Domů     Rýže: Zázrak, který živí půlku světa
Rýže: Zázrak, který živí půlku světa

Bez ní by svět nebyl tím, čím je. Neobejde se bez ní prakticky žádná světová kuchyně. Ale kromě skvělé chuti a výživové hodnoty je rýže spojena také s rituály nebo uměním. A také díky ní prý lépe drží pohromadě Velká čínská zeď a jiné významné stavby!

Rýže u nás patří patří k nejběžnějším přílohám. A zatímco si jí nijak zvlášť nevážíme, existují země, kde je nejenom hlavní potravinou, ale také předmětem úcty i součástí kulturní tradice.

Jde zejména o region celé východní a jihovýchodní Asie, ale celkově je na rýži jako na základní potravině závislá asi polovina světové populace.

Na různých místech

O raném pěstování rýže má důkazy mnoho kultur, ale ty nejstarší pocházejí z Číny a podle analýzy mohou být až 13 500 let staré. Rýže se poté rozšíří po dalších částech Asie spolu s migrací tamních populací.

Jiný druh rýže je nezávisle na tomto procesu domestikován v Africe asi před 3500 lety a divokou rýži jedí i dávné civilizace v Amazonii. Do Evropy se rýže dostane podle všeho přes Egypt a z Asie.

Znají ji v antickém Řecku, kam ji podle všeho přivezou vojáci z výpravy Alexandra Velikého (356-323 př. n. l.). Na území Německa jsou pro změnu nalezena ložiska rýže z 1. století našeho letopočtu, tedy z římského období.

Pyrenejský poloostrov seznámí s rýží Maurové a podle záznamů je během jejich nadvlády pěstována ve Valencii a na Mallorce.

Rýže potřebuje k růstu dostatek vody.(Foto: Tuan Hoang / Pixabay)
Rýže potřebuje k růstu dostatek vody.(Foto: Tuan Hoang / Pixabay)

Jak vévoda pěstoval rýži

V Itálii se začíná s jejím pěstováním v 9. století, tedy dlouho předtím, než je zaznamenána v okolí města Pisa (1468) nebo v lombardské nížině (1475), kde ji propaguje milánský vévoda Ludovico Sforza (1452-1508) a předvádí její pěstování na svých „ukázkových“ plantážích.

Od 15. století se rýže rozšíří po celé Itálii a do zbytku Evropy, aby se spolu s evropskými průzkumníky dostala i dále do světa. Do Nového světa však nedorazí jen evropská rýže, ale tu svou si sem přivezou i afričtí otroci.

I když se dnes až 95 procent světové roční produkce této obilniny sní, dříve byla a na mnohých místech také dosud je používána i jiným způsobem.

Ve starověku a během středověku je například v Číně využívána rýžová pasta jako přísada do malty a zajišťuje lepší stabilitu a odolnost staveb, odborníci ji identifikují například v některých částech Velké čínské zdi. Rýže také hraje významnou roli v mnoha kulturních ceremoniích a oslavách.

Rýžová pole mohou vypadat skutečně malebně.(Foto: PublicDomainPictures / Pixabay)
Rýžová pole mohou vypadat skutečně malebně.(Foto: PublicDomainPictures / Pixabay)

K jídlu, ceremoniím i oslavě vůdce

Příkladem může být svatební obřad. Nejen v asijských zemích, ale i jinde na světě se rýžová zrnka hozená na nevěstu a ženicha považují za prostředek k zajištění šťastného manželství.

V Indii je rýže spojována s hinduistickou bohyní Lakšmí, patronkou štěstí a hojnosti. Ale zdá se, že rovněž v současné době si této plodiny lidé cení i jinak než jídla, i když nejde o tradiční a po generace předávané kulturní využití.

V roce 2008 se v Japonsku rozhoří mánie, týkající pytlíků rýže zvaných dakigokochi jako dar k narození dítěte. Mají podobu miminka v peřince a dává se na ně vytisknout fotografie a jméno novorozence.

Každý pytlík je vyrobený na míru podle váhy konkrétního dítěte. A ještě dále jde umělec z Tchajwanu, který v roce 2013 vyřeže na zrnko rýže o délce 0,5 cm a šířce 0,3 cm portrét čínského vůdce Si Ťin-pchinga (*1953). Práce mu zabere 30 dní.

Rýže je v řadě zemí základní potravinou.(Foto: Congerdesign / Pixabay)
Rýže je v řadě zemí základní potravinou.(Foto: Congerdesign / Pixabay)

Zdravá a sytá potravina

Ale největší užitek z ní lidé samozřejmě mají, pokud si ji naloží na talíř nebo do misky. Je dnes pravděpodobně nejkonzumovanějším druhem zrna a podle statistik jí po celém světě rýži více než 6 miliard lidí (aktuálně nás žije na naší planetě cca 8 miliard).

Míra její spotřeby v zemích, kde se pěstuje a sklízí, je přirozeně mnohem vyšší než jinde na světě. Zatímco třeba Češi sní v průměru 9 kilogramů rýže na osobu a rok, na prvním místě na světě je aktuálně Laos, kde jeden člověk spořádá téměř 263 kilo rýže ročně.

Za ním je Kambodža (cca 250 kg) a Bangladéš (asi 226 kg). Rýže je snadno stravitelná a navíc zdravá potravina. Obsahuje komplexní sacharidy, které tělu dodávají energii a pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

Má v sobě také vlákninu, pomáhající udržovat zdraví střev anebo vitamíny a minerály. Patří k nim vitamíny řady B, železo, draslík nebo hořčík.

Neexistuje jen bílá rýže!(Foto: Ally / Pixabay)
Neexistuje jen bílá rýže!(Foto: Ally / Pixabay)

Co se dá vyrobit z rýže?

Antioxidanty obsažené v rýži pak pomáhají snížit riziko vzniku některých civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka nebo rakovina. Jako potravina bez obsahu lepku je také vhodná pro lidi s bezlepkovou dietou.

I když je rýže univerzální potravina, která se používá jako příloha i hlavní pokrm v kuchyních po celém světě, nachází v gastronomii i jiné využití.

Vyrábí se z ní třeba rýžový ocet, který je oblíbenou ingrediencí a kořením anebo rýžový nápoj (často nepřesně nazývaný jako rýžové mléko), který je alternativou ke klasickému mléku.

Olej z rýže se používá k vaření a pečení a rýžové nudle jsou oblíbenou součástí asijské kuchyně stejně jako rýžový papír, používaný třeba k výrobě plněných rolek. Rovněž rýžová mouka má řadu využití.

Zapomenout nemůžeme ani na pálenku z rýže, nazývanou saké, která je oblíbená v Japonsku.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Pictavio / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Zajímavosti
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
Zajímavosti
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
Zajímavosti
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
reklama
věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
svět zločinu
Hrůzné týrání: Matka v alkoholovém opojení ukousne své dceři ret
V září 2015 v ruském městě Revda napadne Ludmila Spesivcevová (38) svou postiženou dceru Katyu a ukousne jí část rtu. Opilá matka nechá dítě čtyři dny bez lékařské pomoci, což vede ke zhoršení zranění. Případ odhalí závažné nedostatky v péči a přístupu k rodinám s postiženými dětmi. Ludmila je nakonec odsouzena na 4 roky v […]
Chladnokrevná vražda matky: Vrah se vymlouvá na tmu
V listopadu 2013 došlo ve Štarnově k chladnokrevné vraždě 80leté ženy, kterou zabil její syn Leopold Ťuka. Ten se před soudem obhajuje tím, že ve tmě nemohl mířit a zbraň použil omylem. Vztahy v rodině však byly dlouhodobě napjaté, což dosvědčují svědci incidentu. Soud ho uznává vinným z vraždy a nedovoleného ozbrojování a uděluje mu […]
Sexuální predátoři loví ve smečce
Dívka cítí, že jí srdce buší až v krku. Pokusí se křičet o pomoc. Čísi zpocená dlaň jí překryje ústa. Další ji chytí za stehno. Marně se snaží odrážet chtivé ruce násilníků. Rojí se kolem ní jako hejno agresivních sršní. Hrubě z ní strhávají oblečení. To nejhorší má ale teprve přijít. Znásilnění patří mezi vůbec […]
Trojice podnikavců rozjíždí marihuanový byznys
Rostliny s podivnými „javorovými“ listy si se zálibou prohlíží trojice mužů. Je to jejich chlouba. Brzy je sklidí, usuší a prodají. Mají na to přece plán! Podle něj vydělají miliony korun a budou bohatí. Ale nedávají si pozor na podezřívavé oči sousedů, které vidí všechno. Před soudem v Hradci Králové stane v září 2018 tříčlenný gang. Všichni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz