Domů     Šedá eminence Josef Fouché: Ministerskému chameleonovi nevěřil ani Napoleon I. Bonaparte
Šedá eminence Josef Fouché: Ministerskému chameleonovi nevěřil ani Napoleon I. Bonaparte

„Je to člověk, který se musí plést do všeho, co se ho týká, a hlavně do toho, co se ho netýká,“ poznamenává o svém kolegovi ministr zahraničí Talleyrand. Mistrně tak vystihne povahu člověka, který svými obratnými prsty v letech 1792–1816 tahá za nitky francouzské politiky a jako ministr přežije dokonce pět vlád. 

 Dne 21. května 1759, malá francouzská vesničkaPellerinpoblíž Nantes. „Bude to lodivod,“ prohlásí námořník Julien Josef Fouché (1719–1771), když si prohlédne svého novorozeného synka Josefa Fouchého (1759–1820).

V předpokladu, že synek půjde v jeho stopách, se ale zmýlí. Josef je fyzicky slabý, nestačil by na těžkou práci. Navíc projevuje talent pro studium. Otec proto přehodnotí svůj názor a syna dá na dráhu duchovního.

Josef se místo plaveb po širém moři se vydává studovat na univerzitu v západofrancouzském Nantes. Škola mu jde dobře, projevuje literární i vědecké schopnosti a chce se stát učitelem.  

Josef Fouché umí dokonale převlékat kabát.
Josef Fouché umí dokonale převlékat kabát.

Kat popravuje bez soudu 

Zatímco Josef vystřídá několik univerzit, v Paříži v roce 1789 propuká revoluce.

Na univerzitě v severofrancouzském Arrasu se mladík potkává s jedním z jejích vůdců, radikálním poslancem Maxmillienem Robespierrem (1758–1794). Načichne jeho myšlenkami, a když se na podzim 1790 vrací do Nantes, nikdo nevěří svým očím a uším, jaký revolucionář se z něj vyklubal. Pozornost upoutává kritickými projevy na adresu francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793). Jeho strmá kariéra začíná.

V okamžiku, kdy 10. srpna 1792 padne francouzské království, horkokrevného mladého muže lidé zvolí za zástupce departmentu Loire-Inférieure v Národním konventu. Zde si vždy umí si spočítat, co je pro něj výhodné. Přikloní se na tu stranu, která je pro něj nejvýhodnější. Aktivně podporuje Robespierra. Odsuzuje Ludvíka XVI. a požaduje jeho popravu.

V Lyonu, kde působí, neváhá odstranit nepohodlné osoby. Pod jejich popravami provedenými bez soudů je podepsaný právě on, a tak se mu po straně začne říkat „lyonský kat“.  

Mazanému ministrovi nevěří ani sám Napoleon I. Bonaparte.
Mazanému ministrovi nevěří ani sám Napoleon I. Bonaparte.

Spiknutí proti bývalému příteli 

Jeho chování se ovšem nelíbí Robespierrovi. Fouché je kvůli svým praktikám v Lyonu předvolán k jakobínskému Výboru pro veřejné blaho, orgánu, který má v letech 1793-1794 ve Francii v rukou výkonnou moc a dohlíží i na soudy a popravy.

Předsedá mu právě Robespierre. Předvolání znamená skoro téměř jistě odsouzení na smrt, a to si Fouché nechce nechat líbit. Zorganizuje spiknutí.

Dopisem osloví Paula de Barrase (1755–1829), jednoho z Robespierrových odpůrců. „Robespierre sestavil seznam těch, kteří budou označeni za nepřátele republiky. Byl jsem dlouho jedním z Robespierrových lidí. Přesto je na seznamu i moje jméno.

Za Lyon, za mou snahu prospět republice proti jejím nepřátelům,“ rozhořčuje se. Zdůrazňuje, že kdo půjde proti Robespierrovi, skončí na popravišti.  

S Charlesem Mauricem de Talleyrandem-Périgordem se postarají o to, aby jejich oběť byla zatčena.
S Charlesem Mauricem de Talleyrandem-Périgordem se postarají o to, aby jejich oběť byla zatčena.

Podpoří generálův převrat 

Upozorní Barrase, že Robespierre bude svůj seznam číst 27. července 1794 v Konventu a do té doby je třeba něco podniknout. Tím dá události do pohybu. Robespierre je i se svými spolupracovníky zatčen a skončí pod gilotinou.

Přesto je Fouché nakonec za své řádění v Lyonu zatčen a odsouzen. Už v říjnu 1795 ale dostane amnestii. Pomalu ale jistě znovu navazuje zpřetrhané nitky vztahů s vlivnými osobami.

Nabízí své schopnosti Barrasovi, který je členem Direktoria (pět volených direktorů, kteří vládnou od listopadu 1795 do listopadu 1799 Francii) a ten nabídku přijímá. Roku 1798 ho jmenuje vyslancem v Cisalpinské republice v severní Itálii.

O rok později se stává ministrem policie. Když v listopadu 1799 přichystá Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) po svém návratu z Egypta převrat, Fouché vycítí svoji příležitost a postaví se na jeho stranu. Je ale mazaný.

Má připravenou i variantu pro případ, že se převrat nepovede. Prohlášení ministra policie, které mluví o prozrazeném spiknutí generála a nutnosti ho zatknout.  

Vévoda Ludvík Henry de Bourbon Condé je popraven.
Vévoda Ludvík Henry de Bourbon Condé je popraven.

Zabrání pokusu o atentát 

Napoleon se mu odvděčí za podporu tím, že ho nechá ve funkci ministra policie. Fouché toho umí jaksepatří využít. „Za jeho působení dosáhla policie dosud nepoznané moci,“ píše francouzský historik Jean Tulard (*1933). Společně s ministrem zahraničí Charlesem Mauricem de Talleyrandem-Périgordem (1754–1838) nechá zatknout Ludvíka Henryho de Bourbon Condé (1772–1804), vévodu z Enghienu, a přesvědčí Napoleona o jeho nezbytnosti jeho popravy. „Chtěl vás zabít,“ argumentují oba.

Ti, co mne chtějí zabít, jsou hlupáci a ti, co mně před nimi ochraňují, jsou padouši,“ říká Napoleon.

Nevěří Fouchému a dokonce si myslí, že některé údajné atentáty organizuje sám ministr policie jen proto, aby dokázal, jak je policie schopná. „Založil svou reputaci na vyšetřování, které následovalo po výbuchu pekelného stroje v rue Nicaise (pokus o atentát na Napoleona 24. prosince 1800),“ tvrdí Tulard. 

 

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Historie
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Historie
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
reklama
zajímavosti
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz