Domů     Sčítaly se prostitutky i pivo. Statistika v Česku funguje už 101 let
Sčítaly se prostitutky i pivo. Statistika v Česku funguje už 101 let
10.1.2021

„Nechceš se dneska večer pobavit, fešáku?“ prohodí lascivně spoře oděná žena na kolemjdoucího pána v buřince. Ten její nabídku mlčky přejde. I kdyby snad měl o chvilkové potěšení zájem, jakožto obyvatel Žižkova má zrovna hluboko do kapsy.

Při pohledu na začouzené činžovní domy to tak nevypadá, ale čtvrť má kromě špatné pověsti i vůbec nejvyšší ceny potravin v Praze. Nájem je tu ale prakticky zadarmo.

„Statistika je jako bikini. Co odhaluje je zajímavé, co skrývá je podstatné,“ originálně shrne podstatu vědní disciplíny americký akademik Aaron Levenstein.

A pozadu v odhalování zajímavého a skrývání podstatného nezůstali ani Češi, respektive Čechoslováci.

Již přes sto let uběhlo od prvního statistického sčítání v tuzemsku, jehož se na základě zákona Národního shromáždění z 28. ledna 1919 ujal Státní úřad statistický (SÚS), předchůdce dnešního Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jak se žilo za první republiky?

Za co rodiny utrácely nejvíce peněz? A kolik se platil nájem? Tyto i další otázky zodpovíme prostřednictvím údajů z dobových statistik. Zvláštní pozornost pak úřad věnoval jedné modelové „rodině pražského úředníka“…

Žižkov byl původně postaven jako dělnická čtvrť.
Žižkov byl původně postaven jako dělnická čtvrť.

Vzdělání je prvotní

Pan a paní, říkejme jim Vypočítalovi, žijí v bytě na pražském Žižkově, který ve 20. letech 20. století není zrovna exkluzivní adresou. Nijak si ale nezoufají.

Paní Vypočítalová je ženou v domácnosti a její manžel dochází do úřednického zaměstnání, odkud každý měsíc přinese dobrých 1700 korun. Z toho celou polovinu utratí za potraviny.

Oproti centru Prahy si na Žižkově lidé připlatí prakticky za vše od masa, přes mléko až po pivo. I proto poslední jmenovanou položku si pan Vypočítal dopřává jen o nedělním obědu. Rodina zbytečně neutrácí.

Do čeho však rodiče investují, je vzdělání svých dvou dětí, za nějž měsíčně platí 43 korun plus dalších 16 korun za noviny, knihy, psací potřeby a poštovné. Sem tam si rodina dopřeje skromný výlet a pravidelně poškádlí štěstěnu nákupem losu.

„Moc úspěšní nebyli, protože mezi jejich rodinnými příjmy žádnou výhru v loterii nenalézáme,“ píše ČSÚ k výsledkům.

Tolerované řemeslo? Od roku 1922 začala vláda veřejné domy zavírat.
Tolerované řemeslo? Od roku 1922 začala vláda veřejné domy zavírat.

Sňatky nevěstek z rozumu

Pan Vypočítal je naštěstí šťastně ženatý, a tak nemá potřebu vyhledávat společnost v náručí lehkých děv. A nutno říct, že jich není zrovna málo. Jenom v Praze pracuje celkem v 18 veřejných domech 123 slečen.

Počet zařízení v hlavním městě sice dorovnává Brno, ovšem jejich osazenstvo je přibližně poloviční. Mnoho dalších žen, většinou staršího věku, se živí prostitucí na vlastní pěst.

Celkem v Československu pracuje 1224 prostitutek, z nichž je drtivá většina nepříliš překvapivě svobodná. Ty provdané většinou „úřady vysvětlovaly tím, že se jednalo o sňatky v době války uzavřené s vojáky za účelem vyplácení sociální podpory“.

Pro ukojení čtenářovy divoké mysli je také dobré zmínit, že takto citlivá data úřad nezískával v terénu nýbrž si je obstaral rozesláním dotazníků obecním a policejním úřadům.

Statistikům práci usnadňovaly děrovačky.
Statistikům práci usnadňovaly děrovačky.

Investice do techniky

Ať jde o spotřebu másla, statistiky zahraničního obchodu nebo sčítání lidu, něco je velmi brzy po vzniku SÚS jisté, takové objemy údajů nelze zpracovávat bez pomoci strojů.

V dubnu roku 1920 si úřad pronajme od firmy Powers Accounting Machine 12 děrovaček a čtyři třídicí stroje s počitadly. „Nemohl je koupit, protože americká firma v té době své přístroje pouze draze pronajímala za dolary.

Ročně tak úřad utratil 9 450 dolarů, což při tehdejším kurzu 80 korun za dolar představovalo úctyhodných 756 tisíc korun,“ vypočítává úřad.

Stroje v hodnotě 3,4 milionu korun si SÚS odkoupí až dva roky od počátku fungování, když americká firma změní svou obchodní politiku.

Český statistický úřad dnes sídlí v pražských Strašnicích.
Český statistický úřad dnes sídlí v pražských Strašnicích.

Přes 300 tisíc obětí

Statistický úřad neukončí svou činnost ani po vpádu německých vojsk v březnu 1939. Tehdejší šéf úřadu a velký vlastenec Jan Auerhan (1880–1942) je sice donucen odejít do výslužby, ale zůstane hlasitým kritikem okupantů.

V květnu 1942 si tak pro 62letého Auerhana dojde gestapo a soud jej odsoudí za schvalování atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha (1904–1942) k smrti. Když úřad po válce vyčíslí oběti nacistické okupace, dojde k hrozným číslům.

„74 000 nežidovských a 138 000 židovských přímých obětí nacismu, 100 000 osob zemřelo vlivem vyšší úmrtnosti podmíněné válkou a okupací. Mezi zemřelými bylo i 15 zaměstnanců SÚS,“ dočteme se v úředním dokumentu.

Po komunistickém puči v únoru 1948 projde úřad radikální proměnou, kdy se statistika stane nástrojem budování socialismu. Výsledky šetření se zpravidla omezí jen na zprávy o plnění hospodářských plánů.

Foto: Bejvavalo.cz
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz