Skip to content
reklama
reklama

Sedm pilířů psychopatie: Našli jste se?

Slovo psychopat se kdysi dávno zařadí do škatulky psychiatrických diagnóz a sedí v ní celá desetiletí. Postupně je ale odsunuto do vyhnanství nadávek. A přitom až 80 procent psychopatů nemusí být okolí nebezpečných… Nejste jedním z nich?

Psycholog Kevin Dutton (*1967) sestavil žebříček sedmera zásadních vlastností, které charakterizují psychopaty bez výjimky. Označuje je jako Seven Deadly Wins (sedm smrtelných předností), má je každý psychopat, ale různě silně rozvinuté.

Nejsou to jen kriminálníci, ale i politici, finančníci, lékaři, novináři…

1. Charisma

Příklad: Ted Bundy

„Všichni jsme skrz naskrz prolhaní,“ říká nejvlivnější evoluční biolog od dob Darwina, Američan Robert Trivers. Už ve věku šesti měsíců děti vědí, jak předstírat pláč, aby získaly, co chtějí. V dalším životě rozhoduje o lhaní člověka jeho inteligence.

Prolhaný a dost inteligentní byl i Ted Bundy (1946–1989), diplomovaný psycholog, který „přešel“ na druhý břeh – mezi psychopaty. Až po 10 letech intenzivního popírání viny nakonec přizná, že zabil nejméně 30 dívek a žen (spíš je to kolem 60).

Kdo potká psychopaty, většinou si jich nevšimne, protože působí chápavě, mile, upřímně. Mají svou masku, kterou snímají, teprve až dosáhnou svého cíle.

Theodore Bundy leaving the Leon County court.
Ted Bundy.

2. Bezohlednost

Příklad: Josif Vissarionovič Stalin

„Křupan Josif Stalin“, jak jej nazve židovský spisovatel Isaac Singer, je jenom produktem doby: sebevědomým, brutálním, asijsky vychytralým a nepochybujícím, nevzdělaným gruzínským venkovanem. Studie říkají, že psychopati necítí emoce, neznají pojmy jako soucit nebo lítost, takže se nezatěžují něčím takovým, jako je svědomí.

NARA
Stalin.

3. Odolnost

Příklad: Adolf Hitler

Psychopat se nebojí. Psychopat nezná nebezpečí. Psychopat si vypracuje odolnost vůči stresu a zátěži. Tohle nadání mu dává imunitu proti psychologickým trikům či hrozbám jeho nepřátel, zároveň jej dělá extrémně optimistickým.

Až patologicky optimistický je svého času třeba Adolf Hitler (1889–1945). I přes nabalující se vlnu porážek pořád silně věří, že Německo nakonec zvítězí.

Neville Chamberlain and Adolf Hitler meet for the
Hitler.

4. Akčnost

Příklad: Neil Armstrong

Kevin Dutton věří, že psychopati nemusejí být výhradně nebezpeční, mohou být i úspěšní. Když 20. července 1969 Neil Armstrong (1930–2012) a jeho parťák Buzz Aldrin (*1930) hledají nad měsíční krajinou ideální místo k přistání, extrémně rychle jim dochází palivo.

Zatímco Aldrin šílí, flegmatičtější Armstrong prohlásí: „Přepočítej palivo na sekundy a počítej nahlas…“ Aldrin to udělá: „Sedmdesát… šedesát.“ Armstrongův mozek vyhodnocuje situaci. „Třicet… dvacet…“ Zbývá pouhých 10 sekund, když Armstrong najde jakoby stříbrnou oázu uprostřed geologických vrstev a učebnicově přistane.

Je vzorem akčnosti.

04_Neil_Armstrong
Neil Armstrong.

5. Koncentrace

Příklad: Harold Shipman

To, že se „psychopati“ najdou i mezi americkými prezidenty, možná nikoho nepřekvapí. Každý psychopat se soustředí na detaily. Soustředěný je i britský lékař Harold Shipman (1946–2004). Pamatuje si každou drobnost, každý detail, takže nerušeně vraždí lidi nadměrnými dávkami heroinu nebo morfia dlouhých 28 let.

HAROLD SHIPMAN (Committed suicide January 2004) PICTURED JUST BEFORE HIS ARREST ....Dr Harold Shipman is accused of murdering 15 of his patients. The respected family doctor murdered 15 of his patients because he enjoyed having the ultimate power over life and death the court heard yesterday. Harold Shipman killed the women with lethal doses of heroin after developing a taste 'for the drama of taking life', it was alleged, and then tried to cover his tracks by falsifying medical records and embarking on a catalogue of lies. The deceit was exposed, it was claimed, after the GP was found to have forged the will of an 81-year-old woman in an attempt to inherit her 400,000 fortune. That led to the discovery that 14 other middle-aged or elderly women he had treated had died unexpectedly-and that all had seen him on the day they died. The harrowing evidence was outlined by the prosecution on the first day of the trial in which 53-year-old Shipman is alleged to be Britain's most prolific serial killer this century. Prosecution counsel Richard Henriques QC said 'He was exercising the ultimate power of controlling life and death.' There was no question of euthanasia or so-called mercy killing.' None of the women were terminally ill and none had any history of taking diamorphine, the pharmaceutical term for heroin. Shipman, it was alleged, stockpiled the drug by over-prescribing to patinents at his surgery in Hyde, east of Manchester, or to patients who had already died. The scale of the alleged crimes emerged only after police, began exhuming the bodies and found lethal, inexplicable, levels of morphine in each. It was claimed that Shipman even joked that if he had managed to have one of his victims cremated he would not have been in any trouble. But he alledgedly admitted that, as a fan of detective thrillers, 'I would have me guilty on the evidence.'
HAROLD SHIPMAN.

6. Sebevědomí

Příklad: polovina afrických diktátorů

Psychopati jsou neuvěřitelně sebevědomí a každým gestem vyjadřují převahu. Když se pak dostanou do krize, ve které ostatní selhávají, oni triumfují. Mohli jsme vybrat každého druhého afrického diktátora: třeba libyjského Muammara Kaddáfího (1942–2011), zimbabwského Roberta Mugabeho (*1924) nebo ugandského diktátor Idi Amina (asi 1924–2003).

EMPEROR-BOKASSA-WALKS-CORONATION
Jean-Bédel Bokassa, diktátor Střední Afriky.

7. Manipulace

Příklad: Robert Maudsley

Úvaha o zlu má poměr 99:1 – tolik je slušných lidí proti psychopatům. Problém je, že z těch 99 procent je hodně manipulovatelných. Lidé mají tendence slepě důvěřovat autoritám, a zároveň psychopati jsou mimořádně úspěšní v četbě jejich gest, pocitů a emocí.

A jakmile dosáhnou důvěry, změní lidi ve figurky a jejich životy v šachovnicová pole. Extrémním manipulátorem se stane britský psychopat Robert Maudsley (*1953), skutečný předobraz slavného snímku Mlčení jehňátek (1991).

07_maudsley_002
Robert Maudsley…..

Foto: NASA, Murderpedia.org, NARA, Wikimedia commons, cinemablend.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...