Domů     Sedavý způsob života: Skrytá, ale přitom vražedná hrozba!
Sedavý způsob života: Skrytá, ale přitom vražedná hrozba!
29.11.2018

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Potřebuje ho, aby mohlo správně fungovat. Jenže více než čtvrtina světové populace, tedy 1,4 miliardy lidí, se hýbe málo. Jak svému tělu škodíme, když prosedíme celý den před obrazovkou počítače? Lze těmto problémům předcházet?

Každý člověk, pokud chce zůstat zdravý, by se měl alespoň 150 minut týdně věnovat nenáročné fyzické aktivitě, případně 75 minut trochu náročnějšímu cvičení. Děti minimálně hodinu každý den. Počítá se i chůze, denně bychom měli ujít přinejmenším 10 000 kroků.

Alespoň tak to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Jenže až třetina žen a čtvrtina mužů nesplňuje ani to.

Nejhorší situace je v zemích Arabského poloostrova, v Kuvajtu je neaktivních až 67 % obyvatel, dále v Brazílii (47 %), USA (40 %) a Británii (36 %). Situace je špatná i u mladých do 24 let (ve Francii denně ujdou jen 2000 kroků) a dětí. Proč to tak je?

Sedíme a sedíme

Ve vyspělých zemích světa je situace mnohem horší než v těch méně rozvinutých, kde se neaktivita pohybuje kolem 16 %. Hlavním důvodem je sedavé zaměstnání. Mnoho lidí pracuje v kancelářích či vykonává jiný druh práce, při kterém sedí.

Unavení z práce potom přijdou domů a sednou si před televizi, nebo si vezmou do ruky chytrý telefon a surfují na internetu. Mladí lidé hrají videohry a s přáteli komunikují raději přes sociální sítě než naživo. Tento nešvar se bohužel objevuje i u dětí. Jaké jsou následky dlouhodobého sezení na náš organismus?

Zdraví v ohrožení

Když sezením trávíme přes 10 hodin denně (v kanceláři, v autě, u počítače, ve škole, u televize či v kině), moc se nehýbeme. Spotřebováváme tedy málo energie. Bohužel tomu často nepřizpůsobíme jídelníček.

Nadbytek přijaté energie si tělo uloží ve formě tuků do podkoží a do cév. Je narušen metabolismus tuků i cukrů. Organismus je necitlivý na lipázu, enzym štěpící tuky, i na inzulin, snižující hladinu cukru v krvi.

Rozvíjí se obezita, hrozí nemoci srdce (ateroskleróza, infarkt), diabetes mellitus 2. typu i cévní mozková příhoda. Snižuje se také střevní peristaltika, objevují se potíže s nadýmáním a zácpou. A to vše jen kvůli nedostatečnému pohybu.

Dostatečný pohyb patří mezi preventivní metody vážných onemocnění.
Dostatečný pohyb patří mezi preventivní metody vážných onemocnění.

Svaly a kosti mají hlad

Naše tělo je totiž k pohybu uzpůsobené. Když mu ho nedopřejeme, nejsou dostatečně okysličovány a vyživovány svaly ani kosti. Hrozí úbytek svalové tkáně, oslabené svaly zad a břicha vedou k chronické bolesti zad.

Kostem hrozí osteoporóza neboli řídnutí a v důsledku toho i náchylnost ke zlomeninám. Nedostatek pohybu vede také k předčasnému stárnutí. Proces stárnutí mají na svědomí postupně se zkracující koncové části chromozomů, označované jako telomery.

Některé negativní vlivy, ke kterým patří také nedostatek fyzické aktivity, však tento proces výrazně urychlují.

Trpí i psychika

Nadměrné sezení a nedostatek přirozeného pohybu způsobuje také psychické problémy, konkrétně úzkosti a deprese. Když člověk tráví většinu dne před obrazovkou počítače, izoluje se tím od ostatních lidí.

Ve velkém ohrožení je také mládež, protože mezi sebou komunikuje spíše skrze sociální sítě než naživo. Navíc tráví spoustu času hraním videoher místo pohybem. Nadměrné sezení špatně působí také na spánkový cyklus, což vede k únavě až depresi. Jak z toho ven?

Řešením je pohyb

Pokud nechcete dát výpověď v práci a žít v souladu s přírodou, je nejlepším východiskem aktivní životní styl. Nespasí to hodina sportu po práci, ale spíše využívání každé příležitosti k pohybu.

Pomůže co nejvíce chodit, vyhýbat se výtahům či eskalátorům a v hromadné dopravě stát. Také v práci využijte každé příležitost k chůzi či protažení, třeba i v obědové pauze. Po návratu z práce si můžete zacvičit či jít na procházku.

Snažte se aktivně trávit také víkendy. Důležitá je i úprava jídelníčku. Člověk, který tráví den v sedě u počítače, nepotřebuje tak velký oběd jako manuálně pracující. Hlad vyvolává snížená citlivost na leptin – hormon nasycení.

Ideální je proto zařadit do jídelníčku kvalitní bílkoviny, potraviny bohaté na vlákninu, ovoce a zeleninu. Prospěje také čas strávený v přírodě a s přáteli.

Pohyb neznamená jen hodiny strávené v posilovně, stačí například výtah nahradit schody.
Pohyb neznamená jen hodiny strávené v posilovně, stačí například výtah nahradit schody.

Co hrozí pří sedavém způsobu života:

Obezita – málo pohybu a příliš mnoho jídla vede k tloustnutí. Snižuje se citlivost těla na hormon nasycení (leptin), kterého tukové tkáně navíc produkují nadbytek. To vyvolává častější pocit hladu a vede k dalšímu přejídání.

Snižuje se i citlivost na inzulin, vzniká tzv. inzulinová rezistence, která se může časem rozvinout až v diabetes mellitus 2. typu.

Když je totiž cukru v krvi nadbytek, nevyužívá tělo jako zdroj energie tuky, ale ukládá si je na horší časy, a to zejména v oblasti břicha.

Jak to řešit: Sportováním a větším množstvím přirozeného pohybu, přizpůsobením jídelníčku skutečnému výdeji energie.

Porouchané trávení – časté sezení vede ke zpomalení pohybu střev (střevní peristaltiky), což má za následek nadýmání, bolesti břicha a zácpu.

Dále se zpomaluje také lymfatický a krevní oběh a omezuje se i vyplavování lipázy, enzymu, který štěpí tuky. V důsledku toho se tuky dostávají zpět do krevního oběhu a ukládají se v tepnách. Hrozí ateroskleróza.

Jak to řešit: Místo léků na úpravu trávení je třeba se více hýbat. Řešením může být i chůze, zkuste jít část cesty do nebo z práce pěšky (denně 10 000 kroků), sportujte. I v práci se co nejčastěji projděte a protáhněte.

Nemocné srdce a cévy – když je příjem energie větší než její výdej, vede to k nadbytku sacharidů (cukrů) a tuků v těle. Nespotřebované sacharidy se mění na tuk a cholesterol a spolu s tuky se ukládají pod kůží a v cévách.

Tuk usazený na vnitřní straně cév vede ke zhoršení jejich průchodnosti, také se omezuje produkce lipázy ke štěpení tuků.

Zhoršuje se prokrvení těla, což se projevuje dušností a bolestí, zvyšuje se krevní tlak i hladina cholesterolu i tuků v krvi a hrozí infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda (mrtvice).

Jak to řešit: Omezením příjmu potravy, větším množstvím přirozeného pohybu a v případě dušnosti či jiných zdravotních potíží i návštěvou lékaře.

Úbytek svalové hmoty – nedostatek pohybu vede ke zkracování vazů, svalů a k úbytku svalové hmoty. Když svaly neprocvičujeme, nejsou dostatečně obnovovány a vyživovány, naopak jsou náchylnější k zánětům.

Vedle úbytku se zhoršuje hybnost a snižuje síla svalů, v důsledku sezení zejména zádových a břišních. Oslabení těchto svalů vede ke špatné stabilizaci páteře a vzniku bolesti zad.

Jak to řešit: Nadměrné sezení je třeba kompenzovat pohybem.

Lepší než zvedání činek v posilovně je třeba plavání, jóga nebo nordic walking. Využijte každou příležitost k pohybu, nejezděte výtahem, v obědové pauze se projděte a také volné chvíle se snažte trávit aktivně.

Bolesti zad – souvisejí nejen s neaktivitou, ale také se špatným sezením. Při něm se hrbíme a křivíme. Trpí krční, hrudní i bederní páteř.

Při kulatění zad je vyvíjen nepřirozený tlak na meziobratlové ploténky a hrozí chronické bolesti zad až jejich výhřez. Zabrat dostává i krční páteř, bolí hlava, zátylek i oblast lopatek. Také obezita nadměrně zatěžuje páteř a klouby.

Při nedostatku pohybu trpí rovněž kosti, které nejsou dostatečně vyživovány a dochází k jejich řídnutí (osteoporóze).

Bolesti zad se ozývají, když je člověk neaktivní a také špatně sedí.
Bolesti zad se ozývají, když je člověk neaktivní a také špatně sedí.

Jak to řešit: V případě, že je bolest zad již chronická, je třeba navštívit lékaře, který doporučí vhodnou rehabilitaci. Jinak je dobré se zaměřit na takový pohyb, při kterém si člověk vybuduje pevné svaly středu těla (tzv.

core) a zejména hluboký stabilizační systém páteře. Dobré je investovat do kvalitní židle či podsedáku pro správné sezení, pomoci by mohlo také střídání sezení a stání při práci.

Zrychlené stárnutí – nedostatečná fyzická aktivita je vedle zánětu, stresu a obezity jednou z příčin předčasného stárnutí.

Způsobuje totiž zrychlené zkracování telomer, což jsou koncové části chromozomů, které zajišťují jejich stabilitu a chrání neporušenost DNA. Když se telomery zkrátí natolik, že již nemohou vykonávat svoji funkci, buňka už se dál nemůže dělit a odumře.

Lidé, kteří dostatečně sportují, mají naopak délku telomer srovnatelnou s o deset let mladšími nesportujícími jedinci.

Jak to řešit: Dostatkem pohybu.

Deprese a úzkost – možná je to překvapivé, ale je vědecky dokázáno, že nadměrné množství času stráveného sezením vede k rozvoji deprese a úzkosti. Příčin je několik.

Doba strávená u počítače vede k omezování sociálního kontaktu a vazeb s ostatními lidmi, což snadno vyvolává úzkosti a fobie. Těmi trpí až 27 milionů lidí na světě. K jejich rozvoji postačuje trávit u počítače více než dvě hodiny denně.

Dalším důvodem může být i to, že nadměrné sezení narušuje spánkový cyklus a zhoršuje metabolismus.

Pokud trávíme velký čas u počítače, dochází k omezení sociálního kontaktu s ostatními lidmi, což snadno vyvolává úzkosti a fobie.
Pokud trávíme velký čas u počítače, dochází k omezení sociálního kontaktu s ostatními lidmi, což snadno vyvolává úzkosti a fobie.

Jak to řešit: Omezením sezení (zejména u počítače) na nejnutnější dobu, budováním přátelských vztahů na pracovišti i mimo něj. Důležité je najít si čas na posezení s přáteli.

Pomoci může i fyzická aktivita, například hodinová procházka v přírodě prospěje nejen tělu, ale i duši.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
Lifestyle
Mocné emoce: Jak s nimi pracovat?
Radost, zklamání, strach. To všechno jsou emoce, pocity, které nás provázejí každou vteřinou našeho života. Náš život ovlivňují daleko víc, než si vůbec dokážeme představit. Emoce jsou základní hybnou silou, která nám může život zachránit, ale i pořádně zkomplikovat. Představují přirozenou bleskovou reakci mozku na dění kolem nás. Plně ovládat je sice nemůžeme, ale můžeme […]
Lifestyle
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Lifestyle
Pozor na lidožravou kočku! Představujeme vám nejpodivnější vánoční zvyky a tradice!
Zbývá několik posledních dní, než naplno vypukne to pravé vánoční období. Děti budou nedočkavě vyhlížet večerní příchod Ježíška, maminky konečně dovolí ochutnávat cukroví, tatínkové budou zápasit s instalací stromku do stojanu a všichni si budou společně užívat to nejkouzelnější období v roce – čas klidu, pohody, zázraků a mnoha tradic a zvyků. Jenže co je běžné u […]
reklama
věda a technika
Blahodárné účinky éterických olejů
Objevte účinky vonných olejů prověřené staletími používání v tradičním léčitelství. Využijete je do aromalampy či difuzéru, jako příměs masážních olejů nebo k voňavé koupeli. Aromaterapie je mnohem více než jen hraní si s krásnými vůněmi. Umožňuje relaxovat, harmonizovat psychiku, podpořit koncentraci, zlepšit náladu, dodat potřebný odpočinek a povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormony, […]
Proč vás sužuje akné?
Akné patří mezi nejčastější dermatologické problémy, které sužují mnoho lidí. Postihuje je nejvíce v pubertě, neboť v těle dochází k celé řadě změn, zejména hormonálních. Ale to neznamená, že v dospělosti nedá pokoj. A dokonce existují případy, kdy postihuje i novorozence. Jedná se o zánět vývodů mazových žláz a vlasových váčků, projevující se formami od […]
Hudba má očistnou moc
O pozitivním vlivu hudby na naši psychiku víme už dávno. Pojďme se tedy na chvíli zasnít a nechat se unášet na vlnách hudby. Muzikoterapie je forma psychoterapie, která se používá i v medicíně a velmi přispívá při léčbě různých poruch paměti. Pomáhá napravovat místa v duši, kde nadělal škody stres, a tak má obrovský přínos […]
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
reklama
historie
Vánoce jako dokonalý nástroj nacistické propagandy
V prosinci 1941 uspořádá Adolf Hitler vánoční večírek pro své nacistické kumpány. Jde o velkolepou událost, při které se nejvyšší představitelé nacistické strany a generálové shromáždí před velikým vánočním stromem. Hodují a vyměňují si dárky.   Zmiňovaného posezení se účastní stovky esesáků. Adolf Hitler (1889-1945) Vánoce, které jsou oslavou narození Žida, přetvoří v mocný nástroj německé […]
5x Hrdě s erbem! Nebo raději ne…?
Správný šlechtic je hrdý na své jméno, na svůj původ a na svůj erb. Jenže ten občas není zrovna výstavní… Může za to nepovedený vtípek dávných předků? Nebo spíše změněný význam v průběhu staletí?   Nositel erbu: Schwarzenbergové Roku 1654 přicházejí do Čech Schwarzenbergové – i s jednoduchým erbem, kterému se díky vojevůdci Adolfovi ze […]
Václav II. a Guta Habsburská: Nevěstu mu ukradli už po svatební noci
„Paní tak vlídná, nedotknutá zlem čili Dobrá nebo Guta. Pro svoje vzácné chování byla vám dána za paní. A její vlídnost neustále oblažuje i pana krále,“ píše o manželce Václava II. básník Ulrich von Etzenbach. Zdá se, že si český král nemá na co stěžovat.   Když Václav II. (1271–1305) přijíždí 24. května 1283 do […]
Benedikt IX.: Démon z pekla na papežském stolci?
Benedikt IX. (1012–1055) se zapsal do dějin jako největší zhýralec církve. Tento mladý papež, který usedl na papežský stolec již ve věku mezi jedenácti a čtrnácti lety, byl známý svým skandálním chováním a neřestmi. Současníci ho přezdívali „démon z pekla v přestrojení za kněze“ a jeho vláda byla plná cizoložství, vražd, znásilnění a dalších ohavných […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz