Skip to content

Jakými fobiemi trpí ženy a muži? 

Fobie patří mezi časté úzkostné poruchy, které v extrémních případech mohou narušovat běžný život. Je prokázáno, že ve větší míře trpí strachy spíše ženy než muži. Některé lidi může trápit i vcelku bizarní fobie.

Jsou fobie, jež se vyskytují u lidí častěji, jiné v očích ostatních mohou působit až komicky. Tak či onak, tyto panické strachy znepříjemňují dotyčným život. Buď jim nedovolují dělat některé věci tak, jak je běžné, nebo je naopak nutí vykonávat činnosti, které by jinak nedělali.

Jaké fobie nejčastěji postihují ženy a muže?

ŽENY:

Arachnofobie (strach z pavouků)

Tato fobie patří u žen k těm nejčastějším. Obecně se projevuje panikou, když se v blízkosti člověka objeví pavouk. Touto fobií trpí podle průzkumů až ¼ populace. Postižení se necítí dobře na jakémkoli místě, kde by podle nich mohli být pavouci.

Často se stává, že i když je pro takového člověka prakticky nesnesitelný pohled na tento hmyz, snaží se ho neustále udržet v dohledu, aby pavouk neutekl a neobjevil se nečekaně někde jinde. Příčinou strachu může být traumatický zážitek z dětství, velmi často se jedná o získané chování od rodičů.

Strach z pavouků patří mezi nejčastější fobie.

Akrofobie (strach z výšek či hloubek)

Jedná se velmi častou fobii, kdy mají lidé extrémní strach z výšek nebo hloubek. Trpí jí asi 10 % celkové populace, přičemž ženy postihuje 2x více než muže. Pro dotyčné je velmi problematické například cestovat letadlem, lanovkou, vystupovat na rozhledny, nebo se jen dívat z oken či chodit na balkon.

Hranice výšky jsou velmi individuální. Někdo nemůže ani vylézt po žebříku, jinému nedělá problém stát na střeše domu. Ve výškách ale mohou být tito lidé nebezpeční, často totiž panikaří a hrozí jim riziko pádu.

Akrofobii trpí častěji ženy, vyskytuje se ale i u mužů.

Klaustrofobie (strach z malých prostorů)

Tento strach provází ženy i muže. Projevuje se záchvaty paniky, při kterých se klaustrofobik snaží z malého prostoru dostat co nejrychleji pryč. Ocitnout se v této situaci mohou lidé například ve výtahu, nebo pokud zůstanou zamčení v uzavřené místnosti.

Statistiky uvádějí, že klaustrofobií trpí až 7 % lidí na světě. Poruchu doprovází pocit dušení, bušení srdce, někdy záchvaty paniky a křik. Při silné formě se člověk může chovat agresivně.

Klaustrofobií trpí až 7 % lidí na světě.

Mysofobie (strach z bakterií)

Lidé s touto fobii mají panický strach z bakterií, špíny nebo nákazy. Mají proto potřebu si neustále mýt ruce, uklízet a udržovat úzkostlivou čistotu. Často se vyhýbají veřejným místům, jako je hromadná doprava nebo veřejné toalety.

Strach může být někdy tak paralyzující, že dotyční přestávají úplně chodit do společnosti.

Tato fobie může člověka úplně vyřadit ze společnosti,

Ophidiofobie (strach z plazů)

Strach z hadů patří mezi nejběžnější fobie na světě. Podle statistik trpí tímto strachem každý 3. člověk. Podle vědců má tato obava kořeny už v pravěku, kdy sloužila ke zvýšení šancí člověka na přežití v přírodě.

U silné formy se lidé bojí nejen setkání se živým hadem, k panické reakci jim může stačit i plaz na televizní obrazovce nebo fotografii. Postižení se cítí ohrožení, často ztuhnou a v záchvatu paniky se nemohou hýbat ani mluvit.

Lidé panikaří i z pohledu na hada v televizi.

MUŽI:

Glossofobie (strach z mluvení na veřejnosti)

Tato fobie se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Pramení především z nedostatku sebevědomí a obav, že na veřejnosti dojde k trapasu, nebo se dotyčný bojí reakce publika. Léčbou tohoto strachu se zabývá psychoterapie, účinné je hlavně postupné vystavování obávanému strachu, či relaxační techniky.

V závažných případech lékaři podávají psychofarmaka.

Strach z mluvení na veřejnosti pramení z nedostatku sebevědomí.

Venustrafobie (strach z krásných žen)

Většina mužů si potrpí na krásné a atraktivní ženy. Existují ale i takoví, kterým samotná myšlenka na to, že mluví s krásnou ženou, způsobuje naprostou paniku. Za tímto strachem stojí negativní zkušenost, například v souvislosti s matkou, učitelkou nebo první láskou.

Odborníci se domnívají, že dotyčný mohl být takovou ženou zesměšněn nebo veřejně uražen. Každá dobře vypadající žena se tak pro muže stává nebezpečnou nebo ohrožující. V extrémních případech pak tento strach ovlivňuje veškeré vztahy a sebevědomí muže.

Pohled na krásnou ženu některé muže děsí.

Ergofobie (strach z práce)

U této fobie se nejedná lenivost, ale o vážnou chorobu. Nástup tohoto strachu vzniká pracovními zkušenostmi. Takový člověk se nebojí ani tak samotné práce, ale spíše svého selhání. V hlavě má neustálé negativní myšlenky, bojí se, že výsledek každé jeho činnosti bude špatný.

O nemoc jde ve chvíli, kdy má člověk z vykonávané práce, pracovních podmínek a z kolegů strach. Často se tato fobie dostavuje po pracovním úrazu. Pokud nepomůže ani změna zaměstnání a prostředí, musí takový člověk vyhledat odbornou pomoc.

Fobie se často objevuje po pracovním úrazu.

Algofobie (strach z bolesti)

I když jsou muži všeobecně bráni za silnější pohlaví, podle některých průzkumů mají nižší práh bolesti než ženy, a také se u nich tato fobie vyskytuje častěji. Zatím se ale nepodařilo zjistit, jaký druh bolesti bude dostatečně vysoký na to, aby fobický strach vyvolal.

Jeho rozvinutí se odvíjí od prožitků s nemocí, bolestí, úrazem, operací nebo zdravotnickými výkony.

Strach z bolesti se častěji objevuje u mužů.

Emetofobie (strach ze zvracení)

Tento problém postihuje až 9 % populace. Lidé s touto fobií se vyhýbají situacím, jakými jsou stravování mimo domov, konzumace alkoholu, cestování apod., tedy případy, ve kterých může ke zvracení dojít.

Někteří se bojí být v blízkosti jiné osoby, které je nevolno. Kvůli fobii se postižený vyhýbá různým společenským událostem, ale i třeba parkům, podchodům a dalším veřejným místům.

Foto: Shutterstock.com, WIkimediia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Do skleníků v botanických zahradách
epochanacestach.cz

Do skleníků v botanických...

Nevíte, kam byste v zimě...
Duše zabitého tureckého farmáře se prý převtělila, aby pomstila svou vraždu
enigmaplus.cz

Duše zabitého tureckého farmáře...

V roce 1958 byl na svém poli u...
Šokující přiznání! Seriál točí jen kvůli penězům
nasehvezdy.cz

Šokující přiznání! Seriál točí...

Když se před dvěma lety objevila informace, že...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Válka v zákulisí
nasehvezdy.cz

Válka v zákulisí

V seriálu Sestřičky Modrý kód se...
Převtělil se do nového těla, aby identifikoval svého vraha. Ten se nakonec k činu přiznal
enigmaplus.cz

Převtělil se do nového těla,...

Izraelský psycholog a expert na zkoumání minulých...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
epochalnisvet.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Před opuštěným kostelem prý vyfotila ducha. Nyní chce na místo přizvat médium
enigmaplus.cz

Před opuštěným kostelem prý...

V irských médiích se objevila nová...
5 zajímavých českých mostů: Znáte je?
epochanacestach.cz

5 zajímavých českých mostů:...

Na našem území je spousta...