Domů     Šachovnicový vrah Alexandr Pičuškin: Na šachovnici je ještě místo
Šachovnicový vrah Alexandr Pičuškin: Na šachovnici je ještě místo
18.8.2023

Městský park nemá nejlepší pověst, a tak dívka vracející se domů přivítá nabídku na doprovod. Nemůže vědět, že parku se všichni bojí právě kvůli tomuto mladíkovi. A kvůli jeho kladivu.

Rusko je tradičně považováno za líheň skvělých šachistů. Jeden z nich však hraje podle poněkud jiných pravidel. Rozhodne se zaplnit všech 64 políček šachovnice jmény svých mrtvých obětí. Podaří se mu to dřív, než ho dostihne spravedlnost?

Co takhle někoho zabít?

Dějiny ruského zločinu se začínají přepisovat v pondělí 13. července 1992. Toho dne dva nudící se a pořádně opilí moskevští studenti, Alexandr Pičuškin (*1974) a Michail Odijčuk (1974–1992), hledají zábavu a vražda jim připadá jako docela dobrý nápad.

Vydávají se do rozlehlého Bitcevského parku na jihozápadě města a poohlížejí se po vhodné oběti. Méně trpělivý z těch dvou je Alexandr. Svého kamaráda uškrtí a tělo ukryje pod kanalizační poklop. „První vražda je jako první láska.

Na to se nezapomíná,“ svěří se po mnoha letech. Toho dne si slíbí, že podobným způsobem dostane tolik lidí, kolik se vejde na šachovnici. Rodí se postrach Moskvy, který bude město terorizovat ještě za 15 let.

„Vraždit lidi není jako zatloukat hřebíky. To je umění!“ prohlašuje ruský sériový vrah.
„Vraždit lidi není jako zatloukat hřebíky. To je umění!“ prohlašuje ruský sériový vrah.

V košili sériového vraha

Už v červenci téhož roku osud dopřává Pičuškinovi další impuls. Začíná totiž ostře sledovaný proces se sériovým vrahem a kanibalem Andrejem Čikatilem (píšeme o něm na stranách 51 až 53), který sám přiznává 56 vražd.

Alexandr ho považuje za svůj velký vzor a o to více ho touží překonat. Ale ještě není ten správný čas. Mladík zatím jen sbírá výstřižky o Čikatilovi, kupuje si stejnou kostkovanou košili jako on, trénuje a posiluje. Čikatilo je v roce 1994 popraven.

Ať jeho fanoušek v budoucnu spáchá cokoliv, jemu už takový konec nehrozí. Rusko se rozhoduje respektovat Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod a od roku 1997 tak trest smrti nevykonává.

Dům na dohled místa činu

Až do roku 2001 žije Alexandr Pičuškin docela obyčejný život. Je mu teď 27 let, pracuje jako skladník v supermarketu a bydlí s matkou. Právě v tomto období však začíná moskevská policie řešit záhadná úmrtí bezdomovců.

Opilci jsou na různých místech ubiti kladivem, ale na veřejnost tehdy ještě nepronikají hrůzné detaily. Například to, že tajemný maniak jim do prasklin v lebce vráží skleněné střepy, aby způsobil co největší utrpení.

Nejvíce mrtvých bývá nalezeno v Bitcevském parku. Jen o pár desítek metrů od něj, v Chersonské ulici, bydlí Alexandr. A na šachovnici už má 28 jmen. „S každou novou obětí jsem získával sílu,“ přizná později u výslechu.

Od chvíle, kdy je nalezeno Irenino tělo, se začíná pátrat po sexuálním maniakovi.
Od chvíle, kdy je nalezeno Irenino tělo, se začíná pátrat po sexuálním maniakovi.

Neexistující sexuální maniak

Sebevědomí bestiálního vraha roste. Alexandr přestojí i jediný drobný konflikt s policií, když hygienická kontrola v supermarketu nalezne nesrovnalosti v jeho zdravotní knížce. Úředníkům se navíc skladník zdá přehnaně nervózní.

Jenže všechna potřebná razítka se nakonec ukážou být pravá a podezření z padělání dokladů se nepotvrzuje. Alexandr Pičuškin je nadále považován za bezúhonného občana.

Za takového ho určitě má třeba i 28letá prodavačka Irena Gerovová, které na počátku června 2002 cestou z práce nabídne doprovod přes nebezpečný park. Po menším boji se mu dívku podaří uškrtit její vlastní punčochou.

Z křoví pak s potěšením sleduje, jak tělo posmrtně zneuctí skupina opilců. Tento okamžik svede vyšetřovatele na dlouho ze správné cesty. Od chvíle, kdy je nalezeno Irenino tělo, se začíná pátrat po sexuálním maniakovi. A do této škatulky Alexandr nepatří.

Do parku chodí jen policie

Do Bitcevského parku se začínají lidé bát vstoupit. Nejen proto, že zde řádí tajemný šílenec s kladivem. Jsou tu ale také časté policejní kontroly a zátahy. Policisté jednou postřelí do nohy mladíka, který v parku utíká před hlídkou, protože má v batohu nůž.

Jindy je zase zatčen transvestita, který s sebou bůhvíproč nosí kladivo. Na dobu vražd spáchaných v poslední době má však nezpochybnitelné alibi. V síti občas uvázne nějaká ta malá ryba z podsvětí, ale vrah stále uniká.

Jeho šachovnice už je popsaná více než z poloviny. Policie si stále neví rady. Pičuškin není typický zabiják, co by se nedokázal ovládat a bez vraždění se neobešel. Klidně si dá čtvrt roku pauzu, dokud policejní manévry v jeho rajónu nepoleví.

„Když oběť dobře znám, mnohem lépe dokážu prožít emoce ve chvíli, kdy umírá,“ bude později vysvětlovat.
„Když oběť dobře znám, mnohem lépe dokážu prožít emoce ve chvíli, kdy umírá,“ bude později vysvětlovat.

Známí umírají lépe než cizí

Alexandr vraždí stále stejným způsobem. Lebku oběti rozbije několika přesně mířenými údery kladivem a pase se na předsmrtném utrpení nešťastníků. Do ran nezastrkuje jen střepy, ale třeba i ulámané smrkové větvičky.

Útočí vždycky zezadu, dává si velký pozor, aby krev nezašpinila jeho oblečení, a nikdy mrtvé neokrádá. Přesto nepostupuje tak docela stejně jako dřív.

Zatímco na začátku zabíjel jenom bezdomovce, které nikdo nehledá a dlouho nebude postrádat, teď už se nebojí vyhlédnout si ani své vlastní známé. „Když oběť dobře znám, mnohem lépe dokážu prožít emoce ve chvíli, kdy umírá,“ bude později vysvětlovat.

Urážka psa se neodpouští

Alexandrovi nějakou dobu stačí letmá známost. Se zhruba dvacítkou svých obětí občas hrává šachy v Bitcevském parku. S jinými se spřátelí za pomoci lahve vodky. V roce 2006 však zabije i svého souseda Valerije Kuljazova.

Tato vražda je na rozdíl od ostatních osobní. Alexandr nikdy nezapomene na starou urážku, když kdysi jeho pes neodbytně očichával Kuljazovova čistokrevného miláčka. „Odveďte si toho podvraťáka!“ křikne na něj tehdy soused a podepíše si tím ortel smrti.

„Život bez zabíjení je pro mě jako pro vás život bez jídla,“ prohlásil totiž u soudu.
„Život bez zabíjení je pro mě jako pro vás život bez jídla,“ prohlásil totiž u soudu.

Zapiš si telefon na vraha

Nový styl spočívající v zabíjení známých přivede Pičuškin k dokonalosti v úterý 13. června 2006. Přestože je nesmělý a s ženami to moc neumí, toho dne si domluví rande se svou kolegyní ze samoobsluhy, krásnou Marinou Moskaljovovou.

Ta má Alexandra ráda, ale Moskva dnes není právě bezpečné místo. A tak mladá žena pro jistotu zanechá zprávu synovi. Stačí stručná informace o tom, s kým a kam jde a kdy se vrátí.

Jenže se spolu s Alexandrem vydávají do Bitcevského parku a odtud se lidé v takovém doprovodu zase tak často nevracejí.

Lístek z metra vypovídá

Marina skončí umlácená kladivem, spokojený Pičuškin však ještě nejde domů. Bezcílně bloudí parkem a plánuje další vraždu. V tuto chvíli už má zaplněno 61 políček a je trochu netrpělivý.

Těší se na to, až zcela popsanou šachovnici odloží jako dokonalou trofej a pořídí si novou, tak lákavě prázdnou. Mezitím už je však nalezeno Marinino tělo a rozbíhá se horečné pátrání. Oběť má v kapse jízdenku z metra.

Kamerové záznamy zachycují 36letou ženu v doprovodu nenápadného muže. Tentokrát už milice horkou stopu nepustí. Za takzvaným Bitcevským maniakem se zavírají dveře cely na moskevském vrchním komisařství.

Domovní prohlídka odhaluje nejen slušnou sbírku videokazet s násilnickými pornofilmy, ale především kladivo, s nímž byla ubita Pičuškinova poslední oběť.

Umělec milující utrpení

Je obviněn na základě paragrafu 105 trestního zákoníku z vraždy dvou nebo více osob zvláště zavrženíhodným způsobem,“ oznamuje prokurátor Jurij Semin. Dvě nebo více osob není tak úplně přesný výraz.

Když Pičuškin v polovině srpna 2007 předstupuje před moskevský soud, je mu už prokázáno 48 vražd. On sám trvá na tom, že obětí bylo 61 a skončil tedy jen o tři jména před stanoveným cílem.

V průběhu vyšetřování ochotně provází kriminalisty po Bitcevském parku a popisuje své činy. Ostatky některých obětí jsou ještě k nalezení.

Alexandr se nijak netají radostí, kterou mu po celou dobu poskytoval pohled na utrpení. „Vraždit lidi není jako zatloukat hřebíky. To je opravdové umění!“ vykřikuje.

Bez zabíjení není život

Alexandr Pičuškin je v soudní síni uzavřen ve speciální kóji z bezpečnostního skla. „Kdyby mě nechytili, nikdy bych nepřestal,“ chvástá se. Ví, že přitížit mu to nemůže. Trest smrti mu nehrozí a nic menšího než doživotí nepřipadá v úvahu.

„Rozuměl jste verdiktu?“ ptá se soudce Vladimir Usov. „Nejsem hluchý, samozřejmě, že jsem rozuměl,“ ohradí se Pičuškin. Přesto mu stojí za to podat odvolání a požadovat snížení trestu na 25 let. Marně.

V únoru 2008 se za šachovnicovým vrahem definitivně zavírá brána trestanecké kolonie. Podle rozhodnutí soudu prvních 15 let trestu stráví v samovazbě. Bude to pro něj určitě těžké období.

„Život bez zabíjení je pro mě jako pro vás život bez jídla,“ prohlásil totiž u soudu.

Foto: Getty Images
reklama
Související články
Svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
reklama
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás