Když mezinárodní archeologický tým odkryje rozsáhlou hrobku v Súdánu, kde nachází zhruba 200 koster, považuje to za mimořádný nález. Vědci přitom zdaleka ještě netuší, co je čeká dál. Jakmile se dostanou hlouběji do podzemních prostor, nestačí se divit!
Když před přibližně 3000 lety v údolí Nilu chystají jeden pohřební obřad, je vše připraveno s náležitou péčí. Tělo je zabaleno do vzácné látky a umístěno do hrobky, obklopeno důležitými předměty, které dokládají vážené postavení zemřelého.
Smuteční hosté mají při ukládání svého milovaného k poslednímu odpočinku žalem protažené tváře. Ale ten nejdelší obličej patří bezesporu právě pohřbívanému.
Jde totiž o koně, který má podle všeho velmi významné postavení a někdo důležitý ho miluje natolik, že mu dopřeje nákladný pohřeb a vyzdobenou hrobku, typickou pro vysoce postavené lidi.
Překvapení pod svatyní
Vědci objeví tento hrob v roce 2011 v Tombosu. Toto místo se nachází v údolí Nilu na území dnešního Súdánu. Tombos je založen starověkými Egypťany okolo roku 1450 př.n.l. jako jejich základna v Núbii.
Zprávu o nálezu a výsledcích výzkumu publikují vědci v letošním roce. Tělo koně podle ní našli v šachtě pod svatyní, která je součástí komplexu rozsáhlé hrobky s nadzemní pyramidou a několika podzemními komorami s pozůstatky zhruba 200 lidí.
Ti zde leží spolu s keramikou, nástroji a dekorativními předměty. „Je jasné, že šlo o úmyslný a pečlivý pohřeb zvířete, což je ohromně fascinující,“ konstatovala archeoložka Michelle Buzonová z americké Purdueovy univerzity.
Měli jsme tě rádi!
Na zadních nohou zvířete se ještě zachovaly zbytky kaštanové srsti s bílými flíčky. Rozpadlé zbytky látky, do které bylo tělo zahaleno, pomohly určit dobu pohřbu do období zhruba okolo roku 950 př.n.l.
Prostory hrobky okolo koně také obsahovaly artefakty, které naznačují, jak významný status měl během svého života.
Jde například o vyřezávanou sošku skarabea, tedy brouka vrubouna posvátného (Scarabaeus sacer), který je symbolem převtělení a kus železa, pravděpodobně kdysi součást uzdy. Ten patří mezi nejstarší kusy železa, nalezeného na tomto území.
Skvělá péče
Po analýze kostí a zubů koně vědci zjišťují, že jde o klisnu, která zemřela ve věku mezi 12 a 15 lety. Vedla velmi aktivní život a stopy po zatížení na žebrech naznačují, že často nosila postroj pro tažení vozu.
Podle věku v době úmrtí a stavu kostry je však zřejmé, že o ni bylo velmi dobře pečováno. Musela hrát významnou roli v rodině majitele a byla pro ni více, než obyčejným tažným zvířetem.
Mimořádný objev
Kus železné uzdy, ve své době drahého předmětu ze vzácného materiálu, který byl vyroben pro konkrétního koně také vypovídá o důležitosti zvířete.
Zatímco později se podobný pohřeb stává běžnější záležitostí jak v núbijské, tak v egyptské společnosti, v tomto období šlo o něco neobvyklého. „Jde o absolutně jedinečný objev.
Nic podobného jsme dosud při našich vykopávkách v Tombosu nenašli,“ dodávají vědci.