Skip to content
reklama
reklama

Satelitní internet s podporou evropských fondů

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Když se řekne „satelitní internet“, naprosté většině lidí se okamžitě vybaví velkolepý projekt Elona Muska s názvem Starlink. Pravdou ale je, že obdobnou záležitost chystá již nějakou dobu nejen pro své členské státy Evropská unie. S podporou evropských fondů by měla vzniknout rozsáhlá síť satelitů, poskytující vysokorychlostní internetové připojení pro Evropu.

Velkolepá investice

V průběhu první poloviny letošního roku přišla Evropská komise s oficiální zprávou o tom, že má v následujících pěti letech v plánu investovat téměř dvě a půl miliardy eur do vybudování propracovaného, spolehlivého a bezpečného systému vlastního satelitního internetu. Primárními spotřebiteli by se pochopitelně měli stát obyvatelé členských států Evropské unie, internet z evropských satelitů by měl ale pokrýt také část Afriky nebo třeba Arktidu. Kromě fondů Evropské unie bude projekt satelitního internetu podpořen také ze strany řady dalších evropských zdrojů, a to jak veřejných, tak i soukromých. Poskytování připojení k internetu ale nebude jediným účelem zmíněného satelitního systému. Ten má přispět také k výrazně lepší ochraně důležitých dat a zajišťovat komunikační provoz Evropské unie před případnými kybernetickými útoky zvenčí. Celkové náklady tohoto ambiciózního projektu byly předběžně vyčísleny na šest miliard eur, což v přepočtu činí odhadem 146 miliard korun.

blank

Bezpečné evropské satelity

V současné chvíli provozuje Evropská unie několik stovek satelitů. Ty slouží například pro účely meteorologických služeb nebo navigačních systémů, podle odborníků ale nejsou příliš bezpečné. Proto se EU rozhodla, že chce v dohledné době vybudovat nový, bezpečnější a víceúčelový satelitní systém, který by vyhovoval současným nárokům na kyberbezpečnost. Podobně jako projekt Starlink Elona Muska má zmíněný budoucí systém kromě jiného také poskytovat vysokorychlostní internetové připojení v oblastech, kde infrastruktura nedovoluje jeho zavedení běžným způsobem. Na dokončení celého projektu si Evropská unie prozatím vyhradila následujících pět let.

Internet pro všechny a Evropa jako digitální velmoc

V souvislosti s projektem evropského satelitního internetu eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl, že vesmír má nezanedbatelný význam pro hospodářský růst, bezpečnost a geopolitické postavení nejen evropských zemí, a upozornil také na to, že navzdory všeobecnému pokroku má v současné době přístup k vysokorychlostnímu internetu pouze 56 % všech evropských domácností. Na rozdíl od Elona Muska, který v rámci svého projektu Starlink vysílá do vesmíru stále nové a nové družice, má Evropská unie v plánu využívat spíše menší počet družic, o to efektivněji ale zase hodlá podle slov svých představitelů využít kombinace nízké a střední oběžné dráhy.

blank

Bezpečná Evropa

Jak jsme již zmínili, nově budovaný systém satelitů má kromě vysokorychlostního připojení k internetu zajistit také bezpečnější diplomatickou a zpravodajskou komunikaci a navigaci. Posledně jmenovanou záležitost sice již zajišťuje navigační systém Galileo, zejména ve světle současných událostí je ale zapotřebí posílit bezpečnost i v této oblasti. Projekt satelitního internetu by měl mít výrazný přínos také pro oblast vědy a průmyslu. Na vývoji zmíněného systému by se podle eurokomisaře Thierryho Bretona mohlo začít pracovat již v průběhu příštího roku. Pokud vše půjde tak, jak má, měl by být evropský satelitní systém připraven k použití v roce 2028. V současné chvíli nicméně stále ještě probíhá projednávání celého návrhu.

Pokud vás zajímá problematika evropského satelitního internetu zejména z pohledu poskytovatele, nenechte si ujít související přednášku odborníka na satelitní navigaci a telekomunikace Josefa Šobra a vedoucího Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy ČR Ondřeje Švába. Přednáška zazní 22. září tohoto roku v rámci tradiční odborné konference KKTS, která se uskuteční v Plzni.

Registrovat se můžete zde: REGISTRACE

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Artemis I znovu neodstartuje, plány NASA překazilo počasí
21stoleti.cz

Artemis I znovu neodstartuje,...

Mise Artemis I k Měsíci, která měla...
Čím hasíte žízeň po jídle?
panidomu.cz

Čím hasíte žízeň po jídle?

Vypadá to jako hloupá otázka, ale ono to s...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Rozloží manželství hádky?
nasehvezdy.cz

Rozloží manželství hádky?

Krásná zprávařka Eva...
Restaurace hotelu The Mozart Prague má nové menu i šéfkuchaře
iluxus.cz

Restaurace hotelu The Mozart...

Pražská gastronomická scéna je díky nově...
Posmrtné pozvání na rande
skutecnepribehy.cz

Posmrtné pozvání na rande

Smrtí nemusí všechno skončit....
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Tiramisu: Italská hvězda
tisicereceptu.cz

Tiramisu: Italská hvězda

Tiramisu ve skutečnosti nemá až tak...
Tajemné jezerní bytosti: S kým se setkali ruští potápěči?
enigmaplus.cz

Tajemné jezerní bytosti: S kým...

Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní...
Antigravitační zařízení Thomase Browna: Kam zmizel přelomový vynález?
enigmaplus.cz

Antigravitační zařízení...

Americký vynálezce ve 2. letech minulého století...
Olomouc zdobí Královna moravských varhan
epochalnisvet.cz

Olomouc zdobí Královna...

Ve své době patří k největším olomouckým...
Z velké kamarádky se stal nepřítel!
nasehvezdy.cz

Z velké kamarádky se stal...

Je to jako noční můra....