Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války.
Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu.
Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne jednoho červnového dne v Sarajevu. Právě tam totiž přijíždí následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este se svou chotí Žofií. Nejde o přívětivé prostředí.
Bosna byla před časem připojena k Rakousku-Uhersku, což v celé zemi vyvolává pořádnou nenávist. Odboj je navíc podporován Srbskem, což celou situaci ještě komplikuje.
A tak je 28. června 1914 v davu připraveno několik spiklenců s vražednými zbraněmi, a když pár projíždí ulicemi města, proběhne útok na jejich vůz. Bomba vržená jedním atentátníkem cíl nezasáhne.
Osudová se manželům stane následná zajížďka, kdy jejich automobil zastaví náhodou poblíž jednoho z atentátníků – Gavrila Principa. Ten prostě namíří svou pistoli a dvěma ranami usmrtí Ferdinanda i Žofii.
Rakousko-Uhersko z činu viní Srbsko, kterému následně vyhlašuje válku. Následný dominový efekt vznikajících aliancí a složitých mezinárodních vztahů vrhne do válečného běsnění celý svět.
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este a jeho choť Žofii Chotkovou byl pečlivě naplánován skupinou srbských nacionalistů, kteří byli členy organizace Mladá Bosna.
Tito atentátníci byli podporováni a vyzbrojeni srbskou vojenskou rozvědkou, což jen přililo olej do ohně napjatých vztahů mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem. Gavrilo Princip, mladý srbský nacionalista, se stal hlavním aktérem tohoto tragického dne.
Po neúspěšném bombovém útoku se mu naskytla příležitost, když automobil s arcivévodou a jeho chotí zastavil poblíž kavárny, kde se Princip nacházel.
Dvěma výstřely ukončil životy následníka trůnu a jeho manželky, čímž spustil řetězec událostí vedoucích k první světové válce.
Tento atentát, známý jako Sarajevský atentát, vyvolal mezinárodní krizi, která je dnes známá jako červencová krize.
Rakousko-Uhersko, podporované Německem, vyhlásilo válku Srbsku, což vedlo k mobilizaci dalších evropských mocností a nakonec k vypuknutí globálního konfliktu.
První světová válka, která následovala, přinesla nesmírné utrpení a ztráty na životech, změnila politickou mapu Evropy a měla dalekosáhlé důsledky pro celý svět.
Atentát na Františka Ferdinanda a Žofii Chotkovou je dodnes připomínán jako klíčový moment v dějinách 20. století, který ukázal, jak křehké mohou být mezinárodní vztahy a jak jeden čin může změnit osudy milionů lidí.