selfie psychology a sociology láká i nadále.
Tak jako jinde, i zde platí: všeho s mírou. Když se někdo vyfotí v nějaké zajímavé situaci a snímek posléze vyvěsí na sociální síť, samozřejmě to neznamená, že by trpěl nějakým komplexem či poruchou.
Navíc, když se některé věci stanou trendem, což se pořizování selfie stalo, určité skupiny lidí nechtějí zůstat stranou.
Na druhé straně, pokud někdo neustále sociální síť doslova zaplavuje svými portréty, nemusí to být zcela normální.
Může se jednat o exhibicionismus nebo třeba zvýšenou potřebu po uznání. Podle studie společnosti Facebook ti, kteří příliš často publikují fotografie na této síti, riskují poškození vztahů v reálném životě.
Ze studie vyplývá, že někteří uživatelé se pomocí těchto snímků snaží za každou cenu přitáhnout pozornost. Jedním z vysvětlení může být kompenzace nedostatku sebevědomí…