Skip to content
reklama

Satelitní internet s podporou evropských fondů

Tento článek je reklamním sdělením

Když se řekne „satelitní internet“, naprosté většině lidí se okamžitě vybaví velkolepý projekt Elona Muska s názvem Starlink. Pravdou ale je, že obdobnou záležitost chystá již nějakou dobu nejen pro své členské státy Evropská unie. S podporou evropských fondů by měla vzniknout rozsáhlá síť satelitů, poskytující vysokorychlostní internetové připojení pro Evropu.

Velkolepá investice

V průběhu první poloviny letošního roku přišla Evropská komise s oficiální zprávou o tom, že má v následujících pěti letech v plánu investovat téměř dvě a půl miliardy eur do vybudování propracovaného, spolehlivého a bezpečného systému vlastního satelitního internetu. Primárními spotřebiteli by se pochopitelně měli stát obyvatelé členských států Evropské unie, internet z evropských satelitů by měl ale pokrýt také část Afriky nebo třeba Arktidu. Kromě fondů Evropské unie bude projekt satelitního internetu podpořen také ze strany řady dalších evropských zdrojů, a to jak veřejných, tak i soukromých. Poskytování připojení k internetu ale nebude jediným účelem zmíněného satelitního systému. Ten má přispět také k výrazně lepší ochraně důležitých dat a zajišťovat komunikační provoz Evropské unie před případnými kybernetickými útoky zvenčí. Celkové náklady tohoto ambiciózního projektu byly předběžně vyčísleny na šest miliard eur, což v přepočtu činí odhadem 146 miliard korun.

Bezpečné evropské satelity

V současné chvíli provozuje Evropská unie několik stovek satelitů. Ty slouží například pro účely meteorologických služeb nebo navigačních systémů, podle odborníků ale nejsou příliš bezpečné. Proto se EU rozhodla, že chce v dohledné době vybudovat nový, bezpečnější a víceúčelový satelitní systém, který by vyhovoval současným nárokům na kyberbezpečnost. Podobně jako projekt Starlink Elona Muska má zmíněný budoucí systém kromě jiného také poskytovat vysokorychlostní internetové připojení v oblastech, kde infrastruktura nedovoluje jeho zavedení běžným způsobem. Na dokončení celého projektu si Evropská unie prozatím vyhradila následujících pět let.

Internet pro všechny a Evropa jako digitální velmoc

V souvislosti s projektem evropského satelitního internetu eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl, že vesmír má nezanedbatelný význam pro hospodářský růst, bezpečnost a geopolitické postavení nejen evropských zemí, a upozornil také na to, že navzdory všeobecnému pokroku má v současné době přístup k vysokorychlostnímu internetu pouze 56 % všech evropských domácností. Na rozdíl od Elona Muska, který v rámci svého projektu Starlink vysílá do vesmíru stále nové a nové družice, má Evropská unie v plánu využívat spíše menší počet družic, o to efektivněji ale zase hodlá podle slov svých představitelů využít kombinace nízké a střední oběžné dráhy.

blank

Bezpečná Evropa

Jak jsme již zmínili, nově budovaný systém satelitů má kromě vysokorychlostního připojení k internetu zajistit také bezpečnější diplomatickou a zpravodajskou komunikaci a navigaci. Posledně jmenovanou záležitost sice již zajišťuje navigační systém Galileo, zejména ve světle současných událostí je ale zapotřebí posílit bezpečnost i v této oblasti. Projekt satelitního internetu by měl mít výrazný přínos také pro oblast vědy a průmyslu. Na vývoji zmíněného systému by se podle eurokomisaře Thierryho Bretona mohlo začít pracovat již v průběhu příštího roku. Pokud vše půjde tak, jak má, měl by být evropský satelitní systém připraven k použití v roce 2028. V současné chvíli nicméně stále ještě probíhá projednávání celého návrhu.

Pokud vás zajímá problematika evropského satelitního internetu zejména z pohledu poskytovatele, nenechte si ujít související přednášku odborníka na satelitní navigaci a telekomunikace Josefa Šobra a vedoucího Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy ČR Ondřeje Švába. Přednáška zazní 22. září tohoto roku v rámci tradiční odborné konference KKTS, která se uskuteční v Plzni.

Registrovat se můžete zde: REGISTRACE

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemství havárie letadla P-40. Kam se poděl pilot?
enigmaplus.cz

Tajemství havárie letadla...

Téměř rok po útoku na Pearl Harbor se...
Užívá si Tomeš kromě manželky i s jinými?
nasehvezdy.cz

Užívá si Tomeš kromě...

O tom, že manželství...
Bylo to opravdu osudové doučování
skutecnepribehy.cz

Bylo to opravdu osudové...

Byla jsem v pubertě, když se moji rodiče rozvedli....
Naučte se číst z dlaně
panidomu.cz

Naučte se číst z dlaně

Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v...
Nejkrásnější zámky na Loiře: Vyrostly z rozmarů králů?
epochalnisvet.cz

Nejkrásnější zámky na Loiře:...

Přes 280 kilometrů dlouhému údolí řeky Loiry se...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz

Nový Falkensteiner Hotel...

Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní...
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz

Záhadný římský předmět...

Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Uteče jí Prachař s milenkou?
nasehvezdy.cz

Uteče jí Prachař s milenkou?

Unavené manželství, v němž se...
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz

Kuře s chorizem a bramborami

Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který...
Tajuplná mrtvola paní z dun. Objevila se před smrtí ve filmu Čelisti.
enigmaplus.cz

Tajuplná mrtvola paní z dun....

V roce 1974 je v pobřežních dunách ve státě...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha