Domů     Sedavý způsob života: Skrytá, ale přitom vražedná hrozba!
Sedavý způsob života: Skrytá, ale přitom vražedná hrozba!
29.11.2018

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Potřebuje ho, aby mohlo správně fungovat. Jenže více než čtvrtina světové populace, tedy 1,4 miliardy lidí, se hýbe málo. Jak svému tělu škodíme, když prosedíme celý den před obrazovkou počítače? Lze těmto problémům předcházet?

Každý člověk, pokud chce zůstat zdravý, by se měl alespoň 150 minut týdně věnovat nenáročné fyzické aktivitě, případně 75 minut trochu náročnějšímu cvičení. Děti minimálně hodinu každý den. Počítá se i chůze, denně bychom měli ujít přinejmenším 10 000 kroků.

Alespoň tak to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Jenže až třetina žen a čtvrtina mužů nesplňuje ani to.

Nejhorší situace je v zemích Arabského poloostrova, v Kuvajtu je neaktivních až 67 % obyvatel, dále v Brazílii (47 %), USA (40 %) a Británii (36 %). Situace je špatná i u mladých do 24 let (ve Francii denně ujdou jen 2000 kroků) a dětí. Proč to tak je?

Sedíme a sedíme

Ve vyspělých zemích světa je situace mnohem horší než v těch méně rozvinutých, kde se neaktivita pohybuje kolem 16 %. Hlavním důvodem je sedavé zaměstnání. Mnoho lidí pracuje v kancelářích či vykonává jiný druh práce, při kterém sedí.

Unavení z práce potom přijdou domů a sednou si před televizi, nebo si vezmou do ruky chytrý telefon a surfují na internetu. Mladí lidé hrají videohry a s přáteli komunikují raději přes sociální sítě než naživo. Tento nešvar se bohužel objevuje i u dětí. Jaké jsou následky dlouhodobého sezení na náš organismus?

Zdraví v ohrožení

Když sezením trávíme přes 10 hodin denně (v kanceláři, v autě, u počítače, ve škole, u televize či v kině), moc se nehýbeme. Spotřebováváme tedy málo energie. Bohužel tomu často nepřizpůsobíme jídelníček.

Nadbytek přijaté energie si tělo uloží ve formě tuků do podkoží a do cév. Je narušen metabolismus tuků i cukrů. Organismus je necitlivý na lipázu, enzym štěpící tuky, i na inzulin, snižující hladinu cukru v krvi.

Rozvíjí se obezita, hrozí nemoci srdce (ateroskleróza, infarkt), diabetes mellitus 2. typu i cévní mozková příhoda. Snižuje se také střevní peristaltika, objevují se potíže s nadýmáním a zácpou. A to vše jen kvůli nedostatečnému pohybu.

Dostatečný pohyb patří mezi preventivní metody vážných onemocnění.
Dostatečný pohyb patří mezi preventivní metody vážných onemocnění.

Svaly a kosti mají hlad

Naše tělo je totiž k pohybu uzpůsobené. Když mu ho nedopřejeme, nejsou dostatečně okysličovány a vyživovány svaly ani kosti. Hrozí úbytek svalové tkáně, oslabené svaly zad a břicha vedou k chronické bolesti zad.

Kostem hrozí osteoporóza neboli řídnutí a v důsledku toho i náchylnost ke zlomeninám. Nedostatek pohybu vede také k předčasnému stárnutí. Proces stárnutí mají na svědomí postupně se zkracující koncové části chromozomů, označované jako telomery.

Některé negativní vlivy, ke kterým patří také nedostatek fyzické aktivity, však tento proces výrazně urychlují.

Trpí i psychika

Nadměrné sezení a nedostatek přirozeného pohybu způsobuje také psychické problémy, konkrétně úzkosti a deprese. Když člověk tráví většinu dne před obrazovkou počítače, izoluje se tím od ostatních lidí.

Ve velkém ohrožení je také mládež, protože mezi sebou komunikuje spíše skrze sociální sítě než naživo. Navíc tráví spoustu času hraním videoher místo pohybem. Nadměrné sezení špatně působí také na spánkový cyklus, což vede k únavě až depresi. Jak z toho ven?

Řešením je pohyb

Pokud nechcete dát výpověď v práci a žít v souladu s přírodou, je nejlepším východiskem aktivní životní styl. Nespasí to hodina sportu po práci, ale spíše využívání každé příležitosti k pohybu.

Pomůže co nejvíce chodit, vyhýbat se výtahům či eskalátorům a v hromadné dopravě stát. Také v práci využijte každé příležitost k chůzi či protažení, třeba i v obědové pauze. Po návratu z práce si můžete zacvičit či jít na procházku.

Snažte se aktivně trávit také víkendy. Důležitá je i úprava jídelníčku. Člověk, který tráví den v sedě u počítače, nepotřebuje tak velký oběd jako manuálně pracující. Hlad vyvolává snížená citlivost na leptin – hormon nasycení.

Ideální je proto zařadit do jídelníčku kvalitní bílkoviny, potraviny bohaté na vlákninu, ovoce a zeleninu. Prospěje také čas strávený v přírodě a s přáteli.

Pohyb neznamená jen hodiny strávené v posilovně, stačí například výtah nahradit schody.
Pohyb neznamená jen hodiny strávené v posilovně, stačí například výtah nahradit schody.

Co hrozí pří sedavém způsobu života:

Obezita – málo pohybu a příliš mnoho jídla vede k tloustnutí. Snižuje se citlivost těla na hormon nasycení (leptin), kterého tukové tkáně navíc produkují nadbytek. To vyvolává častější pocit hladu a vede k dalšímu přejídání.

Snižuje se i citlivost na inzulin, vzniká tzv. inzulinová rezistence, která se může časem rozvinout až v diabetes mellitus 2. typu.

Když je totiž cukru v krvi nadbytek, nevyužívá tělo jako zdroj energie tuky, ale ukládá si je na horší časy, a to zejména v oblasti břicha.

Jak to řešit: Sportováním a větším množstvím přirozeného pohybu, přizpůsobením jídelníčku skutečnému výdeji energie.

Porouchané trávení – časté sezení vede ke zpomalení pohybu střev (střevní peristaltiky), což má za následek nadýmání, bolesti břicha a zácpu.

Dále se zpomaluje také lymfatický a krevní oběh a omezuje se i vyplavování lipázy, enzymu, který štěpí tuky. V důsledku toho se tuky dostávají zpět do krevního oběhu a ukládají se v tepnách. Hrozí ateroskleróza.

Jak to řešit: Místo léků na úpravu trávení je třeba se více hýbat. Řešením může být i chůze, zkuste jít část cesty do nebo z práce pěšky (denně 10 000 kroků), sportujte. I v práci se co nejčastěji projděte a protáhněte.

Nemocné srdce a cévy – když je příjem energie větší než její výdej, vede to k nadbytku sacharidů (cukrů) a tuků v těle. Nespotřebované sacharidy se mění na tuk a cholesterol a spolu s tuky se ukládají pod kůží a v cévách.

Tuk usazený na vnitřní straně cév vede ke zhoršení jejich průchodnosti, také se omezuje produkce lipázy ke štěpení tuků.

Zhoršuje se prokrvení těla, což se projevuje dušností a bolestí, zvyšuje se krevní tlak i hladina cholesterolu i tuků v krvi a hrozí infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda (mrtvice).

Jak to řešit: Omezením příjmu potravy, větším množstvím přirozeného pohybu a v případě dušnosti či jiných zdravotních potíží i návštěvou lékaře.

Úbytek svalové hmoty – nedostatek pohybu vede ke zkracování vazů, svalů a k úbytku svalové hmoty. Když svaly neprocvičujeme, nejsou dostatečně obnovovány a vyživovány, naopak jsou náchylnější k zánětům.

Vedle úbytku se zhoršuje hybnost a snižuje síla svalů, v důsledku sezení zejména zádových a břišních. Oslabení těchto svalů vede ke špatné stabilizaci páteře a vzniku bolesti zad.

Jak to řešit: Nadměrné sezení je třeba kompenzovat pohybem.

Lepší než zvedání činek v posilovně je třeba plavání, jóga nebo nordic walking. Využijte každou příležitost k pohybu, nejezděte výtahem, v obědové pauze se projděte a také volné chvíle se snažte trávit aktivně.

Bolesti zad – souvisejí nejen s neaktivitou, ale také se špatným sezením. Při něm se hrbíme a křivíme. Trpí krční, hrudní i bederní páteř.

Při kulatění zad je vyvíjen nepřirozený tlak na meziobratlové ploténky a hrozí chronické bolesti zad až jejich výhřez. Zabrat dostává i krční páteř, bolí hlava, zátylek i oblast lopatek. Také obezita nadměrně zatěžuje páteř a klouby.

Při nedostatku pohybu trpí rovněž kosti, které nejsou dostatečně vyživovány a dochází k jejich řídnutí (osteoporóze).

Bolesti zad se ozývají, když je člověk neaktivní a také špatně sedí.
Bolesti zad se ozývají, když je člověk neaktivní a také špatně sedí.

Jak to řešit: V případě, že je bolest zad již chronická, je třeba navštívit lékaře, který doporučí vhodnou rehabilitaci. Jinak je dobré se zaměřit na takový pohyb, při kterém si člověk vybuduje pevné svaly středu těla (tzv.

core) a zejména hluboký stabilizační systém páteře. Dobré je investovat do kvalitní židle či podsedáku pro správné sezení, pomoci by mohlo také střídání sezení a stání při práci.

Zrychlené stárnutí – nedostatečná fyzická aktivita je vedle zánětu, stresu a obezity jednou z příčin předčasného stárnutí.

Způsobuje totiž zrychlené zkracování telomer, což jsou koncové části chromozomů, které zajišťují jejich stabilitu a chrání neporušenost DNA. Když se telomery zkrátí natolik, že již nemohou vykonávat svoji funkci, buňka už se dál nemůže dělit a odumře.

Lidé, kteří dostatečně sportují, mají naopak délku telomer srovnatelnou s o deset let mladšími nesportujícími jedinci.

Jak to řešit: Dostatkem pohybu.

Deprese a úzkost – možná je to překvapivé, ale je vědecky dokázáno, že nadměrné množství času stráveného sezením vede k rozvoji deprese a úzkosti. Příčin je několik.

Doba strávená u počítače vede k omezování sociálního kontaktu a vazeb s ostatními lidmi, což snadno vyvolává úzkosti a fobie. Těmi trpí až 27 milionů lidí na světě. K jejich rozvoji postačuje trávit u počítače více než dvě hodiny denně.

Dalším důvodem může být i to, že nadměrné sezení narušuje spánkový cyklus a zhoršuje metabolismus.

Pokud trávíme velký čas u počítače, dochází k omezení sociálního kontaktu s ostatními lidmi, což snadno vyvolává úzkosti a fobie.
Pokud trávíme velký čas u počítače, dochází k omezení sociálního kontaktu s ostatními lidmi, což snadno vyvolává úzkosti a fobie.

Jak to řešit: Omezením sezení (zejména u počítače) na nejnutnější dobu, budováním přátelských vztahů na pracovišti i mimo něj. Důležité je najít si čas na posezení s přáteli.

Pomoci může i fyzická aktivita, například hodinová procházka v přírodě prospěje nejen tělu, ale i duši.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h