Domů     Rýže: Zázrak, který živí půlku světa
Rýže: Zázrak, který živí půlku světa

Bez ní by svět nebyl tím, čím je. Neobejde se bez ní prakticky žádná světová kuchyně. Ale kromě skvělé chuti a výživové hodnoty je rýže spojena také s rituály nebo uměním. A také díky ní prý lépe drží pohromadě Velká čínská zeď a jiné významné stavby!

Rýže u nás patří patří k nejběžnějším přílohám. A zatímco si jí nijak zvlášť nevážíme, existují země, kde je nejenom hlavní potravinou, ale také předmětem úcty i součástí kulturní tradice.

Jde zejména o region celé východní a jihovýchodní Asie, ale celkově je na rýži jako na základní potravině závislá asi polovina světové populace.

Na různých místech

O raném pěstování rýže má důkazy mnoho kultur, ale ty nejstarší pocházejí z Číny a podle analýzy mohou být až 13 500 let staré. Rýže se poté rozšíří po dalších částech Asie spolu s migrací tamních populací.

Jiný druh rýže je nezávisle na tomto procesu domestikován v Africe asi před 3500 lety a divokou rýži jedí i dávné civilizace v Amazonii. Do Evropy se rýže dostane podle všeho přes Egypt a z Asie.

Znají ji v antickém Řecku, kam ji podle všeho přivezou vojáci z výpravy Alexandra Velikého (356-323 př. n. l.). Na území Německa jsou pro změnu nalezena ložiska rýže z 1. století našeho letopočtu, tedy z římského období.

Pyrenejský poloostrov seznámí s rýží Maurové a podle záznamů je během jejich nadvlády pěstována ve Valencii a na Mallorce.

Rýže potřebuje k růstu dostatek vody.(Foto: Tuan Hoang / Pixabay)
Rýže potřebuje k růstu dostatek vody.(Foto: Tuan Hoang / Pixabay)

Jak vévoda pěstoval rýži

V Itálii se začíná s jejím pěstováním v 9. století, tedy dlouho předtím, než je zaznamenána v okolí města Pisa (1468) nebo v lombardské nížině (1475), kde ji propaguje milánský vévoda Ludovico Sforza (1452-1508) a předvádí její pěstování na svých „ukázkových“ plantážích.

Od 15. století se rýže rozšíří po celé Itálii a do zbytku Evropy, aby se spolu s evropskými průzkumníky dostala i dále do světa. Do Nového světa však nedorazí jen evropská rýže, ale tu svou si sem přivezou i afričtí otroci.

I když se dnes až 95 procent světové roční produkce této obilniny sní, dříve byla a na mnohých místech také dosud je používána i jiným způsobem.

Ve starověku a během středověku je například v Číně využívána rýžová pasta jako přísada do malty a zajišťuje lepší stabilitu a odolnost staveb, odborníci ji identifikují například v některých částech Velké čínské zdi. Rýže také hraje významnou roli v mnoha kulturních ceremoniích a oslavách.

Rýžová pole mohou vypadat skutečně malebně.(Foto: PublicDomainPictures / Pixabay)
Rýžová pole mohou vypadat skutečně malebně.(Foto: PublicDomainPictures / Pixabay)

K jídlu, ceremoniím i oslavě vůdce

Příkladem může být svatební obřad. Nejen v asijských zemích, ale i jinde na světě se rýžová zrnka hozená na nevěstu a ženicha považují za prostředek k zajištění šťastného manželství.

V Indii je rýže spojována s hinduistickou bohyní Lakšmí, patronkou štěstí a hojnosti. Ale zdá se, že rovněž v současné době si této plodiny lidé cení i jinak než jídla, i když nejde o tradiční a po generace předávané kulturní využití.

V roce 2008 se v Japonsku rozhoří mánie, týkající pytlíků rýže zvaných dakigokochi jako dar k narození dítěte. Mají podobu miminka v peřince a dává se na ně vytisknout fotografie a jméno novorozence.

Každý pytlík je vyrobený na míru podle váhy konkrétního dítěte. A ještě dále jde umělec z Tchajwanu, který v roce 2013 vyřeže na zrnko rýže o délce 0,5 cm a šířce 0,3 cm portrét čínského vůdce Si Ťin-pchinga (*1953). Práce mu zabere 30 dní.

Rýže je v řadě zemí základní potravinou.(Foto: Congerdesign / Pixabay)
Rýže je v řadě zemí základní potravinou.(Foto: Congerdesign / Pixabay)

Zdravá a sytá potravina

Ale největší užitek z ní lidé samozřejmě mají, pokud si ji naloží na talíř nebo do misky. Je dnes pravděpodobně nejkonzumovanějším druhem zrna a podle statistik jí po celém světě rýži více než 6 miliard lidí (aktuálně nás žije na naší planetě cca 8 miliard).

Míra její spotřeby v zemích, kde se pěstuje a sklízí, je přirozeně mnohem vyšší než jinde na světě. Zatímco třeba Češi sní v průměru 9 kilogramů rýže na osobu a rok, na prvním místě na světě je aktuálně Laos, kde jeden člověk spořádá téměř 263 kilo rýže ročně.

Za ním je Kambodža (cca 250 kg) a Bangladéš (asi 226 kg). Rýže je snadno stravitelná a navíc zdravá potravina. Obsahuje komplexní sacharidy, které tělu dodávají energii a pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

Má v sobě také vlákninu, pomáhající udržovat zdraví střev anebo vitamíny a minerály. Patří k nim vitamíny řady B, železo, draslík nebo hořčík.

Neexistuje jen bílá rýže!(Foto: Ally / Pixabay)
Neexistuje jen bílá rýže!(Foto: Ally / Pixabay)

Co se dá vyrobit z rýže?

Antioxidanty obsažené v rýži pak pomáhají snížit riziko vzniku některých civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka nebo rakovina. Jako potravina bez obsahu lepku je také vhodná pro lidi s bezlepkovou dietou.

I když je rýže univerzální potravina, která se používá jako příloha i hlavní pokrm v kuchyních po celém světě, nachází v gastronomii i jiné využití.

Vyrábí se z ní třeba rýžový ocet, který je oblíbenou ingrediencí a kořením anebo rýžový nápoj (často nepřesně nazývaný jako rýžové mléko), který je alternativou ke klasickému mléku.

Olej z rýže se používá k vaření a pečení a rýžové nudle jsou oblíbenou součástí asijské kuchyně stejně jako rýžový papír, používaný třeba k výrobě plněných rolek. Rovněž rýžová mouka má řadu využití.

Zapomenout nemůžeme ani na pálenku z rýže, nazývanou saké, která je oblíbená v Japonsku.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Pictavio / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop