Domů     Šachovnicový vrah Alexandr Pičuškin: Na šachovnici je ještě místo
Šachovnicový vrah Alexandr Pičuškin: Na šachovnici je ještě místo
18.8.2023

Městský park nemá nejlepší pověst, a tak dívka vracející se domů přivítá nabídku na doprovod. Nemůže vědět, že parku se všichni bojí právě kvůli tomuto mladíkovi. A kvůli jeho kladivu.

Rusko je tradičně považováno za líheň skvělých šachistů. Jeden z nich však hraje podle poněkud jiných pravidel. Rozhodne se zaplnit všech 64 políček šachovnice jmény svých mrtvých obětí. Podaří se mu to dřív, než ho dostihne spravedlnost?

Co takhle někoho zabít?

Dějiny ruského zločinu se začínají přepisovat v pondělí 13. července 1992. Toho dne dva nudící se a pořádně opilí moskevští studenti, Alexandr Pičuškin (*1974) a Michail Odijčuk (1974–1992), hledají zábavu a vražda jim připadá jako docela dobrý nápad.

Vydávají se do rozlehlého Bitcevského parku na jihozápadě města a poohlížejí se po vhodné oběti. Méně trpělivý z těch dvou je Alexandr. Svého kamaráda uškrtí a tělo ukryje pod kanalizační poklop. „První vražda je jako první láska.

Na to se nezapomíná,“ svěří se po mnoha letech. Toho dne si slíbí, že podobným způsobem dostane tolik lidí, kolik se vejde na šachovnici. Rodí se postrach Moskvy, který bude město terorizovat ještě za 15 let.

„Vraždit lidi není jako zatloukat hřebíky. To je umění!“ prohlašuje ruský sériový vrah.
„Vraždit lidi není jako zatloukat hřebíky. To je umění!“ prohlašuje ruský sériový vrah.

V košili sériového vraha

Už v červenci téhož roku osud dopřává Pičuškinovi další impuls. Začíná totiž ostře sledovaný proces se sériovým vrahem a kanibalem Andrejem Čikatilem (píšeme o něm na stranách 51 až 53), který sám přiznává 56 vražd.

Alexandr ho považuje za svůj velký vzor a o to více ho touží překonat. Ale ještě není ten správný čas. Mladík zatím jen sbírá výstřižky o Čikatilovi, kupuje si stejnou kostkovanou košili jako on, trénuje a posiluje. Čikatilo je v roce 1994 popraven.

Ať jeho fanoušek v budoucnu spáchá cokoliv, jemu už takový konec nehrozí. Rusko se rozhoduje respektovat Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod a od roku 1997 tak trest smrti nevykonává.

Dům na dohled místa činu

Až do roku 2001 žije Alexandr Pičuškin docela obyčejný život. Je mu teď 27 let, pracuje jako skladník v supermarketu a bydlí s matkou. Právě v tomto období však začíná moskevská policie řešit záhadná úmrtí bezdomovců.

Opilci jsou na různých místech ubiti kladivem, ale na veřejnost tehdy ještě nepronikají hrůzné detaily. Například to, že tajemný maniak jim do prasklin v lebce vráží skleněné střepy, aby způsobil co největší utrpení.

Nejvíce mrtvých bývá nalezeno v Bitcevském parku. Jen o pár desítek metrů od něj, v Chersonské ulici, bydlí Alexandr. A na šachovnici už má 28 jmen. „S každou novou obětí jsem získával sílu,“ přizná později u výslechu.

Od chvíle, kdy je nalezeno Irenino tělo, se začíná pátrat po sexuálním maniakovi.
Od chvíle, kdy je nalezeno Irenino tělo, se začíná pátrat po sexuálním maniakovi.

Neexistující sexuální maniak

Sebevědomí bestiálního vraha roste. Alexandr přestojí i jediný drobný konflikt s policií, když hygienická kontrola v supermarketu nalezne nesrovnalosti v jeho zdravotní knížce. Úředníkům se navíc skladník zdá přehnaně nervózní.

Jenže všechna potřebná razítka se nakonec ukážou být pravá a podezření z padělání dokladů se nepotvrzuje. Alexandr Pičuškin je nadále považován za bezúhonného občana.

Za takového ho určitě má třeba i 28letá prodavačka Irena Gerovová, které na počátku června 2002 cestou z práce nabídne doprovod přes nebezpečný park. Po menším boji se mu dívku podaří uškrtit její vlastní punčochou.

Z křoví pak s potěšením sleduje, jak tělo posmrtně zneuctí skupina opilců. Tento okamžik svede vyšetřovatele na dlouho ze správné cesty. Od chvíle, kdy je nalezeno Irenino tělo, se začíná pátrat po sexuálním maniakovi. A do této škatulky Alexandr nepatří.

Do parku chodí jen policie

Do Bitcevského parku se začínají lidé bát vstoupit. Nejen proto, že zde řádí tajemný šílenec s kladivem. Jsou tu ale také časté policejní kontroly a zátahy. Policisté jednou postřelí do nohy mladíka, který v parku utíká před hlídkou, protože má v batohu nůž.

Jindy je zase zatčen transvestita, který s sebou bůhvíproč nosí kladivo. Na dobu vražd spáchaných v poslední době má však nezpochybnitelné alibi. V síti občas uvázne nějaká ta malá ryba z podsvětí, ale vrah stále uniká.

Jeho šachovnice už je popsaná více než z poloviny. Policie si stále neví rady. Pičuškin není typický zabiják, co by se nedokázal ovládat a bez vraždění se neobešel. Klidně si dá čtvrt roku pauzu, dokud policejní manévry v jeho rajónu nepoleví.

„Když oběť dobře znám, mnohem lépe dokážu prožít emoce ve chvíli, kdy umírá,“ bude později vysvětlovat.
„Když oběť dobře znám, mnohem lépe dokážu prožít emoce ve chvíli, kdy umírá,“ bude později vysvětlovat.

Známí umírají lépe než cizí

Alexandr vraždí stále stejným způsobem. Lebku oběti rozbije několika přesně mířenými údery kladivem a pase se na předsmrtném utrpení nešťastníků. Do ran nezastrkuje jen střepy, ale třeba i ulámané smrkové větvičky.

Útočí vždycky zezadu, dává si velký pozor, aby krev nezašpinila jeho oblečení, a nikdy mrtvé neokrádá. Přesto nepostupuje tak docela stejně jako dřív.

Zatímco na začátku zabíjel jenom bezdomovce, které nikdo nehledá a dlouho nebude postrádat, teď už se nebojí vyhlédnout si ani své vlastní známé. „Když oběť dobře znám, mnohem lépe dokážu prožít emoce ve chvíli, kdy umírá,“ bude později vysvětlovat.

Urážka psa se neodpouští

Alexandrovi nějakou dobu stačí letmá známost. Se zhruba dvacítkou svých obětí občas hrává šachy v Bitcevském parku. S jinými se spřátelí za pomoci lahve vodky. V roce 2006 však zabije i svého souseda Valerije Kuljazova.

Tato vražda je na rozdíl od ostatních osobní. Alexandr nikdy nezapomene na starou urážku, když kdysi jeho pes neodbytně očichával Kuljazovova čistokrevného miláčka. „Odveďte si toho podvraťáka!“ křikne na něj tehdy soused a podepíše si tím ortel smrti.

„Život bez zabíjení je pro mě jako pro vás život bez jídla,“ prohlásil totiž u soudu.
„Život bez zabíjení je pro mě jako pro vás život bez jídla,“ prohlásil totiž u soudu.

Zapiš si telefon na vraha

Nový styl spočívající v zabíjení známých přivede Pičuškin k dokonalosti v úterý 13. června 2006. Přestože je nesmělý a s ženami to moc neumí, toho dne si domluví rande se svou kolegyní ze samoobsluhy, krásnou Marinou Moskaljovovou.

Ta má Alexandra ráda, ale Moskva dnes není právě bezpečné místo. A tak mladá žena pro jistotu zanechá zprávu synovi. Stačí stručná informace o tom, s kým a kam jde a kdy se vrátí.

Jenže se spolu s Alexandrem vydávají do Bitcevského parku a odtud se lidé v takovém doprovodu zase tak často nevracejí.

Lístek z metra vypovídá

Marina skončí umlácená kladivem, spokojený Pičuškin však ještě nejde domů. Bezcílně bloudí parkem a plánuje další vraždu. V tuto chvíli už má zaplněno 61 políček a je trochu netrpělivý.

Těší se na to, až zcela popsanou šachovnici odloží jako dokonalou trofej a pořídí si novou, tak lákavě prázdnou. Mezitím už je však nalezeno Marinino tělo a rozbíhá se horečné pátrání. Oběť má v kapse jízdenku z metra.

Kamerové záznamy zachycují 36letou ženu v doprovodu nenápadného muže. Tentokrát už milice horkou stopu nepustí. Za takzvaným Bitcevským maniakem se zavírají dveře cely na moskevském vrchním komisařství.

Domovní prohlídka odhaluje nejen slušnou sbírku videokazet s násilnickými pornofilmy, ale především kladivo, s nímž byla ubita Pičuškinova poslední oběť.

Umělec milující utrpení

Je obviněn na základě paragrafu 105 trestního zákoníku z vraždy dvou nebo více osob zvláště zavrženíhodným způsobem,“ oznamuje prokurátor Jurij Semin. Dvě nebo více osob není tak úplně přesný výraz.

Když Pičuškin v polovině srpna 2007 předstupuje před moskevský soud, je mu už prokázáno 48 vražd. On sám trvá na tom, že obětí bylo 61 a skončil tedy jen o tři jména před stanoveným cílem.

V průběhu vyšetřování ochotně provází kriminalisty po Bitcevském parku a popisuje své činy. Ostatky některých obětí jsou ještě k nalezení.

Alexandr se nijak netají radostí, kterou mu po celou dobu poskytoval pohled na utrpení. „Vraždit lidi není jako zatloukat hřebíky. To je opravdové umění!“ vykřikuje.

Bez zabíjení není život

Alexandr Pičuškin je v soudní síni uzavřen ve speciální kóji z bezpečnostního skla. „Kdyby mě nechytili, nikdy bych nepřestal,“ chvástá se. Ví, že přitížit mu to nemůže. Trest smrti mu nehrozí a nic menšího než doživotí nepřipadá v úvahu.

„Rozuměl jste verdiktu?“ ptá se soudce Vladimir Usov. „Nejsem hluchý, samozřejmě, že jsem rozuměl,“ ohradí se Pičuškin. Přesto mu stojí za to podat odvolání a požadovat snížení trestu na 25 let. Marně.

V únoru 2008 se za šachovnicovým vrahem definitivně zavírá brána trestanecké kolonie. Podle rozhodnutí soudu prvních 15 let trestu stráví v samovazbě. Bude to pro něj určitě těžké období.

„Život bez zabíjení je pro mě jako pro vás život bez jídla,“ prohlásil totiž u soudu.

Foto: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
svět zločinu
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,